Anasayfa / Sektörel Haberler / İş Makinası Operatörü Nasıl Olunur?

İş Makinası Operatörü Nasıl Olunur?

İş makinası kiralaması sektöründe en çok konuşulan konulardan bir tanesi de Operatör konusudur. Yani kiralaması yapılan iş makinalarının sürücüsü ve kontrol eden kişiye iş makinası operatörü denmektedir. Günümüzde farklı amaçlar doğrultusunda, oldukça değişik sektörlerde kullanılmakta olan çok sayıda iş makinesi bulunmaktadır. Loder, Beko Loder, Ekskavatör, Dozer, Greyder ve Forklift gibi bu araçlar, taşıma, yükleme, kazma gibi işlemler için kullanılırlar.  Ülkemizde inşaat sektörünün bir hayli gelişmesinden dolayı iş makinelerini kullanmakta olan operatörler de oldukça sık aranmaktadır. Çoğu inşaat şirketi iş makinesi operatörü bulabilmek için oldukça yüksek ücretlerden ilan yayınlamaktadırlar. Sektörde az sayıda nitelikle operatör oluşu sektörün gelişmesini de etkilemektedir. Bu yazımızda “İş makinası operatörü nasıl olunur?” gibi sorularınıza yanıt veriyor olacağız.

İş makineleri operatörü nasıl olunur?

İş makineleri operatörü olmak için G sınıfı ehliyetinizin olması gerekmektedir. Bunun için ilk olarak kullanacağınız iş makinesi sınıfı seçmeniz gerekmektedir. Kısaca Kepçe, Dozer, Silindir, Transporter, Beko Loder, Dozer, Greyder, Ekskavatör gibi çeşitli iş makinesi türlerinden bir tanesini seçmeniz gerekmektedir. Her iş makinasının farklı bir eğitim uygulaması ve sınıfı olur. Sonrasında sürücü kurslarına başvurarak istediğiniz alanda eğitim alabilirsiniz. Bu eğitim boyunca adaylar G sınıfı Ehliyet için sınava tabi tutulurlar ve başarıyla bu sınavı geçenlere operatörlük belgesi verilir.

Adaylar almış oldukları bu belge ile iş makinesini kullanma yetkisine sahip olmaktadır. Ancak kullanmış oldukları bu iş makinesini ehliyetinize işletmek isterseniz, trafik bürolarına başvuru yaparak bunu ehliyetine işletebilir.

G sınıfı sürücü belgesine sahip birisi tüm iş makinelerini kullanamazlar. Sadece girdiği eğitim programının ve girmiş olduğu sınavın iş makinelerini kullanabilirler. Tüm iş makinalarını kullanmak istiyorsanız ayrı ayrı hepsinin eğitimini almalı ve sınavına girmelidir.

İş makineleri sürücüleri, özel sektörde 3 bin ile 5 bin TL arasında değişen miktarlarda maaş almaktadırlar. Özellikle son yıllarda iş makineleri operatörünün oldukça fazla aranması ile aldıkları maaş daha da yukarılara çekilmiş durumdadırlar ve iş makineleri operatörleri bu yüksek maaşlarına rağmen kolaylıkla iş bulabilmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir