Anasayfa / İş Makinaları / Telehandler Hangi Alanlarda Kullanılır?

Telehandler Hangi Alanlarda Kullanılır?

Çok amaçlı bir ekipman olarak bilinen teleskopik yükleyici modelleri, çoğu zaman tarımda, saman ve saman balyalarını taşımak amacıyla tercih edilmektedir. Ağırlıklı olarak tarım sektöründe kullanılan telehandler modelleri, son zamanlarda tarım endüstrisi dışında da popüler olmaya başlamıştır. Güncel olarak, teleskopik yükleyicileri şantiye ve üretim tesislerinde görmek mümkündür. Teleskopik yükleyiciler, ağır yükleri kamyonlardan taşımak, kar sürmek, şantiyeleri temizlemek ve malzemeleri taşımak gibi birbirinden farklı çeşitli işler için tercih edilmektedir. Teleskopik taşıyıcıların yaygın olarak kullanıldığı pek çok alan bulunmaktadır. Gerçek anlamda çok yönlü bir ekipman olarak bilinen telehandler alternatifleri, uzatılabilir bom sayesinde pek çok farklı uygulama sağlamaktadır. İlk olarak, kaldır ve yerleştir aracı şeklinde kullanılan teleskopik yükleyiciler, geleneksel bir forkliftten daha fazla özelliğe sahip olduğundan dolayı gelişmiş bir forklift olarak anılmaktadır. Teleskopik yükleyiciler, pek çok farklı ataşman eşliğinde malzemenin kaldırılması, taşınması, ağır yüklerin taşınması, kar temizleme ve çalışma alanlarının temizlenmesi gibi amaçlar eşliğinde tercih edilmektedir.

Orta ölçekli teleskopik yükleyiciler, depolarda ya da üretim tesislerinde çeşitli malzemeleri taşımak için iç mekanlarda kullanılabilir. Depoda çalışan kişilerin yüksek ortamda çalışabilmesine olanak sağlayan telehandler lift modelleri, çok amaçlı bir kullanım sunmaktadır. Forklift ve kepçe ataşmanları, malzemelerin zeminden raflara ya da bir araca yüklenmesini kolaylaştırmak adına tercih edilebilir. Teleskopik yükleyiciler malzemeleri taşımak, kaldırmak ve yüklemek için birbirinden farklı şekil ve boyutlarda üretilmektedir. Bu araçlar hem inşaat hem de tarım sektöründe işleri kolaylaştırmak amacıyla sıklıkla tercih edilmektedir. Teleskopik yükleyiciler, dört mevsim kullanıma uygun araçlar arasında yer almaktadır. Kış aylarında teleskopik yükleyicileri kar temizleme amacıyla kullanmak mümkündür. Makinanın yere yakın yapısı sayesinde kar sürme işlemleri başarıyla gerçekleştirilmektedir. Geleneksel traktör ya da kamyon modelleri, özellikle dar alanlar için çok büyük olabilir. Bu alanlarda kış aylarında tercih edilen telehandler sayesinde kar temizleme işlemleri gerçekleştirilebilir. Teleskopik yükleyicileri yaz aylarında tarım amaçlı kullanarak verim elde etmek mümkündür.

Teleskopik Forklift (Telehandler) Özellikleri

Teleskopik yükleyici olarak bilinen telehandler modelleri, bir forklift çeşididir. Bu sayede, telehandler nedir sorusuna genel anlamda bir cevap sağlamak mümkün olur. Teleskopik yükleyicinin uzatma mesafesi 4 ila 30 metre arasında değişiklik göstermektedir. Çok işlevli bir iş makinası olarak bilinen teleskopik forklift çeşitleri, ağır yüklerin taşınıp nakliye edilmesine yardımcı olmaktadır. Telehandler markaları tarafından üretilen yükleyicilerde kullanılan çeşitli ataşmanlar sayesinde, makinayı çok işlevli bir hale getirmek mümkün olur. Tekerlekli yükleyici, vinç, traktör, yük kaldırma aracı ve sepetli vinç olarak da kullanmanın mümkün olduğu telehandler modelleri, bu sayede pek çok sektörde tercih edilmektedir. Ayrı ayrı makinalar kullanmak yerine, bir teleskopik forklift kullanmak çoğu zaman daha avantajlı olmaktadır. Farklı yüklerin hızlı bir şekilde taşınması, ağır yüklerin taşınması ve tarım işlemlerinin yapılabilmesi için teleskopik yükleyicilere ihtiyaç duyulmaktadır.

Teleskopik yükleyiciler forklifte benzemekle beraber, teleskopik ya da eklemli bomun çok yönlü olması sebebiyle klasik bir forklift modelinden ayrışmaktadır. Teleskopik forkliftler, endüstri alanında palet çatallar sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir. Bu sayede yükler, ulaşılması zor ve yüksek yerlere taşınabilir. Tarım alanında yoğun olarak kullanılan teleskopik yükleyicinin en yaygın ataşmanı kepçe olarak bilinmektedir. Makinanın uzatılabilir kolu sayesinde yüksek mesafelere erişim kolay hale gelmektedir. Yükleyicinin tasarlanma amaçları arasında, birden fazla paletli malzemeyi yüksek mesafeye ulaştırmak yer almaktadır. Makinanın ön kısmında yer alan dengeleyici ve ayak seti sayesinde, yapılan işlemlerin hem hızlı hem de güvenli olması sağlanmaktadır. Teleskopik yükleyicilerde yer alan dengeleyiciler sayesinde makinenin devrilmesi engellenerek etkili bir performans amaçlanmaktadır.

Teleskopik Yükleyicilerin (Telehandler) Avantajları Nelerdir?

Teleskopik yükleyiciler çeşitli kullanım alanlarına ek olarak, birtakım avantajlar da sağlamaktadır. Teleskopik forkliftlerin en önemli özelliklerinden biri, çeşitli yükleri çok yükseğe ve uzak mesafeye taşıyabilmesi olarak ifade edilmektedir. Telehandler forklift modelleri, uzatılabilir kola sahip olduğundan dolayı ağır yükleri uzağa taşıyabilir. Bu kol sayesinde ulaşılması zor olan yerlere güvenli ve kolay bir şekilde ulaşım sağlanmaktadır. Herhangi bir iş makinası yardımıyla, bir malzemeyi yüksek bir yere yerleştirmek mümkündür ancak söz konusu birden fazla malzeme olduğunda, teleskopik bir forklifte ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kısımda dikkat edilmesi gereken en temel faktör, teleskopik forkliftin kaldırma gücünü göz önünde bulundurmaktır. Forklift kolunun uzun olması sonucunda istenilen performans sağlanamayabilir. Forklift kolunun uzaması, ürünlerin taşınacağı mesafeyi olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle, makinenin kol uzunluğuna uygun bir ağırlığın ayarlanması gerekmektedir.

Teleskopik yükleyici modellerinin bir diğer avantajı ise çok işlevli olmasıdır. Palet kaldırmakla sınırlı kalmayan teleskopik yükleyiciler, geniş bir kullanım alanlarından meydana gelmektedir. Teleskopik forklift, yalnızca palet kaldırmak gibi işlemler için kullanılmamakla beraber, çok amaçlı bir iş makinası olarak bilinmektedir. Temin edilen kiralık telehandler modeline takılan çeşitli ataşmanlar sonucunda çok amaçlı bir iş makinası elde ederek ürünün kullanım alanlarını genişletmek mümkün hale gelecektir. Standart bir teleskopik forkliftte palet üzerinde yer alan çatallar bulunmaktadır. Bu çatallar eşliğinde malzeme kaldırabilir ya da malzemelerin taşınma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Makinada yer alan kelepçeleri kullanarak balyaları kaldırmak ve toprak taşımak mümkün olacaktır. Tarım alanında kullanılan teleskopik forklift modelleri, toprak taşıma gibi eylemler için tercih edilmektedir. Tarım sektöründe sıklıkla tercih edilen teleskopik yükleyiciler, doğru ataşmanlar aracılığıyla çeşitli operasyonlarda güvenle kullanılmaktadır.

Teleskopik forkliftlerin en bilinen özelliklerinden biri hem forklift hem de vinç olarak kullanılmasıdır. Çeşitli ataşmanların eklenmesi sayesinde, yükleyici, forklift, araç üstü sepetli vinç ve personel yükseltici (manlift) olarak kullanılması mümkündür. Teleskopik forklift araçlarının tercih edilmesinin en önemli nedenlerinin arasında düşük yakıt tüketimine sahip olması yer almaktadır. Bu sayede, birden fazla işi aynı anda yapabilirken maliyet ve zaman tasarrufu sağlamak mümkün hale gelmektedir. Teleskopik yükleyicilerin avantajları arasında bulunan düşük yakıt tüketimine ek olarak, çeşitli arazi şartlarına uygun olarak çalışması da forklifti avantajlı hale getirmektedir. 4×4 arazi sürüşüne sahip olan teleskopik forkliftler, bu sayede engebeli arazi şartlarında yüksek ve hızlı performans sağlamaktadır. Teleskopik forklift modellerinin tarım sektöründe sıklıkla tercih edilmesinin önemli sebepleri arasında, zorlu zemin koşullarına karşı sağladığı etkin performans yer almaktadır.

Teleskopik Yükleyicilerin Uygulama Alanları

Teleskopik yükleyiciler, vinç yerine kaldırma işlerinde de tercih edilmektedir. Engebeli arazi ya da yüzeylerde çalışmaya uygun olan teleskopik forkliftlerin uygulama alanları arasında büyük inşaat projeleri yer almaktadır. Telehandler kiralama alternatifi sayesinde, uygun maliyeti sebebiyle projelerde tercih edilen forkliftleri daha avantajlı hale getirmek mümkündür. Teleskopik yükleyiciler, kış aylarında çalışmayı daha güvenli hale getirebilmek amacıyla bir kar küreme ataşmanı ile donatılabilir. Bir şantiye ya da fabrikayı temizlerken atıkları yüklemek, taşımak ve boşaltmak için telehandler tercih edilebilir. Yüksek binaların restorasyon işlemleri için teleskopik yükleyiciler bir alternatif olarak değerlendirilmektedir. Teleskopik taşıyıcılar pek çok sektörde, ilgili ataşmanların eklenmesi sonucu kullanılmaktadır. Geniş kullanım alanlarına sahip olan telehandler modelleri, birtakım faktörlere göre farklı fiyatlandırma seçeneklerinden meydana gelmektedir. Teleskopik yükleyici fiyatları, marka, kullanım alanı, makinanın üretim tarihi ve teknik özellikler sebebiyle farklılık göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir