Anasayfa / Genel / Depoda İşlerinizi Kolaylaştıran Taşıyıcı Modelleri
Depoda İşlerinizi Kolaylaştıran Taşıyıcı Modelleri

Depoda İşlerinizi Kolaylaştıran Taşıyıcı Modelleri

Dar hatta çok dar koridorlar, bir depo veya dağıtım merkezinin değerlendirilebilir alanlarının en üst düzeye çıkarabilmesini sağlar, fakat bu durum malzeme taşımayı zorlaştırabilir. Çoğu forklift, dar bir koridorda bir yükü döndürmek ve istiflemek için fazla büyüktür. Yani neye ihtiyacınız olduğunu bilmek ve anlamak işin ilk adımdır. Böylece iş gereksinimlerinizi değerlendirmek için gereken uzmanlığa ve bunları hafifletmek için mevcut çözümlere ulaşabilmeniz kolaylaşır. Yeni ekipmana yatırım yapmaya hazır değilseniz, mevcut forklift filonuzu kullanmaya devam etmek için gereken minimum koridor genişliklerini nasıl hesaplayacağınızı bilmek oldukça önemlidir. 

Elektrikli Transpalet mi Yoksa Forklift mi?

Elektrikli transpaletler, daha ağır ve istiflenmiş paletlerin kaldırılmasına ve taşınmasına olanak tanıyacak güçte motorlara sahiptir. Bazıları, paletleri hareket ettirirken kullanıcının ayakta durması için bir platform içerir. Bu tür bir palet ağır paletli yüklerin taşındığı depolar için idealdir. Elektrikli palet krikosu daha yüksek yük kaldırma kapasitesine sahiptir. Yükleme havuzları ve istifleme alanlarında kullanım için en iyi seçenektir. Hatta bazı üst düzey modeller düşündüğünüzden çok daha fazla ağırlık kaldırabilir. Sonuç olarak bu elektrikli istifleyicler uygun fiyatlı bir seçenek sunabilir. Palet istifleyiciler çevik makinelerdir. Yeniden şarj edilmesi gereken palet istifleyiciler tarafından desteklendikleri için, tek vardiyalı çalışma için daha uygundurlar. Ayrıca pahalı ikinci seviye şarj prizlerinin satın alınmasını ve kurulmasını gerektirmezler. Palet istifleyici pilini herhangi bir duvar prizine takarak şarj edebilirsiniz.

Bunun dışında forkliftler de oldukça pratik çözümler sunabiliyor. Ağır ve özellikle de iki vardiyalı bir operasyona ihtiyacınız varsa, muhtemelen bir dengeli forklift kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Bu aracın en büyük avantajı, operatör araca oturduğundan veya üzerinde durduğundan, yorgunluğu önemli ölçüde azaltmasıdır. Ayrıca, forkliftler operasyonunuzun dikey olarak ölçeklenmesini sağlayarak depolama alanını genişletir. Öte yandan, bir istif aracı, binanızın net yüksekliğini kullanabilmeniz için tasarlanmıştır.

Günümüzde akülü veya elektrikli forkliftler sıfır emisyon üretir, karbon monoksit zehirlenmesi tehlikesini neredeyse ortadan kaldırır ve içten yanmalı forkliftlerden daha sessiz çalışır. Elektrikli forkliftlerin potansiyel tehlikeleri, rutin olarak şarj edilmesi gereken büyük kurşun-asit akülerden güç almalarıdır. Eğer lityum pilli bir makine kullanıyorsanız bu da sorun olmaktan çıkacaktır. Elbette aynı avantaj ve dezavantajlar elektrikli transpaletler için de geçerli.

Dar Koridorlar ve Reach Trucklar

Reach truck’lar dar koridor depolama alanlarında çalışmak üzere tasarlanmıştır. Genelde yük ağırlığını dağıtan iki dış bacağı vardır; bu çoğunlukla bacak başına iki ya da bir tekerlek bulunan bir konfigürasyondur. Tahrik tekerleği operatörün oturma pozisyonunun altında bulunur. Yani sürücü makineyi kullanırken yana doğru oturur. Bir istif aracının tekerlek tabanı normal bir forklift ile aynı uzunluktadır; ancak vücut boyu daha kompakttır. Bir yük kaldırılırken, istif aracı yükü dingil mesafesi içinde geri hareket ettirir; yani yükün daha azı uzanma aracından çıkarak uzanma aracının çok daha dar koridorlarda çalışmasına izin verir.

Reach truck, kaldırma çatallarını ileriye doğru uzatmak için makas tasarımlı bir erişim mekanizması kullanır. Bu da çift veya tek erişim konfigürasyon tasarımı ile rafa daha kolay ulaşmasını sağlar. Bu istif araçları paletleri yüklemek için rafın içine sürülecek şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle raf konfigürasyonları alt katlarda doğrudan zemine yüklenecek ve çubuk bulunmayacak şekilde düzenlenmelidir. Raf konfigürasyonları için başka bir seçenek, uzanma kamyonunun raf alt çubuğunun altında ilerlemesini sağlamak için daha yüksek alt çubuk konfigürasyonuna sahip daha küçük tekerleklerin kullanılmasıdır. Pantografik istif araçlarının, çift derin erişimle tamamen uzatıldığında daha yüksek bir kaldırma kapasitesine sahip olduğuna dikkat etmek de önemlidir. Kimi araçlar hidrolik sistem kullanır ve tüm direğin ilerlemesini sağlayan raylara dayanır. Hareketli bir direğe ulaşan kamyonun ana dezavantajı, çatal uzatma eki olmadan çift derin rafı kaldıramamasıdır. Bu kamyonlar standart olarak daha büyük çaplı tekerleklerle satılır, bu da onlara daha fazla yerden yükseklik sağlar ve genellikle liman kenarlarında ve dar koridorlarda çalışmasına olanak tanır. Her iki tipte istif aracının nadir bir konfigürasyonudur.

Toplama ve istifleme ile ilgili depo teknolojisinin çoğu, toplayıcının bir yerden bir yere taşınmasına yardımcı olur. Gelişmiş depo yönetim sistemleri toplayıcıların yürüyüş yolunu iyileştirmek için toplama yolu optimizasyon algoritmaları sağlar. Kullandığınız ekipman genellikle depo düzeninize bağlıdır.

Yol Yardım Araçları ve Tow Trucklar

Amatör ve profesyonel depolar arasında bir fark olduğu gibi, normal bir kamyon ile çekici arasında önemli bir fark vardır. Yol yardımı ve araç kurtarma hizmetleri için kullanılan kamyonların, karavanları veya römorkları çekmek için kullanılan ortalama çekicilerden daha fazla özelliğe sahip olduğunu bile söyleyebiliriz. İlk başta, tüm çekicilerin benzer özelliklere sahip olduğu ve sadece daha fazla motor gücü içerdiklerini söylemek işi oldukça basitleştirebilir. Çekici kamyonlar aslında bazı benzersiz ayarları ve özellikleri olan sofistike makinelerdir.

Bir çekici kamyonun en önemli özelliği, çekme kapasitesidir. Normal kamyonlar, bir yolcu veya çekiş kapasitesinden çok farklı bir yükleme kapasitesine sahiptir. Bir forkliftin çekme kapasitesi, çekilecek olan araçtan daha fazla olmalıdır, aksi takdirde her iki araç da hasar riski altında olacaktır. Bir kamyonun çekme kapasitesi, taşıdığı beygir gücüne, gövdesinin dayanıklılığına ve uygun bir radyatöre ve diğer ilgili parçalar sayesinde yarattığı torka ya da itici güce bağlıdır.

Amaca Yönelik İstifleyiciler

Bir sipariş toplayıcı, raf ara yüzünde ünite taşımak için tasarlanmış dar dingilli, dik açılı bir istifleme aracıdır. Bu kaldırma kamyonlarının dar koridorlarda çalışması amaçlanmıştır ve paletlerin raflarda depolanması ve geri alınması için idealdir. Paletleri bir veya iki derinlikte raflayabilirler. Bu versiyon derin erişimli bir kaldırma aracı olarak bilinir. Bu makineler koridorları daraltarak ve ürün verimini teşvik ederek ünite yük kapasitesini en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmıştır ve malzeme taşımada Sınıf 2 kaldırma araçları olarak kategorize edilirler.

Bir ağır istifleyici, ağır nesneleri kolaylıkla ve güvenli bir şekilde kaldırmak ve indirmek istiyorsanız ihtiyacınız olan şeydir. Bu makineler, bir depo veya herhangi bir bina çevresinde günde 5 saatten az bir süre boyunca taşınan ağır ürünler için mükemmeldir. Küçük tekerlekleri nedeniyle iç mekan kullanımına daha uygundurlar ve sadece düz beton zeminlerde kullanılmaları önerilir, ancak daha büyük tekerlekler gibi özel gereksinimlerle fabrikadan sipariş edilebilirler. Ayrıca her biri farklı uygulamalara uygun bir dizi istifleyici vardır. Her bir istifleyicinin temel ayırt edici özellikleri, yükü nasıl dağıttıklarıdır: ön bacaklar, ayaklı bacaklar veya karşı denge ağırlığı ile farklı amaçlara yönelik şekilde üretilirler.

Forkliftler, öğeleri istiflemenin en popüler yollarından biri olsa da pahalı ve hantal kalabilirler. Kısaca ifade etmek gerekirse, istifleyiciler, forkliftler gibi daha ağır yük kaldırma ekipmanlarına hafif yük kaldırma alternatifleri olarak tasarlanmıştır. Manuel hidrolik İstifleyici, yarı elektrikli istifleyici veya tamamen elektrikle çalışan istifleyiciler basit ama işlevseldir. İstifleyiciler forkliftlerden daha ucuzdur ve günümüzde küçük işletmeler için ilk seçenek olmasının temel nedeni budur. Forkliftlerin çalıştırılması belirli sertifikalar gerektirirken, istifleyiciler gerektirmez. Eğitimli herhangi bir çalışan tarafından kolayca kullanılabilirler. Yer kısıtlaması olan çalışma alanları için en ideal olan istifleyiciler, daha büyük forkliftlerle eşit faydalar sunar. Forkliftlerden daha küçük oldukları için hem manuel hem de yarı elektrikli, tamamen elektrikli istifleyici tipleri, kolay manevra kabiliyeti ve kolay kaldırma seçenekleri sunar.  Ayrıca, bakımı forkliftten çok daha kolaydır. Bu nedenle istifleyiciler, tüm sanayi sektörlerindeki depolar için kilit bir bileşendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir