Anasayfa / 2. El İş Makinaları / Ekskavatör Fiyatları Nasıl Belirlenmektedir?

Ekskavatör Fiyatları Nasıl Belirlenmektedir?

Ekskavatör adlı iş makinalarının fiyatlarının belirlenmesinde dikkate alınan pek çok husus bulunmaktadır. Bir aracınız var ve satış için ilana koydunuz. Aracınızın ilk olarak özelliklerini yazarsınız değil mi? Ya da bu sitelerden bir araç satın alacağınız zaman marka ve model incelemesi yaparak bütçenize uygun, marka ve modeli ile en uyumlu fiyata sahip olan aracı satın almak istersiniz. Ekskavatör fiyatları da işte buna göre belirlenmektedir. Marka ve model fiyatlar üzerinde belirleyici etkenler olmaktadır. Marka, yıl, durum, tip, çalışma saati, tonaj bilgileri ile fiyatlama yapılabilmektedir. İş makinalarında Hyundai, Tekeuchi, Doosan, Volco, Cat, MST, Hidromek, Komatsu, Liebherr gibi pek çok marka bulunmaktadır. İkinci el araç satın alınacaksa palet durumu, pompa durumu gibi detaylara da dikkat etmelisiniz.

Ekskavatör Çeşitlerine Göre Fiyatları

Kaldırma, kazma, iletme, yükleme gibi işlemlerin tek başına yapılabildiği makinalar olan ekskavatörleri genel olarak hafriyat işlerinde kullanılmaktadır. İş makinesi ve inşaat sektörü söz konusu olduğunda akla gelen ilk makineler olan Mini ekskavatör fiyatları belirlenmesinde marka ve modeller ile iş makinesinin sahip olduğu özellikler dikkate alınır. Toprak kazıp yükleme gibi görevler için çokça kullanılsalar da bina yapımı, hurda istiflenmesi, deniz gibi dip tarama ve boru döşeme işlemlerinde bu makinelerden yardım alınmaktadır. Motorlarından aldıkları güçleri kullanıcı tarafından istenilen devirlerde çalıştırma kabiliyetinin yanı sıra kaldırılan yük ya da kazılan yere uygun olarak kendi motor devrini ayarlayan modeller de bulunmaktadır.

Hidrolik pompa devrini yükselten tam kapasite ile alışan ve GPS sistemleri ile entegre bir şekilde uzaktan çalışıp durdurma özelliği bulunan sistemler de mevcuttur. İşte bu özelliklere göre Lastikli ekskavatör fiyatları da farklılık gösteriyor. Günümüzde genel olarak 800 rpm ile 2000 rpm arasında motor devrine çalışan iş makinaları bulunmaktadır. Bobin ve elektronik sisteme sahip olan valf sistemi ile birlikte maksimum verim sağlayan bu makineler yol inşaatlarında da kullanılmaktadır. Orta ya da büyük boylu kazı işlerinin yapılması, derin siloların boşaltılması ve bina yıkımları için de bu araçlar kullanılmaktadır. Konum değiştirmeden dönebilme yetenekleri ile yaygın ve verimli şekilde kullanıldığı görülmektedir.

Ekskavatör yardımı ile verimli bir kazı yapılabilmektedir. Çalışma alanı, yaptıkları işlerin büyüklüğü, maliyet ve verimliliğe göre pek çok iş makinesi modeli bulunmaktadır. Bu modellere göre Örümcek ekskavatör fiyatları da farklılık gösteriyor. Yürüyüş sistemlerine göre lastikli ve paletli olmak üzere 2 ana gruba ayrılan ekskavatörler tonajlarına göre;

  • Mini Ekskavatör: 10 tondan daha az ağırlığa sahip olan bu iş makineleri daha küçük işleri yapmak için ekonomik olması sebebi ile tercih edilmektedir. Kazı ve düzenleme çalışmaları ile birlikte kabiliyet ve hareket açısından değerlendirildiğinde son derece kullanışlı olan makinalardandır. Karayolu çalışmalarında, belediyelerin fen işleri ile ilgili işlerinde, orman işlerinde ve karayolu peyzaj düzenlemelerinde bu makinelerden yardım alınmaktadır. Sadece düzenleme gerektiren ve ağır kazılar gerektirmeyen yerlerde kullanılan bu makinelerin yakıt tüketimi de son derece düşüktür. Farklı boyut ve özelliklerde kullanılan bu makinalar büyük kolaylık sağlıyor.

5 tonluk ekskavatör fiyatları mini boy olup küçük çapta işlerin yapılması amacı ile kullanılmaktadır ve oldukça uygundur. Yine 6 tonluk ekskavatör fiyatları da daha büyük çapta olanlara göre daha uygundur.

  • Orta Boy Ekskavatör: 10 ila 40 ton arasında ağırlıkları ile bilinen bu makineler mini makinelerin daha uzun sürede yapacakları işlerde sürenin kısalması amacı ile tercih edilmektedir. Taş duvar kaplamaları, çerçeve düzenlemeleri, yükleme ve boşaltma işlemleri gibi işlemler için tercih ediliyor.
  • Büyük Boy Ekskavatör: 40 tondan daha ağır olarak sınıflandırılan bu modeller yürüyüş takımları, bom ve arm ile kullanılan çelik kalınlıkları, hidrolik pompa basınçları çok daha fazla olan makinalardır. Karayolu projelerinde görev alan bu makineler hafriyat kazıları, büyük karayolu projeleri, kaya kırım işleri gibi işlemler için çokça tercih edilmektedir. Kova sayısı az olması sebebi ile işler kısa sürede hızlı bir şekilde halledilecektir. Büyük boy ekskavatör: 36 ila 90 ton arasında sınıflandırılan bu modeller büyük hafriyat işleri, ağır kaldırma işleri gibi büyük projelerde tercih edilmektedir. Gelişmiş hidrolik sistemleri sayesinde yüksek teknolojiler ile üretilen bu makinalar projelerin gecikmeden teslimat süresinde teslim edilmesini sağlıyor.

Çalışma Ağırlığı ve Kazı Derinliğine Göre Ekskavatör Fiyatları

Her proje birbirinden farklıdır. Kimi iş makinaları çok derin projeler için kullanılırken daha düşük projeler için kullanılan makinalar da bulunmaktadır. Çalışma ağırlığı ve kazı derinliğine göre farklı türlerde makineler bulunmaktadır. Kamyon yükleme, kanal açma, hafriyat projeleri gibi farklı işlemlerde kullanılan bu makineler ileri teknoloji kullanılarak tasarlanmıştır ve çok yönlü olmaları sebebi ile dikkat çekmektedir. Marka ve modellere göre özellikleri kıyaslanabilir. Ancak pek çok markanın yakıt verimliliği sağladığı da gerçektir. Dayanıklılık ve güvenli teknoloji sayesinde işlerinizde yardım edecek olan bu makineler temin edilmeden ya da kiralanmadan önce yapılacak olan işlemler ile uyumlu olan makinelerin tercih edilmesi gerekiyor. Örneğin Elektrikli ekskavatör fiyatları açısından değerlendirildiğinde mini boy ile büyük boyda fiyatlar aynı olmayacaktır. Mini iş makineleri düzeltme gibi işlemler için tercih edilirken büyük boy makineler daha büyük hafriyat işlerinde tercih edilmektedir.

Ayrıca kazı derinliği 1731 mm, 2540 mm, 2570 mm, 2544 mm, 2980 mm, 3508 mm gibi çok farklı modeller bulunmaktadır. Bu özelliklere göre fiyatlar da farklı olacaktır. Hidrolik olan pek çok modeller kazma performansı ve üretkenliği ile dikkat çekerken markaların serileri arasında da kıyaslama yapmak gerekiyor. Makina Getir üzerinden yapacağınız aramalarda karşınıza pek çok ilan çıkacaktır. Model, üretim yılı, marka gibi detaylara göre farklılık gösteren kiralama fiyatları ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. 2 tonluk ekskavatör fiyatları saatlik, günlük, aylık ve yıllık olarak farklılık göstermektedir. Firmalar ile sağlayacağınız anlaşmalar dâhilinde yıllık olarak yapılan sözleşmelerde sürekli kullanım sebebi ile fiyatlar daha düşük olacaktır.

Ekskavatör fiyatlarıyüksek olduğu için pek çok firma ya da şahıs araç tedarik etme yerine kiralama yöntemini tercih etmektedir. Yine makinanın kırıcılı özelliğe sahip olması durumunda da fiyatlar artış gösterecektir. Yine ilanlar incelenirken şehir detayına göz atmakta yarar var. Buna göre makinagetir.com üzerinden filtreleme de yapabilirsiniz. Günlük fiyatları ilk etapta pahalı gelse de makinalar ve yaptığı işler sebebi ile fiyatların çok da yüksek olmadığını belirtmek gerekiyor.

Ekskavatör fiyatlarıteknolojinin gelişmesi ve sahip olduğu özellikler sebebi ile yüksektir. İnsan gücünün yapamayacağı işleri yapabilme özelliğine sahip olan bu makinalar aynı zamanda kırma, yıkma, kazma gibi zorlu görevleri de başarı ile yerine getiriyor. Özellikle bu araçları kiralayacak olanların iş hacmine göre uygun olan modeli tercih etmesi gerekiyor. Örneğin sadece toprak düzeltme işi yapılacaksa mini makineler tercih edilebilir. Yeni başlayacak olan inşaat için çok kattan oluşan bir binanın yıkımının yapılması için ise büyük makinelere ihtiyaç olacaktır. Bu özelliklere dikkat ederek sizler de sitemiz üzerindeki ilanları inceleyebilir ve kiralama için ilanı görüntüleyerek fiyatlar konusunda da detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. İş makinalarının kiralanması amacı ile hizmet veren firmamız en uygun araca ulaşmanız konusunda yardımcı oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir