Anasayfa / Genel / Hiyap Vinç ile Yapılabilecek Faaliyetler

Hiyap Vinç ile Yapılabilecek Faaliyetler

İsveç markasından biri olan Hiab tarafından üretilen bir vinç çeşidi olan hiyap vinç pazarlama alanında çok sık kullanılan vinç türlerinden biri olmaktadır. Hiab markası, sektördeki diğer vinç marka ve modellerinin aksine kamyon ya da ticari araç gibi taşıtların arkasına vinç sistemi kurma fikrini geliştirmiş ve bu fikirden yola çıkarak hiyap vinç modelini üretmiş ve piyasaya sürmüştür. Bu fikir sayesinde Hiab markası jenerikleşmiş bir marka olmuştur. Taşınabilir olması sayesinde tekerlekli araçların üzerinde kolayca taşınabilmekte ve yapılacak işlemleri gerçekleştirebilmektedir. Hiyap vinçler oldukça popüler olan kullanışlı birer vinç çeşidi olmaktadır. Özellikle inşaat sektörünün vazgeçilmez makinalarından biri olan hiyap vinçleri, hidrolik özellikli yapısı sayesinde birçok farklı ağırlığa sahip yükleri kaldırabilir ve bu yükleri taşıyabilir. İnşaat sektörünün yanı sıra; Lojistik alanında, üretim ve taşımacılık alanında, kara ve deniz taşımacılığı gibi birçok farklı sektörde rağbet görmektedir. Taşıma, kaldırma, indirme, sevkiyat, yükleme, boşaltma gibi yük ve ağırlığın fazla olduğu işlerde çok kullanışlı ve ideal bir makine olarak tercih edilmekte ve çok sık kullanılmaktadır. Aynı zamanda araç kurtarma ve çekme işlemlerinde de akla ilk gelen taşıma makinalarından biri hiyap vinçleri olmaktadır. Taşıyacakları ağırlıklara göre 6 tekerlekli, 8 tekerlekli, 10 ve hatta 12 tekerleğe sahip dev kamyonların üzerinde çalışabilir. Çok ağır taşımacılığın yapılmadığı her alanda özellikle ev taşımacılığında hiyap vinci çok sık kullanılmaktadır. Belirli ağırlıktaki yükleri kamyon, tır vb. araçlar ile çok kısa sürede taşıyabilme kapasitesine sahiptir.

Hiyap Vinç Nedir?

Hiyap vinç, kamyon üzerinde kullanılabilen hidrolik bir vinç çeşididir. Taşıtların arkasında kullanılabilme özelliği sayesinde mobil olarak taşınabilir. Bu nedenle diğer bir adı da araç üstü vinç diye geçmektedir. Hafif yükler ve kısa alanlarda çok yüksek performans gösterir. Ancak çok ağır yük gerektiren işlerde ve eğimli arazilerde kullanmaya uygun değildir. Hiyap vinçleri çok fonksiyonludur, verimi ve esnekliği oldukça yüksektir. Güçlü ve hızlıdır.  Hızlı hareket etme özelliğine sahip  bir vinç türü olan hiyap vinç çeşitleri çok farklı tona kadar ağırlık kaldırma gücüne sahiptir. 3 ton ila 150 ton arasında ağırlık kaldırabilmektedir. Uzatma durumlarına göre iki farklı çeşitte bulunur. Tek kırmalı ve Çift kırmalı sistemler ile vincin ne kadar ileriye uzanıp yük kaldırabileceği farklılık göstermektedir. Kırmalı olan hiyap vinç, genişliği az olan dar alanlarda ve kısa mesafeli bölgelerde kullanılır. Kırmalı olan modellerde makina taşıma ve makina yürütme işlemleri yapılabilir. Aynı zamanda inşaat alanlarında malzeme taşıma işlemi için uygundur. Yük yükleme ve indirme işlemleri, çelik konstrüksiyon çalışmaları için kırmalı vinç, oldukça ideal bir kullanım imkanı sunar. Çift kırmalı hiyap vinçleri ise tek kırmalı hiyap vinçlere oranla daha fazla yük taşıyabilir ve daha esnek manevralar yapabilir. Hiyap vinçlerin sahip olduğu hidrolik sistemler sayesinde yüksek ağırlığa sahip olan yükler çok rahat bir şekilde kaldırılabilmektedir. Hiyap vincinin temel görevi de ağır yükleri hızlı bir şekilde taşımak ve böylece iş gücünü minimum seviyeye indirerek zaman tasarrufu sağlamaktır. 5 tonluk hiyap vinç, 10 tonluk hiyap vinç, 20 tonluk, 30 tonluk, 60 tonluk, 80 ve 100 tonluk gibi hiyap vinç tonajları bulunabilmektedir. Hiyap vincini taşıyan araç ne kadar büyük olursa o kadar fazla büyüklükte ağırlıklar vinç tarafından kolaylıkla taşınabilir hale gelir.

Hiyap Vinç Teknik Özellikleri ve Kullanım Alanları

Hiyap vinç özellikleri sayesinde birçok vinç türüne göre avantaj sağlamaktadır.

 • Mobil olarak taşınabildikleri için zaman ve iş gücü açısından oldukça avantajlıdır.
 • Hiyap vinçlerine sepet ekleme olanağı bulunur. Sepetli hiyap vinç makinaları, insan taşımaya olanak sağlayan sepet materyaline sahiptir. Bu makinalar iş güvenliğini daha çok artırmakta ve bu sayede güvenli bir iş süreci yaşanmaktadır.
 • Kurulumu oldukça kolaydır. Bu sayede çok kısa sürede maksimum fayda sağlayabilir.
 • Hareket özgürlüğüne sahiptir. İşlevselliği oldukça fazladır. Geniş alana sahip şantiye alanlarında bir yerden başka bir yere rahatlıkla yük taşıyabilir ya da malzemeyi üst katlara çıkarabilir.

Ülkemizde ve dünyada çok fazla kullanılan bir vinç çeşidi olan hiyap vinç makinaları mobil olarak taşınabilme özelliği sayesinde çok fazla kullanım alanına sahiptir. Aynı zamanda sahip olduğu tonaj farkları sayesinde de çok geniş bir kullanım alanı vardır. Hız ve işlevsellik gerektiren alanlarda çok sık tercih edilen hiyap vincin kullanım alanları genellikle şu şekildedir:

 • Her türlü yol çalışmaları,
 • Ev taşımacılığı,
 • Şantiyeler,
 • İnşaat alanları,
 • Yüksek tavanlı binalar,
 • Reklam ve büyük ebattaki panoların takılması ve değiştirilmesi,
 • Yüksek gerilim hattı çalışma alanları,
 • Araç taşıma işlemleri,
 • Fabrika kurulum işleri,
 • Hastane kurulum işleri,
 • Film setleri, sahne kurulum çalışma alanları,
 • Gemi boşaltma ve liman taşımacılığı işleri,
 • İletişim ve internet alt yapı çalışmaları

Pek çok farklı iş kategorisinde, dar alanlarda ve kısa mesafelerde çok sık tercih edilen bir makina olmaktadır. Hiyap vinç fiyatları farklılık gösterebilmektedir. Kiralama konusunda fiyatı belirleyen belirli kriterler bulunmaktadır. Yapılacak işin ne olduğu ve ne kadar süre makinanın kullanacağı bu kriterlerden bir tanesidir. Kiralanacak hiyap vincinin ton bakımından kaldırma gücü, tek ya da çift kırma gibi modeli de fiyatı belirler. Aynı zamanda monte edilecek aracın modeli, metresi ve büyüklüğü de fiyat konusunda belirleyici bir faktördür. 

Hiyap Vinç Nasıl Kullanılır?Hiyap vinç kullanımı için yapacağınız işin özelliğine öncelikle dikkat etmek gerekmektedir. Herhangi bir sektörde taşınması gereken ya da montajının yapılması gereken malzemeleri hiyap vinci sayesinde zaman kaybı yaşamadan gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda bu makinalar sayesinde el gücü ile taşınması imkansız olan yükleri çok kısa bir sürede hızlı bir şekilde taşıyabilirsiniz. Yapılacak işe en uygun olan hiyap vincin seçilmesi sayesinde dar alanlarda bile yüksek kapasiteli taşıma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Hiyap vinç kullanma talimatı açısından kaldırılacak yüke uygun vinç ve onu taşıyacak uygun araç seçimine dikkat edilmesi gerekir. Bir hiyap vincinin taşıma kapasitesini etkileyen en önemli unsurlardan biri, makinayı taşıyacak aracın taşıma kapasitesi ve stabilitesidir. Kamyon dışında tır, traktör gibi karayolu taşıtlarında ve hatta gemilerde ve benzeri araçların üzerinde rahatlıkla mobil olarak taşınabilmektedir. Burada araç seçiminin doğru yapılması oldukça önem taşımaktadır. Yapılacak işe uygun olan, vinci ve taşınacak ağırlığı doğru bir şekilde taşıyabilecek olan araç, denge açısında problem yaşamaz ve bu sayede güvenli ve rahat bir şekilde çalışma tamamlanabilir. Hiyap vincinin kullanımından sonra bakımı da dikkatli bir şekilde belirli bir düzende yapılmalıdır. Bakımı periyodik bir şekilde günlük, haftalık ve aylık olarak yapılabilir. Kullanmadan önce ve kullandıktan sonra mutlaka çelik halat ve bom ucu kontrol edilmelidir. Dişli ve çarklı olan sistemindeki yağ miktarı sürekli olarak kontrol edilmeli ve bakımı yapılmalıdır. Günlük ve haftalık olacak şekilde düzenli bir şekilde yapılması gereken bakımlar, vinç operatörü tarafından yapılabilir. Teknik konular ve makinanın bakımı için ise mutlaka bir makina mühendisinden destek alınması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir