Anasayfa / İş Makinaları / Işık Kulesi Nedir?
isik-kulesi

Işık Kulesi Nedir?

Konser, festival, spor karşılaşmaları, miting gibi yüksek popülasyonlu katılımın sağlandığı açık hava etkinlikleri yanı sıra maden, inşaat sektörü ve endüstriyel ihtiyaçlarda aydınlatma sağlamak için ışık kuleleri aktif olarak kullanılır. Pil, güneş enerjisi ve hidrojen yakıtla da çalışan çeşitlere sahip olan ışık kuleleri; belirlenen bir bölgenin tercih edilen formatlarda aydınlatılması için tasarlanmıştır. Dizel ve LPG yakıt opsiyonlarıyla elektrik enerjisi üreten, römork üzerine montajlanmış jeneratör ve aydınlatma direğinden oluşan bir yapıdır. Seyyar ve tekerlekli bir yapı olmasından dolayı bir araç ile rahatlıkla yeri değiştirilebilen ışık kuleleri üstün aydınlatma performansı ile birçok sektörün kullandığı önemli ekipmanlar arasında yer alıyor.

Işık Kulesi Hangi Alanlarda Kullanılıyor?

Kullanıcılarının ilk aşamada geçici aydınlatma ihtiyaçlarına yönelik çözümler üreten ışık kuleleri;

 • Spor karşılaşmaları
 • Stadyum
 • Mitingler, açık hava konserleri ve festivaller
 • Açık hava fuarları
 • Otoyol ve demiryolu sahaları
 • Maden sahaları
 • Doğal afetler
 • Kırsal alanlar
 • Askeri üsler
 • Büyük, orta ve küçük ölçekli şantiyeler
 • Metro kazı alanları ve inşaat

gibi ihtiyaç alanlarında pratik ve hızlı bir aydınlatma kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzde bu ekipmanlar, taşınabilirlikleri ve kullanıcı-dostu tasarımları sayesinde geniş bir kullanım alanına ve sektörel yelpazeye sahip oluyor.

Işık Kulelerinin Özellikleri Nedir?

Gelişen teknoloji ve ihtiyaçlar doğrultusunda hızla tamamlanması gereken projelerin gece vardiyalarında kullanılması gereken önemli ekipmanlar arasında yer alan ışık kuleleri; kullanıcıların taleplerini karşılayan aydınlatma seçenekleri ile birçok sektörde sıklıkla tercih edilmektedir. İnşaat sektörü gibi sürekli çalışma gerektiren operasyonlarda aydınlatma için ideal ve güvenli bir tercihtir. Kolaylıkla kurulabilen, bir araç yardımıyla yeri rahatlıkla değiştirilebilen ve minimum gürültü kirliliği oluşturmasının yanı sıra ihtiva ettiği jeneratör ile yaklaşık 7-8KW’lık kapasite ile harici monofaze yüklerin beslenmesine olanak sağlar. Florasan ve LED tercihlerini barındıran bu ekipmanlar aydınlatılması gereken alanın özelliklerine göre de değişiklik gösterebilir.

Işık kulelerinin bir diğer önemli avantajı ise olası iş kazalarının önüne geçmesidir. Operasyon alanlarının eksiksiz bir şekilde aydınlatılması, personellerin ve uzmanların rahatlıkla çalışmasını sağlarken yaşanılabilecek elektrik kesintisi, arıza ve personelin karşılaşma ihtimali olan olası olumsuzluklarda kayıpların en düşük seviyede olmasını sağlayarak önemli bir kurtarıcı görevi görür.

Işık kuleleri bir veya daha fazla sayıda yüksek yoğunluklu lamba ile bir direkten oluşur. Lambalar için çoğunlukla metal halide ampuller tercih edilmektedir. Dizel yakıt ile çalıştırılan bir jeneratörün ürettiği elektrik enerjisi, bu lambaların çalıştırılmasında kullanılır ve aydınlatma bu şekilde sağlanır. Işık kulesini taşınabilir hale getirmek için bir römork kullanılır. Ancak römork, lambalar, direk ve jeneratör kolaylıkla birbirinden demonte edilebilecek bir yapıya sahiptir.

Işık Kulesi Kullanmanın Avantajları Nedir?

Konser, miting, fuar ve festival gibi açık hava etkinliklerinde ortamın doğru aydınlatma sistemleri ile donatılması oldukça önemli bir konu. Etkinliklerin düzenlendiği alana özel aydınlatma çözümleri, ziyaretçi ve katılımcıların rahatlıkla hareket etmesini ve oluşabilecek olumsuz durumlarda acil durum planlarına uymasını sağlayacaktır. Bu doğrultuda yaşanması muhtemel olumsuz durumlar karşısında alanın tahliye edilmesi daha rahat olacaktır.

Olumsuz hava koşulları ve doğal afetler gibi insan hayatını tehdit eden durumlarda belirlenen bölgenin aydınlatılmasında aktif olarak kullanılan bu ekipmanlar; kolay kurulumu ve üst düzey aydınlatma özellikleriyle saha içerisinde çalışan profesyonellerin aydınlık bir ortamda rahatlıkla çalışmalarına imkân sağlarken içinde bulunulan olumsuz durumların da bertaraf edilmesinde yardımcı bir ekipman olarak kullanıyor.

Işık kuleleri uzun uzadıya kurulan elektrik altyapılarına göre zaman ve maliyet açısından da avantajlı bir konumda yer alıyor. Çalışılan alanın belirlenen düzeylerde aydınlatılması için oluşturulması planlanan elektrik altyapısı, alanda karşılaşılması muhtemel sorunlarda vereceği tepki ve daha birçok beklenmeyen durum karşısında oluşturabileceği zararların tahmin edilemez bir seviyede olduğu riskleri de yanında getiriyor. Kolaylıkla kurulumu yapılan ve elektrik altyapısına sahip sistemlerle aynı kalitede performans sergileyen ışık kuleleri; risk içermeyen yapısı, jeneratör olarak kullanılabilme avantajları, pratik kurulumu taşınabilir olma özelliği ve tam dolu dahili yakıt tankı ile 150 saate kadar tam kapasite aydınlatma sunma imkanı ile açık hava etkinliklerinde ve saha operasyonlarında en çok tercih edilen yardımcı araçlar arasında yer alıyor.

Zamanla yarışan inşaat alanları, maden sahaları, otoyol yapımı bölgeleri, boru hattı şantiyeleri ve metro kazılarının yapıldığı alanlarda projelerin belirlenen tarih aralıklarında tamamlanması gerekiyor. Bu durum zorlu çalışma koşullarını ve gece vardiyalarını olmazsa olmazlar arasında kılıyor. Özellikle zorlu ve ağır olarak tanımlanabilecek maden alanları, otoyol tünel inşaatları, metro kazıları ve boru hattı şantiye alanlarında çalışan personeller yetersiz aydınlatmaya sahip iç mekanlarda çalışıyor. Yeterli aydınlatmanın sağlanmaması hem zaman kaybına hem de en önemlisi iş güvenliğini ve işçi sağlığını tehdit eden kazaların oluşmasına neden olabilir. Uzmanlar tarafından iş güvenliği ve işçi sağlığına en uygun tercihlerin yapılması ve belirlenen çalışma alanını en uygun aydınlatma çözümlerinin üretilmesi gerekiyor. Bu çözümlerin liste başını ise kullanımı oldukça rahat olan ışık kuleleri çekiyor.

Işık Kulesi Kiralamanın Avantajları Nedir?

Açık hava etkinlikleri, inşaat alanları ve maden sahaları başta olmak üzere aydınlatma ihtiyaçlarında birçok sektörün çözüm ortağı olarak konumlanan ışık kuleleri; çalışılan alanın 24 saat aydınlatılmasına ihtiyacı olan kişilerin Türkiye’de ve dünyada sıklıkla tercih ettiği bir ekipmandır. Sektörün güvenilir kurumları arasında yer alan ve müşteri memnuniyetini maksimum seviyede sabitleyen, iş makinasını kiraya vermek isteyen ve iş makinasını kiralamak isteyen firmaları bir araya getiren bir platform olan MakinaGetir; uzman profesyonelleri ile ihtiyacınız olan ışık kulesi kiralama işleminde bütün soru işaretlerinizi cevaplıyor. Yasal prosedürlerin takibi, tercih edilen ışık kulelerin teslimatı ve iadesi gibi birçok aşamayı takip eden MakinaGetir; hızlı çözümleriyle zaman ve nakit kaybını minimum seviyede tutuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir