Anasayfa / Sektörden Haberler / İş Makinası Operatörü Nasıl Olunur?

İş Makinası Operatörü Nasıl Olunur?

İş makinası kiralama sektöründe en çok konuşulan konulardan bir tanesi de Operatör konusudur. Yani kiralaması yapılan iş makinalarının sürücüsü ve kontrol eden kişiye iş makinası operatörü denmektedir. Günümüzde farklı amaçlar doğrultusunda, oldukça değişik sektörlerde kullanılmakta olan çok sayıda iş makinası bulunmaktadır. Loder, Beko Loder, Ekskavatör, Dozer, Greyder ve Forklift gibi bu araçlar, taşıma, yükleme, kazma gibi işlemler için kullanılırlar.  Ülkemizde inşaat sektörünün bir hayli gelişmesinden dolayı iş makinalarını kullanmakta olan operatörler de oldukça sık aranmaktadır. Çoğu inşaat şirketi iş makinası operatörü bulabilmek için oldukça yüksek ücretlerden ilan yayınlamaktadırlar. Sektörde az sayıda nitelikle operatör oluşu sektörün gelişmesini de etkilemektedir. Bu yazımızda “İş makinası operatörü nasıl olunur?” gibi sorularınıza yanıt veriyor olacağız.

İş makinaları operatörü nasıl olunur?

İş makinaları operatörü olmak için G sınıfı ehliyetinizin olması gerekmektedir. Bunun için ilk olarak kullanacağınız iş makinası sınıfı seçmeniz gerekmektedir. Kısaca Kepçe, Dozer, Silindir, Transporter, Beko Loder, Dozer, Greyder, Ekskavatör gibi çeşitli iş makinası türlerinden bir tanesini seçmeniz gerekmektedir. Her iş makinasının farklı bir eğitim uygulaması ve sınıfı olur. Sonrasında sürücü kurslarına başvurarak istediğiniz alanda eğitim alabilirsiniz. Bu eğitim boyunca adaylar G sınıfı Ehliyet için sınava tabi tutulurlar ve başarıyla bu sınavı geçenlere operatörlük belgesi verilir.

Adaylar almış oldukları bu belge ile iş makinasını kullanma yetkisine sahip olmaktadır. Ancak kullanmış oldukları bu iş makinasını ehliyetinize işletmek isterseniz, trafik bürolarına başvuru yaparak bunu ehliyetine işletebilir.

G sınıfı sürücü belgesine sahip birisi tüm iş makinalarını kullanamazlar. Sadece girdiği eğitim programının ve girmiş olduğu sınavın iş makinalarını kullanabilirler. Tüm iş makinalarını kullanmak istiyorsanız ayrı ayrı hepsinin eğitimini almalı ve sınavına girmelidir.

İş makinaları sürücüleri, özel sektörde 3 bin ile 5 bin TL arasında değişen miktarlarda maaş almaktadırlar. Özellikle son yıllarda iş makinaları operatörünün oldukça fazla aranması ile aldıkları maaş daha da yukarılara çekilmiş durumdadırlar ve iş makinaları operatörleri bu yüksek maaşlarına rağmen kolaylıkla iş bulabilmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir