Anasayfa / İş Makinaları / İş Makinası Yedek Parçası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş Makinası Yedek Parçası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş makinaları sağladıkları yarar açısından pek çok sektör için önem arz etmektedir. Bu makinaların verimli çalışmaya devam edebilmeleri için periyodik bakımlarının ve yedek parça değişimlerinin titizlikle yapılması gerekmektedir. İş makinaları yedek parça bazen ömürlerinin dolmuş olması sebebiyle bazen hasar aldıkları için değiştirilmesi gereken parçalardır. İş makinalarında yedek parça değişimi öneminin farkında olan araç sahipleri “İş makinası yedek parça alırken nelere dikkat edilir?” sorusunun cevabına ulaşmaya çalışmaktadır. İş makinası yedek parça alırken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

  • Alacağınızın yedek parçanın orijinal veya aynı etkin kullanımı sağlayan muadil ürün olmasına dikkat edilmesi gerekir. Kalitesinden emin olunmayan bir yedek parçanın satın alınması daha sonra yaşanacak ve telafisi mümkün olmayan sonuçlar yaşanmasına sebep olabilir.
  • Yedek parçayı temin edeceğiniz firmanın ürünle ilgili garanti verebiliyor olması önemlidir. Bu durumda herhangi bir sorun yaşanması durumunda firma gerekli müdahaleyi yaparak meydana gelecek hasarı minimize edebilir.
  •  İş makinası yedek parça seçimi, makinanın özellikleri göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Doğru iş makinasına doğru parça seçimi yaparak istenen performansa ulaşmak mümkündür.
  • İş makinaları için seçilecek yedek parçanın, makinanın performansını, güvenliğini ve konforunu etkilememesi gerekir. Bu nedenle seçim yaparken göz önünde bulundurulması gereken öncelikle fiyat performansı değil, parçanın kalitesi ve uygunluğudur.

İş makinaları için yedek parça seçerken değerlendirilmesi gereken pek çok unsur bulunur. Makinanın yeni veya ikinci el olması, yedek parçanın orijinal veya çıkma olması gibi durumlar değerlendirilerek ihtiyacınız olan en uygun yedek parçaya ulaşmanız mümkündür.

İş Makinalarında En Sık Değişimi Yapılan Yedek Parçalar

İş makinaları söz konusu olduğunda yedek parça sınırlaması yapmak mümkün değildir. Kullanıldıkları alanların büyüklüğüne ve gelişmişliğine paralel olarak, iş makinalarının kapsamı oldukça donanımlıdır. Gövde parçalarından camlara, kontrol elemanlarından rulmanlara kadar uzanan yedek parça yelpazesi bulunur. İş makinası yedek parça isimleri birkaç sınıflandırmayla sınırlı olmamakla birlikte, en sık yedek parça değişimi yapılan donanımlardan bahsetmek mümkündür. “İş makinası yedek parça neye göre alınır?” sorusunun cevabını da içinde barındıran sıralama şu şekilde yapılabilir;

  • İş makinalarının yürüyüş takımları sıklıkla yedek parça değişimi yapılan donanımlar arasında yer alır. Yürüyüş takımları küçüklü büyüklü pek çok parçanın bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Bu takımları oluşturan parçalar arasında istikamet tekeri, yürüyüş makaraları, palet zinciri, rim dişlisi ve palet taşıyıcı sayılabilir. Rim dişlisi dönüş hareketini sağlayan en önemli parça olarak yıpranma ve aşınmalara fazlasıyla maruz kalmaktadır. İş makinalarındaki yürüyüş takımlarının çalışma ömrü üzerinde de oldukça büyük etkiye sahiptir. Dolayısı ile değişimini gerektiren herhangi bir durumun varlığında ihmal edilmeden değiştirilmelidir.
  • Yürüyüş makaraları, makina ağırlığını zemine taşıyarak önemli bir görev üstlenmektedir. Makinaların özelliklerine bağlı olarak çift flanşlı, tek flanşlı, komple yürüyüş makarası gibi çeşitleri bulunur. Bu parçanın değişimi gerektiğinde tüm bu özellikler göz önünde bulundurularak seçim yapılması makine performansı üzerinde olumlu etki sağlar.
  •  İş makinaların kalbi olarak değerlendirilen motorlar en çok yıpranan ve değişim gerektiren parçalar arasında yer alır. Motorların belirli bir kullanım ömrü vardır. Yıpranan ve aşınan parçaların bakımına özen gösterilip yedek parça teminleri sağlanarak, makinaların ömrünü uzatmak mümkün olur. Motorlar da subap, pim, conta gibi pek çok küçük parça içerir. Her bir parçanın önemi vardır ve hiçbiri gereksiz değildir.

İş makinaları yedek parça alımı yaparken ihtiyacın tam olarak ne olduğu belirlenmelidir. Bazı küçük hasarlarda iş makinası çıkma yedek parça tedariği yapmak ihtiyacı giderebilir. Ancak iş makinalarının performansı ve işleyişi üzerinde önemli görevleri olan parça değişimlerinin orijinalleri ile yapılması daha doğru bir tercih olabilir. Zira orijinal parçalar, muadil parçalara göre daha çok tercih edilmektedir.

İş Makinaları Yedek Parça Firmaları

İş makinaları için yedek parça satın alırken, parçanın niteliği kadar satın alma işlemi yapılacak olan firma seçimi de önem arz eder. İş makinaları yedek parça firmaları arasında kendi üretim tesislerine sahip olanlar yer aldığı gibi, çeşitli kanallardan tedarik sağlayarak yedek parçaları müşteriye ulaştıran firmalar da bulunmaktadır. Satın alma işlemini hangi firma üzerinden yapacağınıza ihtiyaçlarınızı doğru analiz ederek karar verebilirsiniz. Yüksek kalite standartlarına uygun parça temini sağlayan firma seçmek, ileriye dönük olarak herhangi bir problemle karşılaşmanız durumunda daha sağlıklı olabilir. Yedek parça satın alan kişilere genellikle bir sonraki alımları için de aynı firma ile çalışmaya devam etmek isterler. Dolayısı ile yedek parça temini sağlayan firmaların stoklarını güncel tutmaları ve en kısa sürede müşterinin ihtiyacına cevap verebiliyor olmaları önemlidir. Müşteri memnuniyeti sağlaması firmanın seçimi için en önemli parametredir. Satın alınıp çeşitli sebeplerden dolayı kullanılmayan ya da kısa bir süre kullanım sonrası üretim hatasından kaynaklı arıza veren parçalarla ilgili süreçlerin sağlıklı yürütülmesi hem müşteri hem de firma prestiji açısından önemlidir. İş makinaları orijinal parça temini sağlayan firmalar sıklıkla tercih edilmektedir. Ürünlerin garanti kapsamında olması ve arızalanması durumunda zahmetsiz bir şekilde değişiminin gerçekleştirilecek olması, iş makinası kullanıcılarına güven vermektedir. İkinci el iş makinaları yedek parça seçimleri de aynı titizlikle yapılmalıdır. En azından ürünlerin satışını gerçekleştiren firmanın garantisi altında olması gerekir.

İş Makinası Yedek Parça Fiyatları

İş makinası yedek parça fiyatları pek çok faktöre bağlı olarak çeşitlilik göstermektedir. Yedek parçanın kullanıldığı makina, parçanın orijinal veya muadil oluşu gibi özellikler fiyat politikası üzerinde belirleyicidir. Türkiye’de üretimi bulunan yedek parça fiyatları daha ekonomik seçeneklerle sunulurken, üretimi bulunmayan ithal yedek parçalar daha pahalıdır. Orijinal ve yan sanayi olarak tabir edilebilen parçalar arasında gözle görülür bir fark vardır. Orijinal yedek parça fiyatları, ürünlerin araştırması ve geliştirilmesi sürecindeki maliyetleri de kapsar. Dolayısı ile diğer yedek parça türleri ile kıyaslandığında daha yüksek fiyata sahiptir. Bunlar dışında ağır hasar görmüş iş makinalarından çıkarılan parçalar bulunur. Çıkma yedek parça olarak bilinen bu parçalar daha uygun fiyatlarla kullanıcıya sunulur. Ancak çıkma yedek parçalar gözle görülemeyecek mikro çatlaklar bulundurabileceği için dikkatle seçilmelidir. Aksi takdirde makinanın çalışma performansını etkileyerek daha büyük hasarların açılmasını sebep olabilir. En uygun fiyatlı yedek parçalar arasında öne çıkan ikinci el iş makinası yedek parçalarıdır. Herhangi bir sorun nedeniyle kullanım dışı bırakılan iş makinalarından alınan ve onarımı gerçekleştirilen parçalardır. Ancak bunların kullanımı da risk içerebilir. Özetle; iş makinası yedek parça özellikleri fiyatı belirleyen en önemli faktördür. Yedek parça satın almaya karar verirken fiyatından önce parçanın kalitesini göz önünde bulundurmak gerekir. Piyasanın altında, uygun fiyata satın alacağınız bir yedek parça, sonrasında maliyetin çok daha fazla artacağı ve dönüşü olmayan hasarların oluşmasına sebep olabilir. İş makinaları özel projelerde kullanılan araçlar olduğu için süreklilikleri, işin verimi ve zamanında tamamlanması için önemlidir. Bu nedenle yedek parça teminlerinin özenle yapılması tavsiye edilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir