Anasayfa / Genel / Şahıs Firması Nasıl Kurulur?

Şahıs Firması Nasıl Kurulur?

İş makinası kiralama sektörüne girmek ve gelir elde etmek isteyebilirsiniz. İş makinaları satın alarak sahibi olduğunuz bu makinaları kiraya vererek gelir elde etmek sizin için yeni bir girişimcilik olabilir.

Ticari bir faaliyetiniz ve doğal olarak bir geliriniz olacağı için hizmet verdiğiniz kişi ve kurumlara fatura kesmelisiniz. Bu yazımızda “İş Makinası sektöründe nasıl firma kurulur?” anlatıyor olacağız.

Not: Yapacağınız işin büyüklüğüne göre kuracağınız firmanın niteliğini iyi seçmelisiniz.

Şahız firması kurmak ya da Limited firması kurmak arasındaki farklar ticari açıdan size fayda sağlarken maliyet anlamında da ekstra mali yük bindirecektir.

Şahıs şirketi kurabilmek için gerekli olan belgelere sahip bulunabilmesi gerekir. Öncelikle belgelerin toplanması aşamasında herhangi bir muhasebeci ile letişimde kalmak ve ona vekalet vermek işleri daha da kolaylaştırmış olacaktır. Gerekli olan belgeler arasında işe başlama bildirim formu 2 adet ikametgah belgesi, 2 adet nüfus cüzdanı sureti, 2 adet nüfus cüzdanı fotokopisi, 2 adet imza beyannamesi, işyeri kira kontratı, işyeri kira kontratı damga vergisi, alındı makbuzu, işyeri değil ise tapu fotokopisi, işyerinizin vergi dairesine dilekçe gibi belgeler gerekmektedir. Bu belgelerin eksiksiz olarak yer alması şahıs şirketinin kurulmasını da hızlandırılır.

Şahıs şirketlerinin asıl kuruluş amacı avantajlarına sahip olmaktır. Avantajlar içerisinde hızlı kurulum yer alır. Hızlı kurulumunu olması hızlı bir şekilde de para kazanılmasını ve işten kar yapılmasını sağlayabilecektir. Düşük defter tasdik ücretleri düşük muhasebeci ücreti ve kademeli vergi sistemi gibi avantajlı olan noktalarının olduğunu da söylemek gerekir. Dezavantajları konusunda Limited şirketlerin bankalar nezdinde daha fazla itibar görmeleri şahıs şirketlerinin asıl dezavantajlarından birisidir. Şahıs şirketleri daha az ortağa sahip olduğu için pos başvuruları da daha yavaş bir şekilde onaylanacaktır. Bununla birlikte vergi oranları da şahıs şirketlerinde daha fazla olma özelliği gösterir.

Örnek vermek gerekirse, siz sadece Forkliftlerinizi Kiraya vermek için Öz Kardeşler Forklift – Ahmet Öztürk şeklinde şahız firmanızı kurabilirsiniz. Bunun yanında faturanız ve tüm resmi evraklarda kendinize bir logo ve isim verebilirsiniz. Öz Kardeşler Forklift sizin görünen adınız olur. Ne zaman ki şahıs firması size yeterli gelmedi ve prestij için Limited şirkete geçmek isterseniz bunu büyük kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir