Anasayfa / Genel / Mini Loder Kiralarken Bilmeniz Gerekenler
mini loder

Mini Loder Kiralarken Bilmeniz Gerekenler

Mini loder nedir, hangi alanlarda kullanılır, avantajları ve dezavantajları nelerdir, nasıl kiralanır gibi sorularınız mı var? İhtiyacınıza en uygun iş makinasını seçmenize yardımcı olmak ve yanlış tercihler sonucu gereksiz harcamalar yapmanızı önlemek için buradayız! Ağır iş makinaları arasında küçük, hızlı ve pratik olmasıyla öne çıkan, kullanıcılarına özellikle dar mekanlarda rahat çalışma imkânı sunan mini loder hakkında merak ettiklerinizi sizin için derledik.

Loder/Yükleyici Nedir?

İnşaat işlerinde veya yol çalışmalarında, malzemelerin bir yerden başka bir yere taşınması için pek çok aşamada iş makinalarına ihtiyaç duyulur. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse, kamyon ve benzeri bir motorlu araç yoluyla çalışma alanına getirilip bırakılan malzemelerin bir iş makinası tarafından çalışma alanı içerisinde başka bir yere götürülmesi sıklıkla karşılaşılan bir ihtiyaçtır. Bu noktada, yükleyici tipi iş makinaları ön plana çıkmaktadır. Bu çalışma alanlarına ilaveten, altyapı işlerinde, atık ve geri dönüşüm tesislerinde, maden ocaklarında, depolarda da yükleyicilere başvurulmaktadır. Özellikle kısa mesafeli yük taşıma işlemlerini gerçekleştirme özelliği bulunan loderlerin çok sayıda türü bulunmaktadır. Hem kazıcı hem yükleyici fonksiyonunu yerine getirmek için kullanılan beko loder gibi hibrit makinalara ilaveten, sadece yükleyici olarak kullanılan iş makinaları da bulunmaktadır. Yükleyiciler, tonajlarına göre sınıflandırılır ve ihtiyaca göre bu kategoriler arasından bir tercih yapılabilir. Bu yazıda, bir yükleyici türü olan mini loderin nasıl bir iş makinası olduğunu, hangi alanlarda kullanıldığını, sağladığı avantajları ve kiralama yapmadan bilmeniz gerekenleri ele alacağız.

Mini Loder/Mini Yükleyici Nedir?

Mini yükleyici, kompakt bir traktörün ön kısmına monte edilmiş kepçeden oluşur. İnşaatlar başta olmak üzere ağır sanayi ve yol çalışmalarında yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Bu sektörlerde temel kazma gibi küçük ölçekli kazı işlemlerinin gerçekleştirilmesinde, yük ve malzemelerin kısa mesafeli lokasyonlara nakliyesinde, doldurma ve serme işlemlerinde sıklıkla başvurulan bir makinadır. Mini loderlerin 2,5 ile 3,5 ton arasında değişen yük taşıma kapasiteleri bulunmaktadır. Mini yükleyicilerin kullanım alanları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Peyzaj çalışmaları
 • Kanal çalışmaları
 • İnşaatlar
 • Yol çalışmaları
 • Hafriyat çalışmaları
 • Yem fabrikaları
 • Yağ fabrikaları
 • Çeşitli gıda fabrikaları

Neden ve Ne Zaman Mini Loderi Tercih Etmelisiniz?

Yukarıda açıklandığı gibi ve isminden de anlaşılacağı üzere mini loderler, hacmen ve tonaj olarak küçük araçlardır. Bu sayede, kullanıcılarına birçok açıdan kolaylık sağlamalarıyla ön plana çıkarlar. Mini yükleyicilerin sunduğu avantajlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Küçük bir iş makinası olduğu için özellikle yol çalışmalarında yolun tamamının trafiğe kapatılmasını gerektirmez. Asfaltın kırılması ve yol çalışması için kullanılacak malzemelerin bir yerden başka bir yere taşınması için kullanıldığında, sadece çalışmanın gerçekleştirildiği şerit kapatılır. Diğer şeritlerde trafik akışının devam etmesi sağlanır.
 • Mini loder grubu altında değerlendirilebilecek skid steer loderler, zincir tahrikli yürüyüş sistemi yoluyla hareket eder. Hareketin bu şekilde sağlanması, iş makinasının tekerlekler yoluyla değil, kendi etrafında dönen bir zincir yoluyla bir noktadan başka bir noktaya gidişi mümkün kıldığı anlamına gelir. Zincir tahrikli yürüyüş sistemi, dönüşün ön tekerlekler üzerinden gerçekleştirilmesinin önüne geçtiği için bu tip mini loderler bulunduğu konumda nokta dönüşü yapabilir. Bu sistem manevra kabiliyetini oldukça artırır. Özellikle dar alanlarda skid steer loderlerin tercih edilmesi bu açıdan çok anlamlıdır.
 • Mini loder grubu altında yer alan belden kırma yükleyiciler, tekerlekler yoluyla hareket eder. Sahip oldukları belden kırma sistemi sayesinde, tekerleklerin tamamı yerle sürekli temas halindedir. Özellikle bozuk zeminlerde bu makinaların tercih edilmesi birçok avantaj sağlamaktadır.
 • Daha büyük tonajlara sahip yükleyiciler veya beko loder adlı iş makinaları, mini loderin işini yapabilecek kapasitededir. Ancak, hafif işlerin büyük makinalara yaptırılması hem yakıt israfına hem de operatöre daha fazla ücret ödenmesine sebep olur. Yakıt değerleri açısından son derece tasarruflu bir kullanım sunan mini yükleyiciler, özellikle küçük ölçekli işler için son derece idealdir. İş makinası kiralaması yapmayı planlayan kişilerin, gerçekleştirilecek çalışmaya uygun makina tercihi yapmaları bu noktada çok önemli olmaktadır.
 • Küçük bir makina olması sebebiyle, mini loderlerin cycle time’ı oldukça düşüktür. Herhangi bir iş makinasının malzemeyi belirli bir noktadan aldıktan sonra taşıması gereken noktaya götürüp bırakması ve devamında başlangıç noktasına dönmesi için gerekli olan süreye cycle time adı verilmektedir. Cycle time’ın düşük olması, mini loderin seri çalışma kabiliyetine sahip son derece hızlı bir makina olduğu anlamına gelmektedir.

Mini Loder ile Hangi Çalışmaları Yapabilirsiniz?

Mini loder, farklı ataşmanların takılmasına imkân tanıyan bir iş makinasıdır. Bu sayede, birden fazla fonksiyonu bünyesinde barındırdığını söylemek mümkündür. Kepçe yoluyla herhangi bir zeminde doldurma yapılmasına olanak tanır. Benzer şekilde, zemin düzeltmede kullanılabilir. Özellikle açık arazilerde kendiliğinden büyüyen yabani bitkilerin temizlenmesi için faydalıdır.

Taşıma, yükleme ve boşaltma işlemleri esnasında kat edilmesi gereken yolun eğimine göre operatörün izlemesi gereken farklı yöntemler farklıdır. Kepçede yüklü olan malzemelerin eğim sebebiyle düşmemesi için yokuş inerken geri yönde, yokuş çıkarken ileri yönde hareket edilmelidir.

Son olarak, yine kepçenin ucunda bulunan tırnaklar yardımıyla küçük ölçekli kazma işlemlerini de mini loder ile gerçekleştirmek mümkündür.

Kiralık Mini Loder Hakkında Merak Ettikleriniz

Şahısların veya kurumsal firmaların iş makinası ihtiyaçları gündeme geldiğinde, ilk akla gelen sorulardan bir tanesi kiralama veya satın alma süreçlerinden hangisinin daha mantıklı olacağıdır. Beko loder veya teleskopik forklift gibi birden fazla işlevi yerine getirebilen multifonksiyonel makinaların işletmeler tarafından satın alınması, özellikle son günlerde giderek yaygınlaşan bir eğilimdir. Ancak, tek bir makinayla birden fazla çalışmayı gerçekleştirme çabası her ne kadar kaynakların etkin şekilde kullanılması gibi anlaşılıyor olsa da, her iş için o işin gerekliliklerine uygun bir iş makinası kullanmak en verimli sonucu elde etmek için tercih edilmesi gereken yoldur. Bir diğer deyişle, birden fazla fonksiyonu yerine getiren iş makinaları, tamamlanması gereken çalışmanın ihtiyaçlarını tam karşılamıyor olabilir veya o işin gerekliliklerinin üzerinde bir performansa sahip olabilir. Bu durumda, operatör ücreti ve yakıt giderleri açısından fazladan masraf yapılmış olur ve çalışma verimli bir şekilde tamamlanamaz. Bunun yerine, özellikle küçük ölçekli işler için mini loder gibi küçük makinalara yönelmenizi ve bu sayede giderlerinizi asgari düzeye indirmenizi tavsiye ederiz. Çalışmanın gerekliliklerine göre iş makinası kiralama sürecine yönelmek, çok daha verimli sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

MakinaGetir platformu, iş makinası kiralama işlemleri esnasında, makinasını kiraya veren taraf ile kiralama işlemini gerçekleştiren taraf arasında güvenli bir ilişkinin kurulmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca, MakinaGetir’in sunduğu ekspertiz hizmeti sayesinde, ihtiyaçlarınıza en uygun iş makinasını tespit edebilir, mini loderin sizin gereksinimlerinize uygun olup olmadığından emin olabilirsiniz; böylece gereksiz harcamalar yapmaktan kaçınmış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir