Anasayfa / Genel / Yapı İnşaat Alanında Hatalı İş Makinası Seçiminin Sonuçları

Yapı İnşaat Alanında Hatalı İş Makinası Seçiminin Sonuçları

Günümüzde diğer çoğu işkolunda olana da benzer şekilde yapı ve inşaat alanında da proje ve planların hayata geçirilme işlemlerinin aldığı vakit giderek daralmış, hız ve verimlilik yükselmiştir. Bu durumun başlıca sebeplerinden biri de iş makinalarının bu sektöre giriş yapmasıdır. İş makinası tanımı şu şekilde yapılmaktadır: İnşaat ve yapı sektöründe çeşitli işlerde kullanılan çok amaçlı motorlu araç. Bu makinalar, amaçları ve kullanım alanlarına göre çeşitlilik göstermektedir. Tanımı gereği inşaat ve yapı alanında vazgeçilmez bir yer edinmiş olan iş makinaları, çalışma kolaylılığının yanı sıra proje sürelerini kısaltmaları sebebiyle de kar sağlamaktadır. Fakat, iş makinalarının size sağlayabileceği yararları değerlendirebilmek için planlarınıza ve projelerinize uygun olacak iş makinası tercihlerinde bulunmanız gerekmektedir. Buna göre, projeye uygun iş makinası kiralama seçeneklerinizi gözden geçirirken dikkat etmeniz gerekenler ve hatalı iş makinası seçiminin ne gibi sonuçları olabileceği aşağıdakiler gibi sıralanabilir:

  1. İş makinası seçmeden önce bilirkişiler ve alanında uzmanlaşmış olan çalışanlar ile birlikte projenizin ihtiyaç ve niteliklerini belirlemelisiniz. Projenizin ihtiyaç ve niteliklerini göz önünde bulundurmadan yaptığınız iş makinası seçiminiz çalışmadaki verimliliği azaltır ve beklenmedik gecikmelere sebep olabilir.
  2. İş makinası çalışmaları projenize yarar sağlasın istiyorsanız, öncelikle iş makinası çeşitleri, işlevlerini ve fonksiyonlarını araştırmalısınız. Eğer araştırma yapmadan iş makinalarınızı seçerseniz, projeniz için uygun olacak işlevselliği sağlayamayabilirsiniz.
  3. İş makinalarını seçerken çalışma kapasitelerini göz önünde bulundurmalısınız. Projeniz için uygun kapasiteli iş makinaları seçmezseniz verimlilik düşecektir. Daha da kötüsü, bu durum iş kazalarına sebep olabilmektedir.
  4. Projeniz için seçeceğiniz iş makinalarının periyodik kontrol bilgilerine bakmalısınız. İş makinalarının güvenli çalışması için periyodik kontrol süreleri aşılmamalıdır. Kontrol bilgilerini bilmeden seçtiğiniz iş makinaları iş kazalarına yol açabilir. İş makinalarınızın bakımlarını da aksatmamanız gerekmektedir, iş makinası kepçe kısımları, iş makinası paleti ve iş makinası lastikleri gerektiğinde değiştirilmelidir. Gerekli denetlemeleri ve onarımları yaptırmak hayati önem taşımaktadır.
  5. İş makinası operatörlerini, projenize uygun olan iş makinalarını kullanmaya izni olan kişiler arasından işe almalısınız. İşe aldığınız operatör, seçtiğiniz iş makinasını kullanma yetkisine sahip değilse bu durum hem iş kazaları hem de düşük verimlilik ile sonuçlanabilir. Bu nedenle, iş makinalarınızı seçerken hangi operatör ile çalışmanız gerektiğini de göz önünde bulundurmalısınız.
  6. Projenize uygun olarak seçilecek olan iş makinaları için göz önünde bulundurmanız gereken iş güvenliği kuralları hakkında da bilgi edinmelisiniz ve projenizi bu kurallara uygun olarak gerçekleştirmelisiniz. İş güvenliği kurallarına uyulmamasının sonucunda hukuki yaptırımlar uygulanmaktadır. Ayrıca, iş güvenliğinin ciddiye alınmaması halinde iş kazaları gerçekleşebilmektedir.
  7. Projenize uygun iş makinalarını seçmek için bütçe dostu iş makinası fiyatları araştırabilirsiniz. Farklı iş makinası markaları hakkında bilgi edinmek bütçenizi aşmama konusunda size yardımcı olabilecek bir stratejidir.

İş Makinası Çeşitleri Nelerdir?

Projeniz için en uygun iş makinası seçimi için, önce iş makinası adları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Özellikle yapı inşaat alanında kullanılan iş makinası isimleri ekskavatör, loder, beko loder, dozer, greyder, iş kamyonu, kompaktör, silindir, skreyper, tünel açma makinası, vinç, sondaj makinası ve forklifttir. Bu alanda kullanılan iş makinaları, inşaat işleri için tasarlanmıştır ve ağır hizmet tipi araçlar olan ağır ekipmanlardır. Temel kazmak, büyük miktarlarda veya çevre düzenlemesi gibi ağır işlerde kullanılırlar. Gelin, projelerin vazgeçilmezi olan iş makinalarına yakından göz atalım.

İş Makinası Ekskavatör Nedir?

Ekskavatörler çok yönlü kullanıma sahiptir. Paletli ya da lastik tekerlekli türlerine rastlamak mümkündür. Üst ve alt seviyelerde yapılan kazılarda, kanal kazmada, zemini sıyırma ya da kırmada ve yükleme işlemlerinde kullanılabilirler.

İş Makinası Loder Nedir?

Loder, traktörün yükleyici kısım olarak görev yapan bir kepçe ile birleştirilmesiyle ortaya çıkmıştır. Bu iş makinası tipi yükleme işlerinde kullanılır. Loderler, paletli ve tekerlekli yükleyici olmak üzere ikiye ayrılır. Paletli loderler yere daha kapsamlı bir şekilde değdiğinden işlemleri daha güvenli bir şekilde yapmanızı sağlarlar. Fakat lastikli loderler de paletlilerden daha hızlı hareket edebilme fonksiyonuna sahip olduğundan avantaj sağlar.

Beko – Loder Nedir?

Beko Loder, ya da diğer bilinen adıyla kazıcı-yükleyici, traktör gövdesinin önünde kova ve arkasında kazıcı ile birleştirilmesi ile ortaya çıkmış olan bir iş makinasıdır. Bu makina, çeşitli malzemeleri yüklemek ya da taşımak için veya toprağı kazmak için kullanılmaktadır. Yükleme ve taşıma işlevi gören kovanın ve eşeleme ve kazma fonksiyonuna sahip olan kazıcı kısmın hareketi hidrolik sistem ile gerçekleştirilmektedir.

İş Makinası Dozer Nedir?

Dozer, paletli bir iş makinasıdır. Ön tarafında bulunan kepçesi ve bu kepçesinin altında bulunan bıçakları ile toprak parçalama, kazıma ve kaldırma işlemlerini yerine getirebilmektedir. Dozerlerin hareket hızları azdır fakat biçimleri dengeli ve güvenlidir.

İş Makinası Greyder Nedir?

Greyderler, çoğunlukla yol yapımı işlerinde yüzeyin düzeltilmesinde kullanılan fakat şev meyillendirmede, çukur açmada da işlevi olan çok amaçlı makinalardır. Başka şekillerde de kullanımları mümkündür. Yer şekillerini düzleştirmeye, kavis ya da eğrilik vermeye, materyalleri yığmaya ya da sermeye yarayabilirler. Greyderler; ön kısım, arka kısım, şasi ve kazıyıcı levhadan oluşmaktadır.

İş Kamyonu Nedir?

İş kamyonları toprak, kaya ve maden taşıma görevlerinde kullanılan yapan iş makinalarıdır. Düz kamyonlar, şasi kamyonlar ve belden kırmalı kamyonlar gibi farklı modelleri vardır. Belden kırmalı modeller, zor koşullarda ve yüksek manevraya ihtiyaç duyulan alanlarda daha çok tercih edilir.

Kompaktör Nedir?

Toprağı, asfaltı, zemin ve yol kaplama malzemelerini sıkıştırmakta kullanılan iş makinasına kompaktör adı verilir. Kompaktör ile sıkıştırılan toprağın yük taşıma kapasitesi arttırılır, çökmesi ve şişmesi önlenmiş olur. Sıkıştırma işlemi kompaktörlerin zıplayarak ya da titreyerek oluşturdukları basınç sonucunda gerçekleşir.

İş Makinası Silindir Nedir?

Silindir temel olarak asfalt ve toprak gibi malzemeleri sıkıştırmakta kullanılmaktadır. İnşaat, yol veya baraj işleri için kullanılabilirler. Silindirler sıkıştırma şekillerine göre birbirlerinden ayrılır. Üç farklı çeşidi olan silindirin statik, titreşimli ve salınımlı modelleri vardır.

Skreyper Nedir?

Skreyper sert zeminlerin gevşetilmesini, gevşetilmiş olan zeminde kazı yapılmasını ve hafriyat taşınmasını sağlar. Ayrıca, yol yapım çalışmalarında malzemelerin homojen olarak serilimini sağlar. Yol yapımlarında materyallerin heterojen serilimini önler ve malzemeyi türdeş hale getirir. Motorlu ya da çekili modelleri bulunabilir.

Tünel Açma Makinası Nedir?

Tünel açma makinası, diğer bilinen adıyla köstebek, tünel açmaya yarayan, boyutları 200-300 metreyi bulabilen iş makinalarıdır. Bu makinalar, bir yandan kazarken bir yandan da kazılan taş ve toprağı ayrıştırma bandıyla taşıyabilmektedir. Her türlü toprak tipinde, sert kayalarda ve kumlarda etkilidir.

Vinç Nedir?

Vinç, inşaat ve yapı işlerinde insan gücünün yetmediği kaldırma işlemlerinde kullanılmaktadır. Ağır cisimleri kaldırmada yardımcı olur ve kule, pergel, gezgin ve tek ray türleri mevcuttur.

Sondaj Makinası Nedir?

Zemin tanıma, su ve maden arama gibi işlevleri olan sondaj makinası, jeolojik araştırmalar yapmak gibi çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır.

İş Makinası Forklift Nedir?

Forklift, hafif olmayan malzemeleri kaldırarak başka taşıtlara yüklemeyi sağlayan çatallı bir iş makinasıdır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir