Anasayfa / İş Makinaları / Hangi Silindir, Hangi Alanda Kullanılır?

Hangi Silindir, Hangi Alanda Kullanılır?

İnşaat ve yapı sektörü başta olmak üzere geniş kullanım alanları ile gözler önüne serilen silindir makinaları; zemin düzleme aracı olarak bilinir. Kullanılan ekipmanlara göre farklı modellerde karşınıza çıkabilen silindirler; statik, dinamik ve tokmaklar olmak üzere üç farklı kategoride listelenebilir. Statik silindirler, asfalt kaplamalarının sıkıştırılması alanında kullanılırken dinamik silindirler, asfalt kompaksiyon uygulamalarında tercih edilir. Hangi silindirin hangi alanda kullanıldığını detaylı bir şekilde öğrenmek istiyorsanız silindir nedir, çeşitleri ve özellikleri nelerdir sorularının cevabını bu yazıda bulabilirsiniz. 

Silindir Nedir, Çeşitleri Nelerdir? 

Zemin sıkıştırma veya kompaksiyon makinaları olarak da bilinen silindir iş makinası, asfalt karışımı ve temel malzemenin sıkıştırılması uygulamasını gerçekleştiren makinadır. Farklı çeşitlere sahip olan bu makinalar, farklı özelliklere de sahip olabilir. Kullanılan ekipmanlarına göre statik silindirler, dinamik silindirler ve tokmaklar olarak üç farklı kategoriye ayrılan bu makinaların sınıflandırmasını aşağıda inceleyebilirsiniz: 

 1. Statik silindirler:
 • Keçi ayak silindirler
 • Demir/çelik bandajlı silindirler
 • Küt ayak silindirler
 • Lastik tekerlekli silindirler
 • Kafesli silindirler
 1. Dinamik silindirler:
 • Plakalı vibratörler
 • Vibrasyonlu silindirler 
 • Dahili vibratörler
 • Elle çekilir vibrasyonlu silindirler
 1. Tokmaklar:
 • Kren tokmaklar 
 • Sıçrayan tokmaklar 

Silindir Çeşitlerinin Özellikleri ve Kullanım Alanları 

Toprak alanların düzleştirilmesi, karayolu bakımı, yapımı ve onarımı, su kanalı açımı ve düzleştirilmesi gibi inşaat ve yapı sektörü içerisinde farklı alanlarda kullanılan silindir makinası; farklı özellik ve kullanım alanlarına sahip olan çeşitlere sahiptir. Demir/çelik bandajlı silindirler; tek bandajlı, çift bandajlı ve üç bandajlı olmak üzere üç farklı çeşide ayrılır. Zemini yukarıdan aşağıya doğru sıkıştıran bu çeşit makinalar, yüzeysel kompaksiyon yapmak için kullanılır. Kompakt ve pürüzsüz bir yüzey elde edilmesinde önemli bir rol oynar. Pürüzleri ve buruşuklukları gidermek amacı ile ütü gibi de kullanılabilir. Granüler malzemeler, kaya dolguları ve kum, çakıl ve kil karışımlarında iyi sonuçlar verir. Her tür asfalt kaplamalarının sıkıştırılması işlemlerinde tercih edilebilir. 

Keçi ayaklı silindir özellikleri ise görünüm ve kullanım açısından diğerlerinden kolaylıkla ayrılabilir. Uzun, ince çaplı ve yuvarlak yapıdaki ayakları; dairesel çıkıntılardan oluşur. Bu dairesel çıkıntılar yardımıyla zemine kompaksiyon işleminin uygulanmasını sağlayan keçi ayaklı silindirler, killi ve ince daneli zeminlerde daha çok tercih edilir. Kuru killi zeminlerde ise en etkili olduğu bilinen bu makinaların granüler zeminlerde kullanılması tavsiye edilmez. 

Geniş ve dikdörtgen yapıdaki çıkıntıları ile ön plana çıkan küt ayaklı silindirler, ıslak ve siltli zeminlerde yüksek performans sergiler. Birbirine yakın olan çok sayıda tekerleği ile dikkat çekici bir görünüme sahip olan lastik tekerlekli silindirler ise kaba ve ince daneli zeminlerde kullanılır. Kalın tabakaların sıkıştırılması işlemlerinde ilk tercih edilen silindir çeşitleri arasında yer alır. Alt ve temel tabakalarının sıkıştırılmasında etkili bir şekilde kullanılan lastik tekerlekli silindirler, elle ayarlanabilen ve yürürken otomatik olarak ayarlanan farklı tür modellere sahiptir. Statik silindirler içerisinde karşınıza çıkan son çeşit kafesli makinalar olur. Ağır çelik ızgaraları ile göz dolduran bu çeşit, alüvyonlu ve ıslak zeminler de dahil olmak üzere her türlü zeminde işlem yapabilir. Çakıllar, kumlar ve kaya bloklu zeminlerde yüksek performans sergileyen bu makinalar; yüksek çekme hızlarına ulaşabilir. 

Vibrasyonlu yani titreşimli silindirler, özellikle kumlu zeminlerin sıkıştırılmasında etkili olur. İnce taneli zeminlerde ise tavsiye edilmez. Plakalı vibratörler, küçük sıçrama hareketi ile zemini sıkıştıran makinalardır. Kaba daneli dolgularda, küçük deliklerin kapatılmasında, zemin ve kaldırım gibi topraklarda asfalt kompaksiyon uygulamalarında tercih edilebilir. Dahili vibratörler, vinç yardımı ile veya elle zemin malzemesi içerisine sarkıtılarak sıkıştırma işlemini gerçekleştirir. Derine inme özelliği açısından ön plana çıkan dahili vibratörler, yeterli ölçüde sıkıştırılamamış ve derinde kalan tabakalara bölgesel müdahale için kullanılır. Dinamik silindirler içerisinde karşınıza çıkan son çeşit elle çekilir vibrasyonlu silindirler olur. Küçük tamir işlerinde daha çok tercih edilen bu makinalar; ek yama, yol onarım ve park alanlarında asfalt uygulamalarında başarılı sonuçlar verir. 

Dinamik kuvvetler ile birlikte yüzeysel sıkıştırma yapabilen tokmaklar ise sıçrayan ve kren tokmakları olmak üzere iki farklı çeşit ile gözler önüne serilir. Zemin malzemesi üzerinde doyurucu bir kuru birim hacim ağırlığına kadar sıkıştırma işlemi gerçekleştirebilen sıçrayan tokmaklar, daha çok kaba daneli zeminler üzerinde tercih edilir. Kanal, yapı geri ve yüksekliği az olan dolgularda kullanılması uygundur. Bir ve iki metre yükseklikten düşüş yapabilme özelliğine sahip olan kren tokmaklar ise ince daneli malzemedeki granüler ve kaba daneli zeminlerde kullanılır. İnce daneli zeminlerde kullanılması tavsiye edilmez. Silindir çeşitleri, özellikleri ve kullanım alanları hakkında bilgiye sahip olmak; hangi alanda hangi silindirin kullanılmasının daha uygun olacağını seçme durumlarında size yardımcı olacaktır. 

Silindir Operatörü Kimdir, Nasıl Silindir Operatörü Olunur?

Silindir iş makinalarını emniyetli ve verimli bir şekilde kullanabilen, çalışma öncesi ve sonrasında makinanın bakım, kontrol ve ayarlarını yapabilen ve operatörlük belgesine sahip olan nitelikli kişilere silindir operatörü denir. 10 Şubat 2020 tarihli 7 sayılı karar ile kabul edilen Zemin Sıkıştırma Makinaları Tipi İş Makinası Kurs Programı’na dayalı olan operatörlük belgesi olmadan silindirleri kullanmak yasa dışı bir uygulama sayılır. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Zemin Sıkıştırma Makinaları Tipi İş Makinası Operatörlük Belgesi’ne sahip kişiler, bu makinaları kullanmaya yetkili olan tek nitelikli grup olarak tanımlanabilir. Çalışma Bakanlığının gönderdiği iş müfettişleri, silindir kullanıcılarına bu belgeyi sorarak denetim yapmaktadırlar. 

Operatör Belgesi’ne sahip olmayan kişiler yasal olarak silindirleri kullanamaz ve bu elemanları çalıştıran işverenler de İş Sağlığı ve Güvenliği hükümlerine göre suçlu sayılır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı olan ilgili kurslara giderek eğitim alındıktan sonra sınavlardan da başarılı olunur ise bu belgeyi almaya hak kazanılabilir ve gerekli sektörlerde güvenli bir şekilde çalışmak için ilk adım atılmış olunur. 

İşinize Uygun Silindir ve Bütçenize Uygun Teklifler İçin Doğru Adres Makinagetir.com!

İnşaat sektörü başta olmak üzere yol çalışmaları, geri dönüşüm tesisleri ve yapı sektörü gibi farklı alanlarda kullanılabilen silindirler; farklı çeşitleri ile sizlere geniş bir kullanım alanı sunar. İşinize uygun silindir çeşidine kiralama veya satın alma yolu ile bütçenize uygun teklifler eşliğinde sahip olmak istiyorsanız doğru adres makinagetir.com olur. 

Birbirinden farklı kiralama seçenekleri sizlere sunulur. Projeniz için ihtiyaçlarınız, iş yoğunluğu ve daha birçok kriter doğrultusunda doğru seçimi yapabilirsiniz. İş makinası kiralama hakkında detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsanız makinagetir.com’a göz atarak sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. Ayrıca sizin için özel olarak listelenmiş olan silindir fiyatları tekliflerini inceleyerek avantajlı bir deneyim yaşama fırsatını da yakalayabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir