Anasayfa / İş Makinaları / Mini Ekskavatör ve Beko Loderin Avantajları/Dezavantajları
mini ekskavator

Mini Ekskavatör ve Beko Loderin Avantajları/Dezavantajları

Mini ekskavatör ve beko loder, kazma işlemini gerçekleştirmek için kullanılan görece küçük boyutlu makinalardır. Beko loder Türkiye’de oldukça büyük bir pazara sahip bir makinayken, mini ekskavatör de hızla artan bir şekilde giderek daha çok tercih edilmeye başlanmıştır. Herhangi bir kazma işlemi için bir iş makinası kiralamayı ya da satın almayı düşünüyorsanız mini ekskavatör ve beko loder cazip iki seçenek olarak karşınıza çıkabilir. Kullanım alanlarının benzer olması bu iki seçenek arasında kararsızlık yaşamanıza yol açabilir. Tercihinizi bilinçli bir şekilde yapabilmek ve kiralayacağınız ya da satın alacağınız iş makinasından en iyi şekilde verim alabilmek için doğru adrestesiniz! Bu yazımızda, mini ekskavatör ve beko loder hakkında kısaca bilgi alabilir, her iki makinanın birbirine göre avantajlı ve dezavantajlı olduğu noktaları öğrenebilirsiniz.

Mini Ekskavatör Nedir?

Mini ekskavatör, en özet haliyle, kazıcı olarak da adlandırılan ekskavatörlerin en küçük boyutlu grubudur. Kabin, bom ve kola takılı kovadan oluşur. Genellikle kauçuk ya da çelik paletler yoluyla hareket eder. Ancak tekerlekli modelleri de mevcuttur. Kompakt ekskavatör ismiyle de anılan bu iş makinaları yıkım işlemlerinde, özellikle bina içi inşaat çalışmalarında, yol yapım ve peyzaj çalışmalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Mini eksvatör kiralamak için tıklayın.

Beko Loder Nedir?

İngilizcede backhoe loader olarak adlandırılan iş makinası ise hem kazma hem de yükleme işlemlerini gerçekleştirebilen hibrit bir alettir. Ön kısmında yükleme işlemini gerçekleştirmek için monte edilmiş bir kova ya da kürek, arka kısmında ise kazma işlemini gerçekleştirebilen bir kepçe bulunur. Bu iş makinası da benzer bir şekilde yıkım işlemlerinde, inşaatlarda, yol ve peyzaj çalışmalarında kullanılabilir. Beko Loder kiralamak için tıklayın.

Bu İş Makinalarının Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Kazma işlemi gerçekleştirebilecek küçük boyutlu ve kompakt bir makinaya ihtiyaç durduğunuzu varsayalım. İlk bakışta “Beko loder hem kazma hem yükleme yapmak için kullanılabiliyor. Onu tercih edersem çok fonksiyonlu bir makinam olur.” diye düşünebilir ve beko lodere yönelebilirsiniz. Ancak her iki iş makinasının da yerine getirebildiği fonskiyonları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Asfalt ve beton kırma
 • Yıkım çalışmaları
 • Kazma
 • Toprak temizleme
 • Kaldırma
 • Yükleme
 • Yol ve köprü çalışmaları
 • İnşaat malzemelerinin ve iş aletlerinin taşınması
 • Ormancılık
 • Kanal çalışmaları

Ayrıca detaylı bir inceleme ile göreceksiniz ki bu iki iş makinası her ne kadar birbirinin muadili gibi görünüyor olsa da oldukça farklı özelliklere sahip. Öne çıktıkları ve avantaj sağladıkları noktalarda pek çok çeşitlilik olduğu için tercihinizi yaparken böylesi detaylı bir inceleme oldukça işinize yarayacak ve makinanızdan maksimum verimi almanıza yardımcı olacak. Bu nedenle, her iki iş makinasının da avantajlı ve dezavantajlı olduğu noktaları biraz daha yakından inceleyelim:

 • Yukarıda da bahsettiğimiz gibi beko loder, birden fazla fonksiyonu tek bir iş makinasında toplamaktadır ve bu özelliği ile öne çıkmaktadır.
 • İki iş makinası arasında tercih yapmanız gerektiğinde iş sahanızın büyüklüğü oldukça önemlidir. Görece büyük bir iş makinası olan beko loder daha hızlı hareket edebilir ve geniş bir alanda verimli kullanılabilir. Ancak kapılardan geçerek bina içi çalışmaları gerçekleştirmenize yardımcı olan mini ekskavatörler dar çalışma sahalarında çok daha elverişlidir.
 • Mini ekskavatörler ve beko loderler her ne kadar muadil olarak görülen iş makinaları olsalar da operatörlerin bakış açısından değerlendirildiklerinde oldukça farklılardır. Bunun en önemli nedeni iki makinanın dönüş açıları arasındaki farklılıktır. Mini ekskavatörlerin 360 derece dönüş özelliği makinanın hareket kabiliyetini oldukça artırmaktadır. Beko loderin kolu ise yaklaşık 200 derece açıya kadar dönüş gerçekleştirebilmektedir.
 • Mini ekskavatörlerin ağırlığı daha azdır. Bu sayede bahçe gibi zeminin zarar görmesini istemediğiniz alanlarda tekerlek izi bırakmadan ya da çim hasarına sebep olmadan güvenle kullanabileceğiniz makinalardır.
 • Görece yüksek tonajlı ve daha büyük hacimli makinalar olan beko loderlerin gerçekleştirebileceği iş kapasitesi daha fazladır.
 • Görece daha küçük ve daha hafif makinalar olan mini ekskavatörler aynı zamanda daha az yakıt tüketimi ile ön plana çıkmaktadır. Hem düşük kapasite hem de bir miktar daha yüksek kapasite gerektiren işleri gerçekleştirebilen beko loderleri tercih etme eğiliminde olabilirsiniz. Ancak işin gerektirdiğinin üzerinde bir kapasiteye sahip bir iş makinası tercih etmeniz gereksiz yakıt tüketimine ve operatör masrafını sebep olur. Bu da işin verimliliğinin düşmesine ve maliyetin artmasına yol açar.
 • Mini ekskavatör vinç tarafından kolaylıkla kaldırılabilir ve binanın tepesine bırakılabilir. Bu sayede yukarıdan başlayarak bina yıkım işlemini gerçekleştirebilir.
 • Beko loderler lastik tekerlekli makinalardır. Mini ekskavatörler ise tekerlekli modelleri bulunsa dahi çoğunlukla paletli bir hareket sistemine sahiptir. Birbirine çok yakın olmayan iki iş sahasında çalışma yapılacaksa beko loder bu alanlar arasında kolaylıkla git-gel yapabilir. Saatte 40 kilometre hıza ulaşabilir. Mini ekskavatörler ise uzun mesafeler için nakliyeye ihtiyaç duyabilir.
 • Her iki iş makinasının da ataşman çeşitliliği fazladır. Farklı ataşmanlar yoluyla uygun kullanımı sağlamak mümkündür.
 • Mini ekskavatörler daha az gürültü çıkarmaktadır. Çevreye daha az rahatsızlık verdikleri için özellikle mesken yerlerinde ve bina içlerinde daha çok tercih edilmektedir.

Yukarıdaki maddelerden görebileceğiniz üzere, söz konusu iş makinaları olduğunda her koşulda doğru ve geçerli olacak bir tercih söz konusu değil. Her iş sahasının farklı ihtiyaçları sonucunda orada başka bir iş makinasının kullanılması daha doğru, daha yerinde ve daha efektif olabiliyor. Bu nedenle, bu iki makine arasında da bir tercih yapmadan önce işinizin gerekliliklerini, özgün koşullarını ve ihtiyaçlarını çok iyi değerlendirmeniz gerekiyor. Sonrasında sadece beko loder ve mini ekskavatörü değil, bu iki aletin farklı modelleri ve bu modellerin sunduğu özellikleri de inceleyerek karar vermelisiniz. Bu noktada ekspertiz hizmeti almanız her daim sizin yararınıza olacak ve en doğru tercihi yapmanıza yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir