Anasayfa / Genel / Ekskavatör Parçaları ve Görevleri

Ekskavatör Parçaları ve Görevleri

Ekskavatör, birçok farklı işi yapabilen ve yaptığı işe göre adlandırılan ağır makinalara verilen isimdir. Ekskavatörler, kaldırma, taşıma, kazma ve yıkma işlemlerini yapabilir. Bu işlemlerden hangisini yapıyorsa ona göre isimlendirilir. Hafriyat işleri için vazgeçilmez bir ağır makinadır. Ekskavatör parçaları, oldukça önemli olup yapılan işleme göre değişime uğrayabilir. Ekskavatörler, birbirlerinin aynısı gibi görünseler de aslında küçük parçaları ile birbirlerinden ayrılırlar. Örneğin kaldırma işlemi yapacak olan bir ekskavatör ile kazma işlemi yapacak olanı birbirlerinden ekskavatör parçaları ile ayrılır. Bu noktada yapılan işe uygun parçaların ekskavatöre yerleştirilmesi gerekir. Ekskavatör parçaları genel olarak kepçe silindiri, bom, kol silindiri, yürüyüş hidrolik motoru ve merkezi motor olmak üzere belirtilebilir. Ekskavatör parçalarının her biri ekskavatörün doğru çalışması için gereklidir.

  • Bom: Ekskavatör parçaları arasında en büyük parçadır. Hafriyatın taşınması için kullanılır ve gerektiği zamanlar silindir takılır. Ekskavatör için üretilen bomlar tek veya çift olmak üzere üretilir.
  • Kepçe: Herkesin bildiği klasik forma sahip olup hafriyatın taşınması için görev alan geniş parçadır.
  • Kol: Boma bağlı olup kepçenin hareketini sağlayan parçadır.
  • Silindirler: Kepçe silindiri ve kol silindiri olmak üzere ikiye ayrılır. Kol silindiri kepçe için hız hareketini şekillendirirken kepçe silindiri ise kepçe için taşıma ve dökme hareketini yönlendirir.
  • Dönüş Hidrolik Ekskavatör Motoru: Makinanın hareket etmeden yerinde dönüş yapmasını sağlar.
  • Yürüme Motoru: Ekskavatör paletlerinin hareketini yönetir.

Ekskavatör parçalarının her biri ekskavatörün farklı bir bölgesini yönetmek için tasarlanmıştır. Böylece kolay bir kullanım sağlanır. Ekskavatör tercih ederken bu parçaların yanı sıra ekskavatör yedek parçaları da incelenmelidir. Böylece zaman içerisinde parça değişimi yapılabilir.

Ekskavatör Kullanım Alanları

Ekskavatör, ağır makinaların içerisinde birçok görevi yerine getirebilen bir iş makinasıdır. İnşaat sahalarında, yol kazılarında ve daha birçok hafriyat işlerinde ekskavatörler vazgeçilmez bir makine olarak yer alır. Ekskavatör kullanım alanları içerisinde kazma, taşıma, yükleme yıkım gibi işlerin bulunduğu her alan dahil edilebilir. Ekskavatör paletleri, ekskavatöre durduğu yerde dönme kabiliyeti verir. Böylece saha içerisinde yeterli alan bulunmadığında dahi ekskavatörler dönüş yapabilir. Bu durum için ekskavatör palet zinciri parçası oldukça önemlidir. Bakımların yapılması ve palet zincirinin değişimi zaman içerisinde incelenerek yapılmalıdır. Ekskavatör kullanım alanının geniş bir yelpazeye sahip olmasının nedeni, yaptığı işe göre farklı parçalar ile hareket edip, farklı isimler almasından kaynaklanır. İş sahalarında ekskavatörden yardım alınması, iş yükünün hafiflemesi açısından pratiklik sağlar. Ekskavatör parçaları ve görevleri, çalışma sahaları için paralellik gösteren bir durumdur. Parça değiştiği zaman ekskavatörün yapacağı iş, görev de değişmiş olur. Gelişen teknoloji ile birlikte son yıllarda üretilen ekskavatörler genellikle akıllı elektronik sistemine sahip oluyorlar. Böylece kullanımı kolaylaşıyor. Ekskavatör ana parçaları dışında ekskavatöre takılan farklı uç parçalar da vardır. Bu parçalar ile ekskavatör kepçe, kazma ve taşıma gibi işleri yapabilir. Ekskavatörler, inşaat sektörü içerisinde hafriyatlar için pratik bir çözümdür. Kaldırma, yükleme ve taşıma gibi işlemler hafriyatlar için oldukça önemlidir. Ağır iş makinalarının her birinin kullanımı diğerinden farklılık gösterir. Bu noktada profesyonellerce kullanılması ve parça bakımının zamanla kontrol edilmesi önemli bir özelliktir. Ekskavatör parçalarını her biri zamanla zedelenebilirdir. Ağır işlerde kullanılan bu iş makinasının bakımı ve kontrolleri aksatılmadan yapılmalıdır. Sizler de ekskavatör parça bakımlarını araştırabilirsiniz.

Ekskavatör Parça Bakımı

Ekskavatör parçalarını her biri ekskavatörün önemli bir işlevinin yerine getirilmesini sağlar. Ekskavatör, çok işlevli bir iş makinasıdır. Yaptığı işe göre farklı parçalar ile hareketi sağlanabilir. Ekskavatör ana parçaları zamanla zarar görebilir veya eskiyebilir. Ağır makinalar genellikle uzun yıllar kullanılabilen iş makinalarıdır. Bazı durumlarda bu makinaların parça değişimi gerekebilir. Ekskavatör parçaları da diğer iş makinaları gibi bakımlarının aksatılmadan yapılması gereken parçalardır. Genellikle uzman bir kişi dahilinde bu parçalar incelenebilir ve değişimleri sağlanabilir. Parçalardan biri olan paletin düzenli olarak kontrolünün yapılması makinanın verimliliğini arttıracaktır. Ekskavatörü diğer iş manikalarından ayıran en önemli özellik palet gücüdür. Paleti ile olduğu yerde dönüş kabiliyetine sahiptir. Diğer iş makinaları dönüş yapmak için hareket etmeye gerek duyarlar. Fakat ekskavatörler, oldukları yerde farklı yönlere kolay bir şekilde dönebilirler. Ekskavatör palet parçaları, da bu dönüşün pratikliği için önemli parçalardandır. Palet parçaları içerisinde bulunan zincir, yağ gibi küçük çaplı parçalara sahiptir. Ekskavatörler, genellikle toprak veya bozuk iş sahalarında çalışırlar. Bu durum da palet zincirinin zamanla işlevini kaybetmesine neden olur. Parça bakımlarında önemli bir rol oynayan ekskavatör paletinin zincir bakımı zaman içerisinde yapılmalıdır. Palet parçaları içerisinde bulunan ekskavatör palet makarası da önemli bir yer tutar. Palet makarası, paletin dönüş hareketini kolay bir şekilde yapmasını sağlar. Palet makarası da palet zinciri gibi zamanla koşullardan etkilenerek zarar görebilir. Böyle durumlarda değişimini sağlamanız gereklidir. Ekskavatör parçaları içerisinde önemli bir yer tutan palet, ekskavatörün hareketini etkileyen bir parçadır. Kolay bir kullanım ve pratiklik için bu parçanın bakımı ve kontrolü yapılmalıdır. Bunun yanı sıra ekskavatör parçalarından olan motor, merkezi bir çalışma noktasıdır. Motorun yağı aksatılmamalı, zaman içerisinde sürekli olarak yenilenmelidir. Motor, ekskavatörün verimliliğini doğrudan etkileyen bir parçadır. Motorun zarar görmesi veya bozulması gibi durumlarda ekskavatör sağlıklı bir şekilde çalışmayacaktır. Ekskavatör bakımı içerisinde merkezi parçaların bakımları aksatılmadan, kontrollü bir şekilde yapılmalıdır.

Ekskavatör Çeşitleri

Ekskavatör çeşitleri hem hareket sistemine hem de tonajlarına göre farklı gruplara ayrılır. Hareket sistemine göre ekskavatörler paletli ve lastikli olmak üzere iki farklı kategoriye ayrılırlar. Paletli ekskavatörler, ağır çalışma koşullarında ve taşıma gibi yüklü işlerde kullanılan bir iş aracıdır. Kazı çalışmaları, karayolu düzenlemeleri, kazılar gibi işlemlerde paletli ekskavatörler kullanılarak pratik bir iş sağlanır. Lastikli ekskavatörleri paletli olanlarından ayıran en önemli nokta paletli ekskavatörlerin tek başına iş sahasına götürülemeyeceğidir. Paletli ekskavatörler, başka bir araç yardımı ile iş sahasına götürülür. Bunun yanı sıra lastikli olanlar bir operatör yardımı ile yalnız başına götürülebilir. Lastikli ekskavatörler de kazıma, yükleme gibi işleri kolayca yapabilirler. Ekskavatörlerin iş sahasında çok fazla tercih edilmesinin nedeni pratiklik sağlamasıdır. Paletli veya lastikli ekskavatör tercihi yapılırken genellikle zemine uygun bir iş makinası seçilir. Ekskavatörler, aynı zamanda tonajlarına göre de farklı çeşitlere ayrılır. Mini ekskavatörler, dar alanlar için genellikle düzenleme amacıyla kullanılan iş makinalarıdır. Mini ekskavatörler, düzenleme işlemleri için oldukça ideal makinalardandır. Örneğin kaldırım gibi dar alanları düzenlemek için mini ekskavatörler kullanılır. Bu ekskavatörün tam tersi olan büyük ekskavatörler ise daha çok kazı işlemleri için kullanılan oldukça ağır makinalardır. Ekskavatör tonaj çeşitleri içerisinde mini, küçük, orta boy ve büyük boy ekskavatörler yer alır. Ekskavatör çeşitleri değişse de ekskavatör motor parçaları ve ekskavatör yürüyüş takımları çok fazla değişmez. Genellikle aynı çalışma prensiplerine sahip olurlar. Temel olarak aynı parçalara sahip olan bu iş makinası çeşitleri tercih edilirken işe uygun bir ekskavatör seçilmesi uygun olacaktır. Ekskavatör parçaları nelerdir, sorusu bu yazıda detaylı bir şekilde ele alınmış olup sizlere seçimlerinizde kolaylık sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir