Anasayfa / İş Makinaları / Makaslı Platform ile Hangi İşlerinizi Yapabilirsiniz?

Makaslı Platform ile Hangi İşlerinizi Yapabilirsiniz?

Makaslı platform bir diğer ismiyle manlift, günlük hayatta sıklıkla karşılaştığınız iş makinalarından biridir. Alışveriş merkezlerinden inşaat alanlarına kadar birçok farklı alanda kullanılabilen bu makinalar yardımı ile yapabileceğiniz işlerden bazıları şunlardır:  

 • Binaların dış cephesinin tamiri, temizliği ve boyanması 
 • Peyzaj işlerinde ağaçların budanması ve gerekli düzenlemelerin yapılması
 • Alışveriş merkezleri, havaalanları, fabrikalar, depolar ve stadyumlarda aydınlatma, bakım ve onarım işleri
 • Tersanelerde bulunan deniz araçlarının imalatı, tamiratı ve boyanması
 • Film ve dizi çekimlerinde ışık ve kamera gibi yardımcıları yüksekte konumlandırmak 
 • Spor tesislerinin bakımı ve inşaatı
 • Reklam ve ilan montajlarının yapılması
 • Enerji tesislerinin bakım ve montaj işleri

Makaslı Platform Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Pek çok farklı alanda önemli bir yardımcı olarak karşınıza çıkan makaslı platform nedir ve çeşitleri nelerdir soruları merak konusu olur. Birçok farklı sektörde aktif olarak kullanılan ve hidrolik makaslı platform sistemi sayesinde erişilmesi zor olan yüksek yerlere rahat bir şekilde ulaşılmasını sağlayan iş makinalarına makaslı platform adı verilir. Kullandıkları motor sistemlerine bağlı olarak farklı yakıt türleri kullanarak faaliyetlerini gerçekleştiren makaslı platformlar türleri söz konusudur. Bunlar ise akülü ve dizel makaslı platform olmak üzere ikiye ayrılır. Temel çalışma prensipleri açısından farklılık yaratmayan bu unsur, makinanın kullanımında yakıt tüketimi unsurunu hesaba katarak ilerlemek isteyenler için bir ayrım faktörü olarak görülebilir.

Ağır sanayi, depolar, bakım atölyeleri, otomobil fabrikaları ve daha birçok alanda kullanılan makaslı platformlar; genel olarak sadece yük kaldırmak amacı ile tasarlanmış iş makinalarıdır. Kompakt hidrolik güç ünitesi, aşırı yüklere karşı emniyet vakfı, çelik konstrüksiyon, uzaktan kumanda ile kontrol ve daha birçok özelliği ile işlerinizi kolaylaştıran makaslı hidrolik platform; zemine veya çukura monte edilebilir. Benzersiz hidrolik sistemi, binlerce kilogramlık yükü saniyeler içerisinde dilediğiniz yüksekliğe çıkarmanıza yardımcı olur. Manlift olarak da bilinen bu platformun kullanma talimatı hakkında detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. 

Makaslı Platform Kullanma Talimatı Hakkında Merak Edilenler

Makaslı platformları sadece bu makinaları kullanabilmek için hazırlanan özel eğitimleri almış operatörler kullanabilir. Bu yetkinin sadece eğitimli personellere verilmiş olması yasalar çerçevesinde belirlenmiştir. Makaslı platform kullanma talimatı, makinayı kullanmadan önce mutlaka okunması gereken maddeleri içerisinde barındırır. Kullanma talimatı hakkında merak edilenler ve bilinmesi gerekenlerden ilki bu platform ile çalışırken iş güvenliğini koruma altına almak amacı ile kişisel koruyucu donanımların kullanılması gerektiği olur. Ardından bu platform ile işe başlamadan önce etrafında dolaşıp gözle görülebilen herhangi bir sorun olup olmadığına dikkat edilmelidir. Yağ kaçağı, platformun korkulukları, tekerlekleri ve sarkan kablolar bu gözlemde dikkatinizi çekebilecek bazı önemli detaylar olabilir. Şarj seviyesini kontrol edip fonksiyon kontrollerini yapmanız ve çalışmayan herhangi bir fonksiyonu varsa vakit kaybetmeden teknik servise bildirmeniz tavsiye edilir. 

Bu platformlar ile çalışmadan önce yapılacak işe uygun bir hareket planı oluşturulmalıdır. Hareket planı üzerindeki yolda kablo, kanal ve çukur gibi engeller varsa kontrol edilip gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Ayrıca zeminin düz ve sağlam olduğu da kontrol edilmeli; eğimli, kaygan ya da engebeli zeminlerde çalışma yapılmamalıdır. Bu platformlar ile yüksekte çalışma yapıldığı bilinmektedir. Yüksekte çalışma yaparken zeminde kurtarma planı hakkında bilgiye sahip olan eğitimli bir personelin olması ve çalışmayı takip etmesi gereklidir. Platformu kullanırken korkuluğun dışına sarkmamak ve yük kapasitesini aşmamak güvenlik açısından oldukça önemli detaylar olarak karşınıza çıkar. Kullanma talimatına ve İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu içerisinde yer alan kurallara dikkat ederek bu iş makinasının avantajlarından ve yüksek performansından güvenli bir şekilde yararlanabilirsiniz. 

Makaslı Platform Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Farklı alanlarda kullanıma uygun olan tasarımı ile birçok avantajı beraberinde getiren makaslı platformlar; verimli bir çalışma performansını kaçınılmaz kılar. Bu platformu kullanmanın avantajlarından bazıları aşağıda sıralanmıştır: 

 • Koruma çerçevesi ve diğer tasarım detayları sayesinde personel güvenliğini her zaman koruma altına alır. 
 • Yüksekliği yapılacak işin ihtiyaçlarına uygun olarak ayarlanabilir.
 • Birçok personelin uzun süre içerisinde yapabileceği işi kısa sürede ve personel tasarrufu ile gerçekleştirir. 
 • Bakımı ve kontrolü oldukça kolaydır, detaylı bakımlara ihtiyaç duymaz.
 • Ağırlıklara karşı dayanıklı olan sağlam gövdesinin yük kapasitesi fazladır.
 • Tekerlekli olan çeşitlerini hareket ettirmek kolaydır, ekstra bir yardımcıya gerek duymaz.
 • Personeli sağladığı dikey hareket ile yükseğe erişimine yardımcı olur.
 • Ergonomik tasarımı, nakliye kolaylığını da beraberinde getirir.
 • Birden çok personelin aynı anda çalışmasına imkan tanır.

Makaslı Platform Kiralama ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Yükseklerde daha güvenli ve konforlu bir şekilde çalışmanızı sağlayan makaslı platform kiralama seçeneği ile farklı sektörlerde kullanıma uygun olur. İnşaat, çelik konstrüksiyon işleri, alışveriş merkezlerinin temizliği ve süslemeleri, elektrik ve güvenlik sistemleri ile ilgili çeşitli işler, bina bakım ve onarımı ve daha birçok alanda kullanımına ihtiyaç duyulan makaslı platformları kiralayarak pek çok avantajı beraberinde getirebilirsiniz. Kiralama seçeneğini tercih ederek proje maliyetlerinizi düşürebilir, ekonomik bir çözüm geliştirebilirsiniz. Depolama, bakım, nakliye gibi bazı giderlerinizi de kontrol altına alan kiralamanın sağladığı bir diğer avantaj ise projenize uygun olan iş makinasını farklı modeller içerisinden seçebilme imkanı bulmak olur. 

Kiralama öncesinde belirlemeniz gereken bazı kriterler bulunur. Bu kriterleri önceden belirlemeniz, doğru karar vermeniz açısından oldukça önemlidir. Projeniz için ihtiyacınız olan maksimum çalışma yüksekliği, platform yüksekliği, maksimum platform kapasitesi, kapalı veya açık mekanda çalışmak, sökme ve montaj gibi işlemlerin yapılıp yapılmayacağı; öncelikli olarak belirlemeniz gereken kriterler arasında yer alır. Tersanelerden film çekimlerine kadar geniş bir kullanım alanına sahip olan makaslı platformların farklı çeşitlerini ve özelliklerini inceleyerek projenize uygun olanı kolaylıkla kiralayabilirsiniz. 

Projenize Uygun Makaslı Platform Teklifleri İçin Doğru Adres Makinagetir.com! 

İşleri zamandan ve enerjiden tasarruf ederek yapmanıza yardımcı olan iş makinaları arasında günlük hayatınızda çokça karşılaştığınız makaslı platformlar ön plana çıkar. Personellerin güvenli bir şekilde yüksek konumlara erişebilmesine ve gerekli işleri rahat bir şekilde yapabilmesine yardımcı olan bu makinalardan kiralama veya satın alma yolu ile yararlanılabilir. Kiralama ve satın almanın avantaj ve dezavantajlarının bilinmesi sizin istek ve ihtiyaçlarınız için hangi seçeneğin doğru olduğunu belirlemenizde oldukça yardımcı olur. Model, marka, özellik, yük kapasitesi, erişebileceği maksimum yükseklik ve daha birçok kritere göre değişkenlik gösterebilen makaslı platform fiyatları içerisinden her bütçeye uygun aralıkları bulmak mümkündür.

Kiralama seçeneğinde genel olarak operatör ücreti de fiyata dahil edilir. Bu sayede, ek masrafları da geride bırakabilirsiniz. Satın alma seçeneğinde operatörü kendiniz bulmak ve ücretini ödemek durumunda kalırsınız. Firma ve kullanıcı arasında yapılacak olan kiralama sözleşmesini detaylı bir şekilde inceleyip istek ve ihtiyaçlarınızı karşı tarafa açık ve net bir şekilde ifade ederseniz hem işiniz açısından avantajlı hem de bütçenize uygun bir deneyimin kapılarını aralayabilirsiniz. Projeniz için uygun makaslı platform teklifleri için doğru adres makinagetir.com! 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir