Anasayfa / Sektörden Haberler / Türk iş makinaları sektörü, 150 ülkeye ihracat yapıyor

Türk iş makinaları sektörü, 150 ülkeye ihracat yapıyor

İş makinası sektörü hedef büyüttü. İhracat yapılan ülke sayısı 133’ten 150’ye çıkarıldı. Sektörde yıl sonu ihracat hedefi ise 2 milyar dolar.

Her ekonomik aktivitenin temelinde iş makinaları sektörü yer alıyor.

Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) Başkanı Merih Özgen’e göre, Türkiye’nin bu sektördeki potansiyeli bir hayli fazla. 

“Aşağı yukarı 150’ye yakın ülkede ihracatımız var. Yani dünyanın bütün kıtalarında Türkiye’de üretilmiş olan iş ve inşaat makinalarını rahatlıkla görebilirsiniz. Avrupa bizim en büyük pazarımız.”

“İMDER olarak, yabancı STK’lar ile yakın işbirliği içindeyiz”

Türkiye dünya pazarının yüzde 7’sini elinde bulunduruyor. Amaç bu oranı yukarı çekmek. Bu kapsamda İMDER, yurt dışındaki partnerleri ile yakın işbirliği içinde. 

İMDER Başkanı Özgen, “Bu ilişkiler sayesinde üyelerimize pazar bilgisi sağlıyoruz, önemli üreticilerle, tüketicilerle de ilişki kurdurabiliyoruz. Üreticilere yurt dışında elbette fuarlara katılım çok önemli, fuarların tümünde biz İMDER olarak yer alıyoruz.”

“Çin Türkiye için 500 milyon dolarlık bir potansiyel taşıyor”

En büyük hedef pazar Çin. Bu ülkede sadece kazıcı, yükleyici iş makinaları satışı 500 bin adeti buluyor. 

Özgen, “Biz bu pazar’dan yüzde 1’lik bir pazar payı alabilirsek bu beş bin adet makinaya tekabül eder, bu da ortalama fiyatla çarparsanız beş yüz milyon dolarlık bizim için bir ihracat pastası demektir.”  diye konuştu.

Sektör, bu sene 2 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmak istiyor.

Kaynak: TRT Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir