Anasayfa / Sektörden Haberler / Makina Sanayi İhracatını %24 Artırdı

Makina Sanayi İhracatını %24 Artırdı

Mayıs ayında aylık bazda tarihin en yüksek ihracat rakamına ulaşan Türkiye ekonomisinde, makina sektörü de yılın ilk beş ayında toplam ihracatını 7 milyar dolara çıkardı. Sektörün söz konusu dönemdeki ihracatı %24 oranında artış gösterdi.

Almanya, ABD, İngiltere ve İtalya gibi makine sektörünün önde gelen pazarlarında %20 – %30 arasında değişen büyüme oranlarına ulaştıklarını belirten Makina İhracatçıları Birliği (https://www.makinebirlik.com/tr) Başkanı Kutlu Karavelioğlu, “Dünya genelinde yatırımlardaki durağanlığın artık geride kaldığını; özellikle imalat sanayiinde faaliyet gösteren sektörlerin canlanmaya başladığını görüyoruz. Makina ve teçhizat yatırımlarına tekrar ağırlık verildiği bu dönemde, Türk makinalarına yoğun bir ilgi var. Almanya’ya ihracatımız şimdiden 1 milyar doları geçti. Rusya gibi stratejik pazarlara yaptığımız ihracattaki artış ise yüzde 58’e ulaştı” diye konuştu.

En önemli verilerden birinin birim fiyatlardaki yükseliş olduğuna dikkat çeken Karavelioğlu, şunları söyledi: “Makina ihracatında miktar bazında artış yüzde 10 seviyesinde gerçekleşirken, değer bazında artış da yüzde 24’e ulaştı. Döviz kurundaki dalgalanmaların etkilerini gördüğümüz bu dönemde, kilogram başına birim fiyatımızın 5,9 dolardan 6,4’e yükselmesi, yani yaklaşık yüzde 10 artması çok olumlu bir gösterge. Türkiye’nin, toplam ihracatı içinde yüksek teknolojili ürünlerin payını artıma hedef ve vizyonuna katkıda bulunmayı sürdüreceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir