Anasayfa / Genel / Makaslı Platform ve Eklemli Platform Arasındaki Farklar

Makaslı Platform ve Eklemli Platform Arasındaki Farklar

Platformlar, ulaşılması güç olan yerlerin ulaşımında kullanılan ve bu yükseklikte çalışmayı sağlayan iş ekipmanları arasında yer alır. Birçok farklı çeşitleri bulunur. Dikey platform, makaslı platform, eklemli platform, teleskopik platform ve sipariş toplayıcılar gibi. Piyasada çok sık kullanılan iş makinalarından olan makaslı ve eklemli platform farkı makinaların kullanım alan ve amaçlarına göre değişkenlik gösterir. Makaslı platformlar kendi arasında  farklı özelliklere ve çeşitlere sahip olmaktadır. Dar şasi, geniş şasi, yarı otomatik, mini makaslı ve hatta kendinden yürüyüşlü gibi birçok farklı amaca hizmet edebilen çeşitleri bulunur. Makaslı hidrolik platform, en yaygın kullanılan makaslı platform tezgahıdır. Bacaklarının bir ucu tabana ve platforma bağlıdır. Bu sayede makas bacak açıldığı takdirde platform dikey olacak şekilde yükselmektedir. Beş ana kısımdan oluşmaktadır. Platform, taban, makas ayakları, hidrolik silindir ve motor ya da güç kaynağı.

 • Platform, kaldırma masasının üst tarafına verilen isimdir.
 • Taban, zemine dayanmakta olan yapının alt kısmı.
 •  Makas ayakları, platformun yükselmesini sağlayan dikey unsurlar.
 • Hidrolik silindir, en yaygın makas asansörleri bir, iki ya da üç tek etkili hidrolik silindir ile çalışmaktadır. Kaldırma tezgahının yükselmesine ve alçalmasına izin veren sistemdir.
 • Motor ya da güç kaynağı, elektrikli ya da hava motorlu olabilir. Kaldırma tezgahının çalışmasını sağlayan hidrolik pompaya güç akımı sağlar.

Eklemli platform ve makaslı platform birçok iş sektöründe kullanılan iş makinaları arasında yer alır. Yüksek ağırlıktaki ürünlerin taşınmasında ve yüksekliklere uzanıp yerleştirilmesinde etkili olmaktadır. Eklemli platformlar teknik özellikleri sayesinde üst düzey güvenlik ve fonksiyonellik sağlar. Dizel eklemli platform ve akülü platform modellerine sahiptir. İki model de çok sık tercih edilen iş eklemli platform modelidir.

Makaslı Platform Nedir?

Makaslı platform, binaların iç ve dış duvarlarının tadilatında, binaların temizliği gibi erişilmesi yüksek olan iş alanlarında çok sık kullanılan bir iş makinasıdır. Hemen hemen her türlü iş alanında bu makinaları görebilmek mümkündür. İnşaat işlerinde, kargo firmalarında, depo ve ambar gibi taşıma ve yerleştirme işlerinde en sık tercih edilen iş makinalarının başında gelir. Bu araç sayesinde yüksek yerlere ulaşabilmek oldukça kolay olur. Fabrikalardaki depoların yüksek alanlarında bulunan ürün, malzeme gibi yüklerin taşınması ve transferi için kullanılır. Tamirat ve temizlik gibi işler de yine en sık kullanılan iş makinasıdır. Durduğu konumdan yukarı doğru yükselir ve bu sayede istenilen yüksekliğe erişmiş olur. Ortalama olarak 3 ile 16 metre olacak kadar yüksekliklere ulaşması mümkündür. Sağlam bir iş makinasıdır. İş güvenliği açısından yüksek verim sağlar. Bina içerisinde ve bina dışarısında kullanılan modelleri birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Bina içerisinde kullanılan makaslı platformlar genellikle akülü olmaktadır. Bina içerisinde kullanılan akülü makaslı platformlar sessiz çalışır. Bu sayede daha kullanışlıdır. Hem tekerlekli hem de tekerleksiz olabilmektedir. Tekerlekli makaslı platformlar daha rahat hareket eder ve itme gibi bir efor sarf etmek gerekmez. Bina dışarısında ise arazi koşullarına uyum sağlayacak dizel makaslı platform makinaları kullanılır. Bu iş makinaları dizel motor ile çalışır ancak akülü makaslı platformlara göre çok daha fazla gürültü çıkarır. Dizel makaslı platform makinaları zorlu coğrafi koşullara, her türlü iklim şartlarına uygun olacak şekilde kullanılabilmesinin yanında çok daha yüksek yerlere erişebilir ve bunu güvenli bir şekilde gerçekleştirir.

Eklemli Platform Nedir?

Eklemli platform, bir başka kaldırma makinası olarak kullanılır. Kaldırma sistemleri arasında en sık kullanılan platformlardan biri olmaktadır. Eklemli bir yapıya sahiptir ve bu makinalar oldukça esnektir. Hareket kabiliyeti diğer kaldırma sistemlerine göre daha gelişmiştir ve daha kullanışlı makinalardır. Şantiye alanlarında ve saha çalışmalarında hareket kabiliyetleri yüksek olduğu için çok sık tercih edilir. Bu alanlar dışında binaların cam temizliğinde, dış cephe çalışmalarında, elektrik santral alanlarında, reklamcılık, stadyum, liman, fabrika, maden, köprü bakım ve tamirat işlerinde, hassas özellikteki yapılarda, havaalanları, tersaneler, gemi onarım ve bakım yerleri gibi yüksekliğe sahip alanlarda tercih edilen bir iş makinası çeşididir. Taşıma haznesi bulunur ve 300 kiloya kadar yük taşıyabilme özelliğine sahiptir. Taşıma sepetinde bulunan emniyet kilidi sayesinde çalışan kişi için güvenli bir çalışma alanı oluşmuş olur. Eklemli platformlar 12 ila 48 metreye kadar yüksekliğe ulaşabilir ve bu noktalara yük kaldırabilir. Şasili, akülü ve dizel olmak üzere üç farklı çeşitte bulunur. Eklemli platformların 10 ton ağırlığına kadar olan modelleri mevcuttur. Oldukça güvenli bir makinadır. Hidrolik tekerleklere sahiptir. Bu sayede üstün manevralar yapabilir. 48V DC enerji ya da dizel olarak çalışabilme prensibine sahiptir. Aynı zamanda çoklu ve aşamalı olan katlanabilme dizaynına sahip modelleri vardır. İki ya da dört tekerlekli sürüş sistemine sahiptir. Eklemli platformlar da makaslı platformlar gibi dizel ve elektrikli yani akülü eklemli platform çeşitlerine sahiptir. Kullanım alanına, yapılacak işe ve ağırlık taşıma kapasitesine göre bu iki farklı araçtan birini iş alanında tercih edebilirsiniz.

Makaslı Platform ve Eklemli Platform Avantajları Nelerdir?

Eklemli ve makaslı platformlar kaldırma araçları arasında en fazla kullanılan iş makinalarıdır. Taşıma, yerleştirme gibi birçok işlemlerde kullanıldığı gibi, iç ve dış cephelerde tadilat ve tamirat işleri, bakım ve temizlik işleri gibi birçok farklı iş kollarında kullanılabilmektedir. İş güvenliği açısından güvenli iş makinalarıdır. Taşınması gereken ağırlıkları da insan gücüne ihtiyaç kalmadan taşıyabilir. Birçok farklı özelliğe sahip olan bu makinelerin çok farklı çeşitlerde avantajları bulunur. Makaslı platformlar pek çok avantaja sahip olmaktadır. Bu avantajlar arasında şunlar yer almaktadır :

 • En büyük avantajı her türlü hava koşullarında verimli ve güvenli bir şekilde çalışabilmesidir.
 • Ayrıca birçok insanın yapacağı işi tek başına ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilir.
 • Zaman açısından tasarruf sağlar.
 • Bakımı kolaydır ve detaylı bir bakım yapılmasına ihtiyaç duymaz.
 • Yük taşıma kapasitesi fazladır. Taşınacak ağırlıklara karşı direnç gösterir.
 • Dayanıklı bir iş makinasıdır.
 • Makaslı platform fiyatları, modele, kaldırma kapasitesine ve yüksekliğe bağlı değişkenlik göstermektedir. Yükseklik ve ağırlık kapasitesi arttıkça maliyet de artmaktadır.
 • Akülü modelleri oldukça sessiz çalışır.

Eklemli platform avantajları ise şu şekildedir :

 • Hareket kabiliyetleri diğer kaldırma makinalarına göre çok daha fazla gelişmiştir.
 • 10 tona kadar olan ağırlığa kadar ulaşabilir. Rüzgarlı havalardan etkilenmezler.
 • Uzaktan kumanda sayesinde personele gerek kalmadan kendinden yürüyebilir.
 • Acil durumlar için tasarlanmış acil durum butonlarına sahiptir.
 • Elektrik kesintisi gibi olumsuz durumlarda operatörleri bulundukları yükseklikten aşağı indirmeyi sağlayan acil iniş sistemlerine sahiptir.
 • Ağırlık tutma sistemi ve emniyet kilit sistemi mevcuttur. Bu özellikleri sayesinde çok daha fazla güven sağlar.
 • Sessiz çalışma özelliğine sahiptir.
 • Emisyonsuzdur.
 • Kolay bir kullanım imkanı sunar.
 • Zorlu hava ve arazi koşullarında çalışmak için uygundur.
 • Genişliği olmayan dar alanlarda dahi çalışma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda standart kapılardan geçebilme özelliğine sahiptir.
 • Eklemli platform fiyatları da sahip olduğu model ve teknik özelliklere, akülü ya da dizel olma durumuna, kaldırabileceği ağırlık kapasitesine, uzanabileceği yüksekliğe bağlı olarak farklı fiyatlarda bulunabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir