Anasayfa / İş Makinası Kiralama / Kiralık Forklift Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Kiralık Forklift Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Yapı ve inşaat sektöründe her türlü amaçla kullanılabilen iş makinaları, büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Farklı amaçlara hizmet eden pek çok iş makinası bulunmaktadır. Günümüzde gelişen teknolojiler ile bazı makinalar birden fazla görevi tek başına yapabilmektedir. Ağır malzemeleri, ön kısmında bulunan çatallar sayesinde kaldırıp bir yerden başka bir yere taşıyabilen makinalara ‘forklift’ adı verilmektedir. Çatal üzerinde dengede durması daha zor malzemeler için özel bir kabin yerleştirilebilir. Bu sayede taşıyacağınız yükler daha düz ve dengeli şekilde durur. Özellikle büyük depolarda yükleri yüksek raflara yerleştirmek ya da raflardan indirmek için oldukça işlevsel bir makinadır. Bu tarz ağır yükleri insan gücü ile kaldırmak neredeyse imkânsızdır. Ancak iş makinaları bu işleri dakikalar içerisinde halletmektedir. Bu sayede hem insan gücünden, hem de zamandan büyük ölçüde tasarruf edilmektedir. En çok kullanıldığı alanlar depo, şantiye, liman ve fabrikalardır. Forklift de dâhil olmak üzere pek çok iş makinası satın alınabilir ya da kiralanabilir. Satın aldığınızda makina artık size ait olur ve dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Ancak makina size yalnızca belirli bir süre için lazımsa satın almak mantıklı bir fikir olmayacaktır. Bir iş makinası satın almak, kiralama ile karşılaştırdığında kat kat fazla maliyete sahiptir. Bunun yanı sıra makina ile işiniz bittiğinde muhafaza edecek bir alana sahip olmanız gerekir. Bir süre sonra kullanmayacağınız bir makinanın sürekli bakımı ve kontrolü ile uğraşmanız da gerekecek. İşlerinizin arttığı dönemlerde sahip olduğunuz iş makinalarının yanında fazladan makinaya ihtiyacınız olabilir. Bu gibi durumları ve makinayı kullanma amacınızı da göz önünde bulundurarak kiralama seçeneğini değerlendirebilirsiniz. İş makinalarını kiralayarak kullanmak pek çok sektörde oldukça yaygındır. Örneğin; deponuzun içini boşaltıyorsunuz ve ürünleri raflardan indirmeniz gerekiyor. Bu durumda forklifti yalnızca bir kere kullanacaksınız ve depoyu boşalttıktan sonra ona ihtiyacınız kalmayacak. Bu durumda en iyi seçenek forklift kiralama olacaktır. Bir iş makinasını birkaç saat ya da gün kiralayabileceğiniz gibi bu süreyi aya ve yıla da çıkarabilirsiniz. Bu tamamen sizin makinaya ne kadar süre ihtiyacınız olduğu ile alakalıdır. Forklift de dâhil tüm iş makinalarının düzenli şekilde bakımı yapılmalıdır. Gerektiği zamanlarda bakımı ve kontrolleri yapılmayan iş makinaları, iş kazalarına neden olabilir ve çok daha erken bozulabilir. Belirli aralıklarla bakımı yapılan iş makinaları, uzun yıllar sorunsuzca kullanılabilir. Kiralık forklift seçeneklerinin bakımları, düzenli şekilde yapılmaktadır. Bu sayede kullanıcı hiçbir sorun ve arıza yaşamadan forklift kullanabilir.

Kiralık Forklift Fiyatlarını Belirleyen Kriterler

Kiralık forklift fiyatları belirlenirken pek çok kriter göz önünde bulundurulmaktadır. Bu makinaların üretildiği malzemelerden, kullanım fonksiyonlarına, kullanım alanlarına ve işlevselliğine kadar pek çok özellik makinanın fiyatlarını etkilemektedir. En belirleyici kriterlerden biri forkliftin markasıdır. Markaların ürünlerinde kullandığı materyaller, fonksiyonlar değiştikçe kalitesi de değişmektedir. Bunlara bağlı olarak satın alma ya da kiralama işlemlerinde fiyatlar buna göre belirlenir. Kiralarken ücreti etkileyen bir diğer önemli etken ise zamandır. Kiralamak istediğiniz süre ne kadar uzarsa ücret o kadar artar. Bunun yanı sıra, belirli bir saat ücreti varsa kiraladığınız süre arttıkça bu saat ücretine düşüş yaşanabilir ve daha avantajlı hale gelir. Birkaç gün içerisinde bitecek işlerde kullanacaksanız günlük forklift kiralama yapabilirsiniz. İnşaat ya da baştan yenileme yapılan alanlarda makinaya daha uzun süre ihtiyacınız olabilir. Bu durumda aylık kiralık forklift tercih etmeniz daha iyi olabilir. Makinanın üretim yılı ne kadar yakınsa değeri artmaktadır. Yeni olan makinalar, eskilere göre çok daha az kullanılmış ve neredeyse hiç yıpranmamıştır. Ayrıca tüm ürünlerde olduğu gibi iş makinalarında da yeni çıkan modellerde yenilikçi özellikler bulunmaktadır. Sunduğu imkânlar bu yönü ile paralel olarak artacağından değeri de aynı şekilde yükselmektedir. Makinanın sahip olduğu fonksiyonlar kiralama ücretine de yansımaktadır. Her iş makinasının taşıma ve yükleme kapasitesi bulunmaktadır. Bazı makinalar 1, bazıları 30 tona kadar yük kaldırabilmektedir. Ağır yük kaldırabilen makinalar, çok daha sağlam bir kasaya sahiptir ve neredeyse her şeyi kaldırabilir. Yük kapasitesi fazla olan makinaların ücreti genel olarak daha fazladır. Ancak tüm işinizi kolayca halledebilir. Makina içerisinde kullanılan yakıt türü de fiyatı belirleyen kriterlerden biridir. Dizel, akülü ya da elektrikli forkliftlerin hem bakımları, hem de masrafları farklı olduğu için kiralama ücretlerine de farklı olarak yansımaktadır. Dizel modeller kapalı alanda kullanılamamaktadır. Akülü modeller hem kapalı alanlarda kullanmaya uygundur, hem de çevreye zararlı herhangi bir gaz salınımı olmamaktadır. Makinaların boyutu yük taşıma kapasitesinde ve başka birçok fonksiyonda etkilidir. Büyük yapıdaki forkliftler daha yüksek kapasiteli olduğu için diğer makinalara göre daha yüksek ücrete sahip olabilir. Forklift kiralama ücretleri tüm bu kriterlere göre belirlenmektedir. Ücreti etkileyen çok fazla kriter bulunmaktadır. Ancak genel anlamda satın almaya oranla çok daha uygun fiyatlar söz konusudur.

Forklift Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kiralık forklift arayanlar için pek çok firma bulunmaktadır. Forklift kiralarken dikkat etmeniz gereken birkaç ayrıntı bulunmaktadır. Öncelikle forklifti kullanmanız gereken süreyi iyi bir şekilde hesaplamanız gerekmektedir. Belirtilen süreden fazla kullanmanız gerekirse tekrardan para ödemek durumunda kalabilirsiniz. Ayrıca kiraladığınız süre içerisinde karşılaşabileceğiniz ve işi aksatabilecek durumları da göz önünde bulundurmalısınız. Kiralama süresini tam ucu ucuna değil de biraz aksama payı bırakarak belirtirseniz işleri daha rahat halledebilirsiniz. Bunun yanı sıra sizin için ideal özelliklere sahip forklifti seçmeniz son derece önemlidir. Farklı yakıt türleri ile çalışabilen forkliftler bulunmaktadır. Dizel gibi bazı yakıt türlerinin kapalı ortamlarda kullanılması uygun değildir, eğer makinayı kapalı bir ortamda kullanacaksanız bu yakıt türleri ile çalışmayan bir forklift seçmelisiniz. Bu gibi durumlarda alternatif olarak akülü forkliftler kullanılabilir. Ayrıca boyut olarak da daha geniş ve dar modeller mevcuttur. Dar ve kısıtlı bir alan varsa makinanın daha rahat hareket edebilmesi için nispeten daha küçük modeller tercih edilmelidir. Her forkliftin bir taşıma kapasitesi vardır. Taşıyacağınız ürünlerin genel olarak ağır klasmanına giriyorsa yüksek kapasiteli bir makina sizin için daha iyi olacaktır. Kiraladığınız forkliftin gerekli bakımlarının düzenli şekilde yapılmış olmasına dikkat edilmelidir. Kiralama yaptığınız firmadan bu gibi detayları öğrenebilirsiniz. Düzenli bakımı yapılmamış makinalar, istenmeyen iş kazalarına yol açabilir. Bu nedenle bu ayrıntı atlanmamalıdır. Bunun yanı sıra makinayı kullanan kişinin ehliyeti olması da önemlidir. Ayrıca makina hareket halindeyken yüklerin devrilmesi, aracın kontrolünün kaybedilmesi gibi durumlara karşın çok yakınında durulmamalıdır. Bu tarz ufak önlemler ile büyük zararlara yol açabilecek iş kazalarının önüne geçilebilir. Forkliftin taşıyacağı yük, dengeli bir şekilde çatala ya da kabine yerleştirilmemelidir. Mümkün oldukça araca yakın durmalıdır. Pek çok durumda iş makinalarını kiralamak satın alma ile karşılaştırıldığında daha avantajlı olabilir. Forklift ve pek çok iş makinasını kiralamak için detaylı bilgiye sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Aradığınız kriterlere ve fonksiyonlara sahip, işinizi en kolay şekilde halledebilecek iş makinalarına sayfamız aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir