Anasayfa / İş Makinaları / Yapı İnşaat İşlerinde En Çok Kullanılan 5 Vinç Çeşidi
yapi-insaat-islerinde-kullanilan-vinc-cesitleri

Yapı İnşaat İşlerinde En Çok Kullanılan 5 Vinç Çeşidi

Birçok sektörde yaygın olarak kullanılan vinçler, her alana uyum sağlayabilen çeşitli özelliklere sahiptir. Bu anlamda vinç seçimi sırasında ihtiyacınız olan özellikleri ve vinci kullanacağınız alanı doğru bir şekilde belirlemeniz gerekmektedir. Sizler de yapı ve inşaat sektöründe en çok kullanılan 5 vinç çeşidini sayfamızdan inceleyebilir, detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

  1. Elektrikli Vinç

Elektrikli vinç, çalışma sistemi olarak diğer vinç grupları ile aynıdır. Güncel olarak birçok iş grubunda aktif olarak tercih edilip kullanılmaktadır. Birçok çeşidi bulunmaktadır. Elektrikli vinç ağır iş makinaları sınıfına girer ve ağır iş makinaları genel olarak hava kirliliğini artıran makinaları. Elektrikli vinç ise ağır iş makinalarının aksine çevre dostu bir vinç çeşidi olarak bilinmektedir. Makina ve inşaat sektörlerinde çokça tercih edilen elektrikli vinçler, uygun maliyeti sayesinde oldukça tercih sebebi olmaktadır. Bakımları düzenli olarak yapılmalı ve vinç operatörünün akü kontrolünü yapması gerekmektedir. Vinç çeşitleri arasında günümüzde pek çok alan için biçilmiş kaftan olan elektrikli vinçlerin kullanımı oldukça yaygındır. Vinç türleri arasından elektrikli vinç çevreye zarar vermemesi ile, uygun maliyetleri ile ve kullanımının kolaylığı ile oldukça uygun ve tercih edilen bir vinç çeşididir. Elektrikli olmasına karşın, normal vinç operatörleri kullanabilir çünkü çalışma prensibi normal vinç türleri ile aynı şekildedir. G sınıfı ehliyete sahip bireyler bu vinç türünü rahatlıkla kullanabilmektedir. Elektrikli vinçlerin uzun ömürlü olması ve sağlıklı bir şekilde çalışması için bakımlarının düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir ve bu bakımlar aksatılmamalıdır. Düzenli bir şekilde bakımları yapılan bir elektrikli vinç uzun yıllar aktif olarak çalışabilmektedir.

2. Kule Vinç

Kule vinç, kullanımı oldukça yaygın olan bir vinç çeşididir. Genelde oldukça yüksek yerlerde büyük avantaj sağlar ve hızlı bir şekilde yük transferine olanak tanır. Pek çok farklı vinç özelliklerini de bir arada bulundurmaktadır. Kule vinç kullanımı ve sağladığı avantajlarla ön plana çıkmaktadır. Kule vinç geniş şantiyelerde, köprü, baraj ve büyük inşaat alanlarında kullanıma uygundur ve kolaylık sağlamaktadır. Sisteminde kaldıraç ve vinç makarası bulunan bu vinç türü, oldukça büyük yükler taşıyabilmektedir. Kurulum olarak kolaydır fakat önemli bir nokta olarak kurulacağı zeminin, kule vinç için elverişli olması gerekmektedir. Kol uzunluğunun büyük olması sebebi ile geniş çaplı alanlarda oldukça verimli bir şekilde yük transferleri gerçekleştirmeye olanak sağlamaktadır. Kule vinç için maksimum taşıma kapasitesi kolunun en ucundaki noktada kaldırabileceği maksimum yükten hesaplanmaktadır. Kule vinçlerin güvenliği için belli hususlar vardır; kötü zeminde kurulum yapılmamalıdır, aşırı rüzgarlı veya fırtınalı havalarda kullanılmamalıdır. Vinç, parçalar halinde kullanılacak alana getirilir ve montajı orada gerçekleştirilir. Vinç çeşitleri arasından kule vinç kullanım açısından büyük kolaylık sağlamaktadır. Tek bir kule vinç ile bir alandaki birçok iş, hızlı bir şekilde yapılabilmekte ve zamandan tasarruf edilmektedir. İnşaat sektörü adına çok mühim bir yere sahip olan kule vinçler, büyük projelerde görev almaktadır. Maliyetten ve zamandan tasarruf ederek oldukça verimli bir çalışma ortamı sunmaktadır.

3. Tavan Vinç

Tavan vinç; ağır sanayi sektöründe ve büyük depolarda oldukça tercih edilen bir vinç türüdür. Tavan vinçler, elektrikli vinç motoru ile çalışmaktadır ve bir ray üzerinde hareket etmektedir. Birçok ortama uyum sağlamakta olup; yüksek sıcaklıklarda, yağışlı havalarda, soğuk havalarda ve kimyasal ortamlarda kullanımı uygundur. Verimli bir şekilde yük transferini gerçekleştirmektedir. Kurulumu ve bakım aşamaları kolaydır. Aynı zamanda gürültülü bir çalışma mekanizmasına sahip değildir. Kullanım ömrü uzundur. Tavan vinç türleri çok büyük yükleri taşıyabilmektedir ve kullanım alanına göre oldukça verimli bir çalışma ortamı sunmaktadır. Kullanıldığı yerde forklift ile kaldırılması zor olan ve mümkün olmayan yükleri kolaylıklar taşıyabilir. Bu vinç türü, ray üzerinde hareket eder ve oldukça dayanıklıdır. Tavan vinçler, belirli bir düzlem üzerinde ağır yüklerin transferini sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmektedir. Kullanım alanları da oldukça fazla olan tavan vinç türleri, birçok sektör tarafından tercih edilmekte ve güvenli bir şekilde kullanımları sürmektedir. Vinç, kumandalar ile kontrol edilir, kötü koşullarda dahi aksamadan çalışmaya müsaittir. Özellikle depo ve ağır sanayi sektöründe tercih edilen bu vinç çeşidi, çalışma ortamında büyük kolaylık sağlamakta olup, dayanıklılığı ve uygun maliyeti ile kullanıcı dostudur.

4. Monoray Vinç

Monoray vinç 4 veya 6 eksende hareket edebilen bir vinç türüdür. Monoray vinçler oldukça seridir bu yüzden pek çok alanda tercih edilir. Kolay kurulumu ve küçük yapısı ile pek çok alanda rahatlıkla kullanılabilmekte olup pratik ve hızlı bir şekilde yük transferini gerçekleştirmeye olanak tanımaktadır. Belli standartlar göz önünde bulundurularak üretilen monoray vinç türü, güvenlidir ve maliyet açısından kullanıcı dostudur. Vinç türleri arasında kompakt yapısı ile dikkat çeken monoray vinç çalışma prensibi ile de zamandan tasarruf sağlar. Güvenli bir vinç türü olmasına karşın, kontrolleri ve bakımları düzenli aralıklarla yapılmalıdır. Genel olarak sanayi ve fabrikalarda tercih edilmektedir ve motorunun seçeneklerine göre farklı tonlardaki yükleri kaldırabilir, transfer edebilir. Monoray vinç çeşitlerinde uzaktan kumanda bulunmaktadır ve kontrolü bu uzaktan kumanda sayesinde gerçekleştirilmektedir. Düzgün ve istikrarlı bir şekilde bakımı yapıldığı müddetçe oldukça uzun ömürlü olan monoray vinçler, pek çok sektörde yer almaktadır. Günümüzde kullanımı çok yaygındır çünkü montajı ve kullanımı oldukça kolaydır. Bu kullanım kolaylığı ve kompakt yapısının maliyete yansıttığı uygun fiyat avantajı ile, iyi bir fiyat performans ürünü konumundadır. Üstündeki motorun kontrolleri de doğru bir şekilde yapılmalıdır. Kullanılan halat veya zincir, doğru bakım rutinleri ile sağlıklı kaldığı müddetçe uzun yıllar hizmet verebilmektedir.

5. Off Road Vinç

Off road, vinç modelleri arasında pratikliği ile öne çıkan ve hayat kurtaran bir türdür. Off road vinç, özellikle aşırı kar yağışının gerçekleştiği zamanlarda yolda kalmış araçlara yardımcı olmaktadır. Sadece kar yağışının yoğunluğu değil; arazi sürüşlerinde yoğun çamurlu ve bozuk yollarda herhangi bir problem karşısında kolaylıkla çözümü sağlayabilecek bir seçenektir. Off road vinç arazi sürüşü yapan birçok kişinin tercih ettiği bir üründür. Montajı doğru yapılmış ve bakımları düzenli şekilde gerçekleştirilmiş bir off road vinç, pek çok zaman kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap vermekte ve onları zorlu durumlardan kurtarma konusunda yardımcı olmaktadır. Aracın çekilmesine olanak sağlayan bu vinç türü, doğru kullanımı sayesinde kullanıcılara faydalı bir üründür. Kompakt yapısı ile dikkat çeken off road kullanımı öncesi taşıma kapasitesi dikkate alınmalıdır. Uygun kapasitedeki off road vinç ile dilediğiniz gibi o kapasiteye uygun aracı çekebilir, zor durumlardan kolayca kurtulabilirsiniz. Kolay kullanımı ve minimal yapısı ile kullanıcı beklentilerini karşılayan off road vinç, sıkça tercih edilmektedir. Off road vinç modelinin motoru akü ile çalışan bir elektrik motorudur ve kullanımı oldukça basittir. Kablolarının bağlantısı ve montajı sırasındaki aşamaların doğru bir şekilde takip edilmesi çok önemlidir. Bu sayede kurulum doğru aşamalarla gerçekleştirilebilir ve kullanıcılar için hedeflenen verim elde edilebilir. Kısa vadede kullanım sağlanması için vinç kiralama oldukça yaygın bir yöntemdir. Maliyet açısından da pek çok kullanıcı için avantajlıdır. Vinç kiralama işlemlerinden önce kullanacağınız vinç modelinin, sizin ihtiyaç ve beklentilerinize uygun olup olmadığına karar vermeniz gerekmektedir. Vinçlerin özelliklerini detaylıca inceleyerek, konu hakkında tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir