Anasayfa / Sektörden Haberler / Forklift Ehliyeti Nasıl Alınır?

Forklift Ehliyeti Nasıl Alınır?

İş makinası sektöründe en çok kullanılan araçlardan olan Forliftler için bu yazımızda Forklift Ehliyeti Nasıl Alınır? Size anlatıyor olacağız.

Forklit makinalarını kullanabilmek için belirli şartlara gerek vardır. G sınıfı ehliyet bunların başında gelir. Eğer bir Forklift kullanmak istiyorsanız öncesinde bir de ehliyetinizin olması gerekmektedir.

Forklift türü iş makinasını trafikte, kapalı ya da mekanlarda, inşaat alanı, depo vb alanları içerisinde resmi bir şekilde kullanmanız için gerekli belgedir. Milli Eğitim Bakanlığı Müfredatında Forklift İş Makinası Operatörü Kursu Programı olarak geçer.  Forklift kullanmanız için gerekli belge Forklift Operatörü Ehliyeti dir.

Forklift Operatörü yetiştirme ve sertifika verme yetkisi Milli Eğitim Bakanlığınca İş Makinaları Kurslarına aittir. Sürücü Kurslarından bağımsız olarak İş Makinaları Kursları bu eğitimleri ve sertifikaları da verebilirler.

İş Güvenliği uzmanları işyeri denetimlerinde Forklift Operatörlük Belgesini görmek isterler. Bu yasal olarak bir sorumluluktur. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre işverenler çalışanlarına yaptıkları işlerle ilgili eğitim vermek zorundadır. Mesleki eğitimi olmayan çalışanın uğradığı kazalarda çalışanına eğitim vermeyen kurumlar asli kusurlu sayılmaktadır.

Forklift Ehliyeti Alma Süreci Nasıldır?

  1. Öncelikle bir iş makinası ehliyet kursuna kaydolmanız gerekmektedir.
  2. Kursta pratik ve teorik eğitimler alarak sınava tabi tutularak başarılı sayılırsanız direksiyon sınavına girmeye hak kazanırsınız.
  3. Direksiyon sınavında başarılı ve güvenli bir şekilde sürüşünüzü yaptıktan sonra forklift ehliyeti almaya hak kazanırsınız.
Forklift Operatörü ehliyeti aldıktan sonra Forklift, Reach Truck, Telehandler vb. yük kaldırma ve yüklemeye yarayan çatallı tipteki iş makinalarını resmi bir şekilde kullanabilirsiniz.

Forklift Ehliyeti İçin Gerekli Belgeler

  1. 10 adet biyometrik fotoğraf
  2. Sabıka Kaydı (edevletten ücretsiz alınabilir.)
  3. Diploma veya öğrenci Belgesi (öğrenci belgesi edevletten ücretsiz alınabilir.)
  4. Kimlik kartı fotokopisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir