Anasayfa / Genel / Şantiyelerde En Çok Kullanılan İş Makinaları

Şantiyelerde En Çok Kullanılan İş Makinaları

Şantiyeler, inşaat için gerekli olan malzemelerin ve yer alanının sağlandığı yerlerdir. Şantiye içerisinde birçok farklı yapı malzemesi ve iş makinaları bulunur. İş makinaları geniş bir çeşit yelpazesine sahiptir. Bu makinalar, genel olarak kazı, taşıma, indirme gibi birçok farklı işlevi yerine getirir. İş makinaları, inşaat ve birçok farklı yapım şantiyesi için gerekli olan bir makinadır.  İş makinaları hem zaman hem de iş tasarrufu ile pratiklik sağlar. Böylece hızlı bir şekilde işler halledilebilir. İş makinaları hem mini hem de ortalama boyutlara sahip olabiliyor. Şantiye içerisinde bekletilen bu makinalar, gerektiği zaman iş sahasına götürülüyor. İş makinaları kepçeler, kazı araçları gibi birçok farklı çeşit ile kullanılıyor. Bu çeşitler arasından işe en uygun olanı seçilerek pratik bir yapım aşaması deneyimlenebilr. İş makinaları hizmet için tasarlanmış ağır araçlardandır. Bu araçlar, herkesin kullanabileceği araçlar değildir. Profesyonellerce kullanılan ve dikkatle kullanılması gereken araçlardandır. Genellikle hidrolik sistem ile tasarlanan bu ağır ekipmanlar, iş sahalarının vazgeçilmez makinalarındandır. Bu noktada çok fazla kullanılan iş makinaları içerisinde kepçe, silindir ve kazı makinaları belirtilebilir. Bu üç iş makinası oldukça temel işleri yapmalarının yanı sıra çok işlevsel olmaları ile de çok fazla kullanılır. Örneğin ekskavatörler, çok yönlü, işlevsel kullanıma sahip makinalardır. Kazma, taşıma, yükleme gibi işlemler aynı makine üzerinde yapılabilir. İş makinaları çeşitleri ve görevleri de modele göre farklılık gösterecektir. Bir kepçenin yapabileceği işi kazı iş makinası tam olarak yerine getirmeyecektir. Bu nedenle her iş makinasını fonksiyonu ve görevi ayrı ayrı incelenmelidir.

İş Makinası Çeşitleri

İş makinaları çeşitleri, oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu yelpaze makinanın fonksiyonuna, modeline ve kalitesine göre farklılık gösterir. İş makinası çeşitleri üç farklı ana kategoride incelenebilir. Çok kullanılan bir iş makinası kategorisi, kazı ve tesviye makinaları olarak alınabilir. Kazı makinaları veya bir diğer ismi ile kazaratarlar, topraklı işlerde çok fazla kullanılan çok amaçlı iş makinalarıdır. Sadece kazı olarak değil aynı zamanda yapı malzemelerini indirme, kaldırma gibi çok gerekli olan işler de bu makine aracılığıyla yapılır. Bir diğer iş makinası çeşidi ise ekskavatör iş makinası çeşididir. Bu makina, neredeyse birçok şantiye içerisinde kullanılan bir ekipmandır. Ekskavatörler, baraj ve maden ocakları gibi çok malzemeli yapılarda kullanılan ve çok amaçlı fonksiyona sahip olan bir iş makinasıdır. Eksvatörler farklı çeşitlerde tasarlanır. Şantiyelerde çok fazla kullanılan iş makinalarından bir diğeri ise silindir iş makinası çeşididir. Silindirler, genellikle yol yapımlarında yardımcı iş mkainalarındandır. Bu makinalar, yol yapımında malzemeyi sıkıştırmak ve hizaya yerleştirmek için kullanılan bir araçtır. Silindir makinalar, farklı sistemlere sahip olup çeşitlere ayrılır. Titreşim ile, statikli veya salınımla sıkıştırma işlemini gerçekleştirebilir. Bir diğer iş makinası çeşidi ise kepçelerdir. Kepçeler, yapım aşamasındaki işlerde arka planda yoğun bir şekilde çalışan iş makinalarındandır. Kepçeler, var olan yıkıntıyı taşımak için oldukça pratiktir. Genellikle inşaat sektöründe temel atım gibi aşamalar için ortadaki toprak zeminin başka bir yere taşınması gerekir. Böyle durumlarda kepçeler işin içerisine girerek pratiklik sağlar. Bu görevlerin yanı sıra kepçeler yıkılmış olan yapıları temizlemek için de gereklidir. İş makinası çeşitleri oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Şantiyeler ve yapım sahaları, iş makinaları ile doludur. Çok fazla kullanılan iş makinası çeşitleri de kazı makinaları, ekskavatörler ve kepçeler olarak belirtilebilir.

Çok Fonksiyonlu iş Makinaları

İş makinaların şantiye sahalarında çok fazla kullanılmasının nedeni çok fonksiyonlu özelliklere sahip olmalarıdır. Farklı çeşitlere sahip iş makinaları farklı fonksiyonlara sahiptir. Bazı iş makinaları sadece bir işlevi değil aynı zamanda taşıma, yükleme gibi farklı işlevleri de yerine getirir. İş makinaları çeşitleri içerisinde bulunan kumandalı iş makinası, kumanda yardımı ile hareket ettirilebilir. Böylece tehlikeli iş sahaları için güvenli bir deneyim yaşatır. İş makinası çeşitleri içerisinde kazı kategorisinin yanı sıra yükleme ve taşıma makinaları da çok fazla kullanılan makinalardandır. Kamyonlar, vinçler, dozerler ve loderler bu kategori içerisine dahil edilebilir. Kamyonlar, çok fazla kullanılan ve genellikle taşıma amaçlı kullanılan ağır araçlardandır.  İş makinası çeşitleri içerisinde bulunan dozerler de çok fazla kullanılan bir makinadır. Dozerler, zeminde rahatlıkla çalışabilecek ağır, dengeli iş makinalarıdır. Arazi temizleme, araziye malzemeyi serme gibi birçok fonksiyonu bu iş makinası yerine getirir. Loder iş makinaları ise çok fazla bilinmeyen fakat işlevsel olarak pratik olan bir makinadır. Loderler, zeminin sıyrılmasını ve kazılmasını sağlayan bir makinadır. İşçilerin yük oranını oldukça hafifleten, pratik iş makinalarından biri ise vinçlerdir. İş makinaları vinç çeşidi, ağır malzemelerin kaldırılması, başka bir yere taşınması için yardım eder. Bu makinaların yanı sıra beton yapmak için kullanılan iş makinaları da mevcuttur. Beton pompalar, beton santraller gibi birçok çeşit beton yapıcı iş makinası mevcuttur. Bu ağır araçlar, şantiye içerisinde kullanılan pratik araçlardandır. Ayrıca potansiyel açısından verimli olabilmesi için oldukça büyük tasarlanırlar. Bu ağır araçların yanı sıra mini iş makinası çeşitleri de bulunur. Bu iş makinaları, daha kolay kullanılabilen ve küçük alanlar için uygun iş makinalarıdır. Şantiyelerde her iki tip araç da fonksiyonel olarak kullanılmaktadır.

İş Makinaları Özellikleri

İş makinaları birçok özelliğe sahiptir. Bu özellikler içerisinde ön planda olan özelliklerden biri ağır makinalar olmalarıdır. Ağır makinalar olmaları, karışık bir merkezi sisteme ve yüksek potansiyele sahip olmaları anlamına gelir. Ayrıca binek olarak kullanılamayacağı ve işlevsel olarak kullanabileceğinin göstergesidir. Ağır makinalar olmalarının nedeni, birçok malzemeyi kaldırıp indirme, şekil değiştirme, kaplama gibi meseleler için büyük oranda bir güç gerekmesidir. Örneğin ağır malzeme yüklemesi yapacak bir iş makinasının hafif bir araç olması beklenemez. İş makinaları birçok marka tarafından piyasaya sunuluyor. Bu markaların arasında fiyat farkları mevcut. İş makinaları fiyatları, genellikle makinanın gücü, işlevi ve çeşidine göre farklılaşıyor. Ayrıca iş makinaları markaları, aynı makine çeşidini farklı özellikleri ile üretebiliyor. Bu durum da makinanın fiyatını etkiliyor. Sizler de iş makinaları çeşitlerini keşfedebilir, fiyatları karşılaştırabilirsiniz. Birçok farklı çeşide sahip olan iş makinaları, işlevsel olarak birbirlerinden farklılık gösterir. Fakat bazı iş makinaları hem taşıma, kaldırma gibi birçok fonksiyonu aynı anda yapabilir. Bu makinalar şantiyelerde sıklıkla rastlanan iş makinalarıdır. Şantiye içerisinde iş makinalarının kullanımı, işçiler üzerindeki yükü azaltır. Böylece işçiler küçük işler ile meşgul olurken, büyük taşıma, kazma gibi işler makinalar aracılığıyla yapılır. Gelişen teknolojiyle birlikte iş makinaları çeşitlendi. Uzaktan kumandalı, mini, çok işlevli gibi birçok özelliğe sahip olan iş makinaları piyasada bulunuyor. Bu iş makinaları inşaat, maden ve yol sektörü için vazgeçilmez ekipmanlardandır. Ayrıca gelişen teknolojiyle birlikte iş makinalarının kullanımı da kolaylaştı. Böylece iş makinası kullanımı kolayca yapılabiliyor, iş alanında pratiklik sağlanıyor. Şantiyelerde en çok kullanılan iş makinaları içerisinde vinçler, kepçeler, dozerler ve silindir iş makinaları bulunur. Her biri farklı bir işleve sahip olan bu makinalar, bir bütün halinde işleri halleder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir