Anasayfa / İş Makinaları / Ekskavatör Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?
ekskavator

Ekskavatör Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ekskavatör; tekerlekli ya da paletli bir hareket sistemi üzerine oturtulmuş olan kabin, kabine bağlı bulunan ve çeşitli hareketleri gerçekleştiren bir çubuk ve bu çubuğun ucuna monte halde bulunan bir kovadan oluşan bir iş makinası türüdür. Birbirinden farklı boyutlarda ve özelliklerde üretilse dahi temel olarak kazma işlemini gerçekleştirmek üzere tasarlanmıştır. En yaygın kullanıldığı alanların başında inşaatların temel kazma süreçleri gelir. Ancak buna ilaveten ormancılık, yıkım işlemleri, madencilik, nehir taraklama, peyzaj ve çevre düzenlemeleri, yol çalışmaları gibi oldukça farklı alanlarda da kullanılmaktadır. Çubuğun ucuna kova yerine farklı ataşmanlar takıldığında kazma işleminin yanı sıra kırma, çıkarma ve temizleme işlemlerini de gerçekleştirebilmektedir.

Ekskavatörler en yaygın bilinen ve kullanılan iş makinaları arasında yer alır. Ancak çok sayıda marka ve modelin bulunması, ürün çeşitliliğinin oldukça fazla olması ekskavatör kiralamayı ya da satın almayı düşünen kişiler için kafa karıştırıcı olabilir. Bu nedenle, ekskavatör seçiminde dikkat etmeniz gereken belli başlı noktaları sizler için derledik.

1. İhtiyaçlarınızı İyi Analiz Edin

İşinizin gerekliliklerine uygun bir araç seçmek sadece ekskavatörler için değil, bütün iş makinaları için altın kural niteliğindedir. Yüksek tonajlı ve kapasiteli bir ekskavatör seçerseniz küçük bir iş için gereksiz yere yakıt tüketimi ve operatör harcaması yapmış olursunuz. Eğer düşük tonajlı bir ekskavatörü kapasitesinin üzerinde kullanmaya çalışırsanız işiniz yavaş ilerler ve makinanız hasar görebilir. Daha da önemlisi çeşitli iş kazalarına davetiye çıkarmış olursunuz. Güvenli, tasarruflu ve verimli bir kullanım için ekskavatör seçiminizde ilk dikkat etmeniz gereken nokta, yapmayı planladığınız işin gerekliliklerini iyi analiz etmektir. Bu noktada ekspertiz hizmetine başvurmanızı tavsiye ederiz.

2. Zemine Uygun Bir Model Tercih Edin

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, ekskavatörlerin hareket sistemi tekerlekli ya da paletli olabilir. İkinci grupta yer alan makinaları da kauçuk ya da çelik paletli olacak şekilde temin etmek mümkündür. Eğer ekskavatörü bahçe gibi zeminin zarar görmesini istemediğiniz bir yerde kullanmayı planlıyorsanız, kauçuk paletli ekskavatör tercih etmenizde fayda var. Eğer hareket kabiliyeti daha fazla olan bir makinaya ihtiyacınız varsa, lastikli ekskavatörler sizin işinize daha uygun olacaktır. Eğer kaygan zeminlerde çalışma yapmayı planlıyorsanız, tercih yaparken bu durumu da göz önünde bulundurmalısınız.        

3. İş Sahasına Uygun Şekilde Boyut Tercihi Yapın

Ekskavatörleri mini, midi ve büyük boy olacak şekilde temin etmek mümkündür. Hemen hemen bir insan boyunu aşmayacak şekilde kompakt bir formda üretilmiş ekskavatörler olduğu gibi, devasa boyutlarda makinalar da mevcuttur. Büyük boyutlu bir ekskavatörün kullanım alanının daha geniş olacağını ve küçük işleri de yapabileceğini düşünmek yanlış olur. Bu şekilde bir tercih yapmak hem yakıt israfına hem de makinanızı dar alanlarda kullanamamanıza sebep olur. Özellikle bina içi kazı işlemleri için ya da binaların tepesinde gerçekleştirilen yıkım işlemleri için mini ekskavatörleri tercih etmelisiniz.

4. Operatör Konforunu İkinci Plana Atmayın

İş makinası operatörleri her gün saatlerce kabin içerisinde vakit geçirir. Bu nedenle operatör konforunu gözeten tercihler yapmak hem çalışan sağlığı ve iş güvenliği açısından hem de operatörün verimi ve motivasyonu açısından son derece önemlidir. Ekskavatör seçimi yaparken operatör konforunu göz önünde bulundurmalı ve kabin içerisindeki koltuğun ergonomik olmasına muhakkak dikkat etmelisiniz. Operatörün kontrol aparatlarına rahatlıkla erişebilmesini sağlamak için koltuğun ayarlanabilir olması gerekir. İş makinalarının dış mekanlarda saatler süren çalışmalar gerçekleştirdiği düşünüldüğünde, kabin içerisindeki iklimlendirme sisteminin ne kadar önemli olduğu da anlaşılır. Kabinin yaz aylarında serin, kış aylarında ise sıcak olmasını sağlayacak klima ve iklimlendirme sistemleri ekskavatör seçimi yaparken muhakkak gözetmeniz gereken noktalardır.

5. İkinci El veya Kiralık Ekskavatörlerin Sağlamlığından Emin Olun

İş makinaları piyasasında sıfır makinalar kadar ikinci el ya da kiralık araçlar da oldukça büyük bir pazar payına sahiptir. İkinci el ekskavatör ya da herhangi bir iş makinası almayı düşünüyorsanız bütün parçalarının sağlam olduğundan ve iş makinasının bakımının düzenli olarak yapılmış olduğundan emin olmalısınız. Motor sesinde herhangi bir düzensizlik olup olmadığına özellikle dikkat etmelisiniz. Parçalarda bir kırık ya da çatlak olup olmadığını detaylı bir şekilde incelemelisiniz. Paletlerin ya da tekerleklerin yıpranmamış olması, parçalar arasında kaynak yapılmamış olması, vites geçişlerinin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebiliyor olması dikkat etmeniz gereken diğer noktalardır. Bu testler ve kontroller esnasında bir uzmandan destek almanızda her zaman fayda vardır. Böylece satın alacağınız ya da kiralayacağınız makinanın herhangi bir sorunu olup olmadığı ile ilgili net bir bilgi edinebilirsiniz.

6. İhtiyaç Duyduğunuz Fonksiyonlara Uygun Ataşman Tercihi Yapın

Ekskavatörlerin birincil işlevi kazmak olsa da bu makinaları çeşitli ataşmanlar yardımıyla farklı fonksiyonları yerine getirmek için kullanmak da mümkündür. Bu noktada satın alma işlemi esnasında ihtiyaç duyabileceğiniz diğer ataşmanları da göz önünde bulundurmak ve bu ataşmanların kullanımına uygun bir model tercih etmek gerekir. Böylece sonrasında elinizdeki modele uygun ataşman arama derdinden kurtulabilirsiniz. Ekskavatörlerde en yaygın kullanılan ataşmanlar kovalar, çekiçler ve sökücülerdir. Bu ataşmanlarla birlikte bir adet kuplör edinmeniz ekipman değişimlerini hızlı ve etkin bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlar. Bu sayede büyük ölçekte vakit tasarrufu sağlayabilir ve işlerinizin çok daha hızlı sonuçlanmasını mümkün hale getirebilirsiniz.

7. Marka ve Modelleri İyi Araştırın

Başta inşaatlar olmak üzere birçok farklı alanda en yaygın kullanılan iş makinalarından bir tanesi ekskavatörlerdir. Bu ihtiyaç ile doğru orantılı olarak kazıcı iş makinalarının üretimi artmış ve pazarı oldukça genişlemiştir. Farklı özelliklere sahip çok sayıda modelin üretimini gerçekleştiren markaları iyi bir şekilde araştırıp ekskavatör tercihinizi bilinçli bir şekilde yapmanız gerekir. İhtiyaçlarınıza uygun bir model tercih etmek elbette önemli. Ancak bunun yanı sıra markanın teknolojik gelişmeleri ne ölçüde takip ettiği ve güvenilirliği de büyük önem taşıyor. İş makinalarının parçalarını kendi üretip birleştirmesini kendi gerçekleştiren markaları tercih etmeniz parçaların uyum içerisinde çalışması noktasında size güven verecektir. Ayrıca teknolojik olarak gelişmiş yöntemler kullanan markaların ürettiği modellerle hem daha ekonomik hem de daha verimli bir makina elde etmeniz mümkün hale gelecektir. Mesela, değişken debili piston sistemi genellikle büyük ekskavatörlerde bulunan ve makinanın çeşitli hareketleri eş zamanlı olarak gerçekleştirmesine imkan veren bir özelliktir. Bu özelliği mini ekskavatörlere uygulayan ender markalar arasında yer alan Yanmar’ı tercih ettiğinizde eş zamanlı hareketin kolaylıklarından faydalanabilir ve işlerinizin daha çabuk tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

Bu yazımızda ekskavatör tercihi yaparken dikkat etmeniz gereken başlıca noktalardan bahsettik. Ancak satın alacağınız ya da kiralayacağınız bir iş makinasından en iyi şekilde verim almak istiyorsanız ekspertiz hizmeti alarak karar vermenizde her zaman fayda var. Pişmanlıklardan kaçınmanın en büyük anahtarı, bilinçli tercihler yapmaktır.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir