Anasayfa / İş Makinaları / Compact Yükleyici ve Skid Steer Loderin Avantajları/Dezavantajları
mini steer loder

Compact Yükleyici ve Skid Steer Loderin Avantajları/Dezavantajları

Loder olarak da adlandırılan yükleyiciler hayatın pek çok alanında ihtiyaç duyulan, çeşitli özellik ve boyutlarda temin edilebilen iş makinalarıdır. Yükleyicilere özellikle inşaatlarda, şantiye alanlarında kum, moloz, toprak, çakıl, taş gibi malzemelerin taşınması için ihtiyaç duyulur. Farklı ataşman seçenekleriyle çok değişik iş alanlarında çalışabilir. Örnek: Forklift çatalı takılarak, arazi tipi forklift gibi kullanılabilir. İlaveten, geri dönüşüm sektöründe, peyzaj ve tarım da de bu iş makinaları aktif olarak kullanılmaktadır. Yükleyiciler söz konusu olduğunda geniş bir ürün yelpazesi mevcut olduğu için doğru bir tercih yapmak önemlidir. Küçük ebatları ve kompakt yapılarıyla birbirine benzer özellikler barındıran compact yükleyiciler ile skid steer loderler arasında çeşitli kararsızlıklar sıklıkla meydana gelmektedir. Bu nedenle, bu iki tür iş makinasının özelliklerini ve birbirine göre avantajlarını/dezavantajlarını bu yazımızda sizler için derledik.

Mini Belden Kırma Yükleyici Nedir?

Compact yükleyiciler neredeyse bir binek aracından daha küçük boyutlara sahip tekerlekli yükleyici modelleridir. Kompakt ebatları sebebiyle özellikle dar alanlarda gerçekleştirilecek yükleme işlemlerinde tercih edilirler. İsimlerini gerçekleştirebildikleri belden kırma hareketinden alırlar ve bu sayede oldukça geniş bir manevra kabiliyetine sahiplerdir. Bu iş makinalarının en temel kullanım alanı geri dönüşüm sektörü ve kâğıt atık fabrikalarıdır. Buna ilaveten tarımda, hayvancılıkta ve düşük kapasiteli tuğla fabrikalarında da bu makinalar karşımıza çıkabilir.

Skid Steer Loder Nedir?

Skid steer loder de küçük boyutlarda üretilmiş bir yükleyici türüdür. Hem tekerlekli hem de paletli modelleri mevcut olsa da Türkiye’de yaygın olarak tekerlekli skid steer loderler kullanılmaktadır. Bu iş makinalarının temel özelliği sağ taraftaki tekerlekler ile sol taraftaki tekerleklerin birbirinden ayrı olarak kontrol edilebilmesidir. Operatör herhangi bir tarafı kilitleyerek sadece diğer tarafı hareket ettirebilir. Skid steer loderlerin sağa ve sola dönüş gerçekleştirmesi de bu şekilde sağlanır. Bu iş makinaları (çok spesifik bir çalıştırma metodu, avantajlı olan kendi farklılığımızı bence paylaşmayalım), tarım ve hayvan çiftliklerinde, bina ya da bahçe içinde gerçekleştirilecek olan yüklemelerde ve bina yıkımlarında kullanılabilir.

Bu İş Makinalarının Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Hem mini belden kırma yükleyici hem de skid steer loder temel olarak yükleme işlemini gerçekleştirmek ve dar alanlarda kullanılmak üzere tasarlanmış küçük iş makinaları olduğu için kullanıcılar hangisini tercih etmenin daha mantıklı olduğu konusunda bazen kararsız kalabilmektedir. Bu iki iş makinası modeli karşılaştırıldığında birbirlerine kıyasla avantajlı ve dezavantajlı oldukları özellikleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Fiyat açısından değerlendirildiğinde skid steer loderler compact yükleyicilere kıyasla daha uygun fiyatlı makinalardır. Bu fiyat farkı belden kırmalılarda kullanılan ekipman parçaların maliyetinin daha fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Skid steer yükleyiciler, compact yükleyicilere göre daha düşük kapasitededir (Yükleme/boşaltma yüksekliği, kepçe kapasitesi gibi)
 • Yürüyüşlerde: Skid steer loder, sadece levye veya joystick ile kumanda edilirken, compact yükleyici, direksiyon sayesinde daha rahat ve kolay kullanım sağlar.
 • Skid steer loderler Türkiye’de daha büyük bir pazara sahiptir. Bunun en önemli nedeni makinalar arasındaki fiyat farkıdır. Ancak gerçek bir karşılaştırma için makinaların bakım ve onarım ücretlerini, yakıt giderlerini ve performanslarını da göz önünde bulundurmak gerekir.
 • Yakıt tüketimi açısından değerlendirildiğinde, yaptıkları işe karşılık compact yükleyiciler daha ekonomik makinalardır.
 • Skid steer loderlerin lastik aşınma süreleri daha kısadır. Nokta dönüş yapabilme avantajına sahip olmalarına karşın, bu kullanım daha çabuk lastik tüketmelerine sebep olur. Makinanın hareketi, paletli ekskavatörlerde olduğu gibi zincir tahrik sistemi ile sağlanır, bu sistem paletli ekskavatörler için sorun teşkil etmez ama skid steer loderler de lastiklerin çabuk aşınmasına sebep olabilir ve daha sık lastik değişimi gerekliliğini gündeme getirebilir.
 • Yukarıda da belirtildiği gibi, compact yükleyicinin belden kırma hareketi makinanın dar alanlardaki kullanılabilirliğini oldukça artırmaktadır.
 • Skid steer loderin bir taraftaki tekerlekleri kilitleyip diğer taraftakileri hareket ettirerek manevra yapması makinanın kendi etrafında dönmesine imkân tanımakta ve gelişkin bir hareket kabiliyeti sunmaktadır.
 • Skid steer loder, daha kısa yüksekliğe sahip oldukları için alçak çalışma alanlarında compact yükleyiciler göre avantaj sağlar.
 • Her iki tür iş makinasında da kabin bulunmaktadır. Ancak operatörlerin kabinlere girişi farklılık gösterebilir. Compact yükleyicilerde operatörler kabine yan tarafta bulunan kapıdan girerler. Skid steer loderlerde ise operatörler kepçenin üzerine basarak ön camdan kabine giriş yaparlar. Bu durum makinaların operatör konforu ve güvenliği açısından sunduğu imkanları bir hayli farklılaştırmaktadır.
 • Compact yükleyiciler, skid steer lodere göre daha yüksek verimlilikle çalışan makinalardır.
 • Compact yükleyicilerin kabinlerinde klima bulunur. Ancak skid steer loder kabinlerinde genellikle klima bulunmaz. İklimlendirme sistemleri, dış mekân kullanımı oldukça yaygın olan bu makinalarda çalışan sağlığı ve operatör konforu açısından büyük önem taşımaktadır.
 • Her iki iş makinası da hidrolik sistemle çalışmaktadır. Makinaların gerçekleştirdiği çeşitli hareketler bu sistem sayesinde mümkün olmaktadır.
 • Her iki iş makinası da farklı ataşmanların kullanımına imkân tanımaktadır. Ancak compact yükleyicilerin sunduğu ataşman çeşitliliği ve kapasitesi daha fazladır. Ataşmanlar söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken kriter, makinanın hidrolik sisteminin kapasitesine uygun olup olmadığı, ataşman ölçülerinin makine ölçüleri ile uyumluluğu ve o makine için kullanılabilir olduğuna emin ataşman tipini belirlemektir.
 • Compact yükleyiciler kullanım esnasında operatör için daha geniş bir görüş açısı, kontrol ve güvenlik sağlamaktadır.
 • Daha alçak yüksekliğe sahip olmalarından dolayı; ağaç altları gibi çalışma alanlarında compact yükleyiciler daha avantajlı makinalardır. Ancak her iki makina dazemine zarar vermeden rahatlıkla çalıştırılabilmektedir.
 • Compact yükleyicilerin yük taşıma ve kaldırma kapasitesi daha fazladır. 1 m3 ile 2 m3 arasında değişen kapasitelerde kova taşınmasına imkân Verirken, skid steer loderlerin kapasitesi yaklaşık yarıya düşmektedir.

Yukarıda da görebileceğiniz gibi, bu yazımızda ele aldığımız iki iş makinası türü her ne kadar boyut ve kullanım alanı açısından birbirine benzer özellikler sergileseler de birçok noktada farklı avantajları ve dezavantajları bünyelerinde barındırırlar. Farklı markalar tarafından üretilmiş çeşitli modeller de göz önünde bulundurulduğunda bu farklılaşma daha da artmaktadır. Geniş ürün yelpazesinin en büyük avantajı tam olarak sizin ihtiyaçlarınıza cevap verecek bir makina bulmanın mümkün olmasıdır. Ancak bunu başarmak için detaylı bir şekilde inceleme yapmak ve iş makinası uzmanlarından destek almak gerekir.

Ekipman satın almak hiçbir zaman kolay bir iş değildir, özellikle yükleniciler için bir skid steer loder ile compact yükleyici satın almayı düşünün. Bu kararı vermek için birçok önemli husus vardır; uygulamalar, yaşam döngüleri, temel hususlar, performans, ataşmanlar ve diğerleri. İşte bu endişeleri hafifletmeye yardımcı olacak faydalı bir rehber. Bir SSL veya compact yükleyici satın almadan önce yüklenici için en belirgin hususlar öncelikle makinenin nasıl kullanılacağını, görevlerin ne sıklıkta yapılacağını ve görevleri gerçekleştirmek için ne kadar zaman harcanacağını bilmektir.

Bir compact yükleyici için başlangıç ​​maliyeti daha yüksek olmakla birlikte, en önemli avantajlardan biri, düşük uygulama maliyeti ve birçok uygulamada bulunan yüksek verimliliktir. Skid steer loderler daha çok yönlüdür, ancak compact yükleyiciler malzemeyi her geçen gün yükleme ve taşımada mükemmeldir. Compact yükleyiciler benzer işleri yapmak için daha küçük bir motor kullanır, bu da yüzde 30’a kadar yakıt tasarrufu sağlayabilir. Skid steer loderler sadece daha büyük bir motora sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda lastikler için de zordur ve lastikleri compact yükleyicilerden çok daha hızlı aşınabilir.

Ayrıca, compact yükleyiciler skid steer loderden daha güçlü çerçeveler, daha dayanıklı bileşenler ve daha yüksek yaşam döngüsü ile üretilmiştir. Bir sahip, tipik bir skid steer loderi dört ila altı yıl boyunca saklayabilirken, bir compact yükleyici, makinelerini yılda yaklaşık 1000 saat kullanan bir sahip için genellikle sekiz ila 10 yıl sürer.

Daha yüksek beygir gücü motorları nedeniyle daha yüksek hidrolik akış taleplerine sahip çalışma eklerine daha iyi adapte edilen skid steer loderler için daha fazla eklenti mevcuttur, ancak bu daha yüksek yakıt tüketimi gerektirir. Compact yükleyiciler sıkma ve konumlandırma ataşmanlarını kolaylıkla çalıştırırken, aşırı yüksek akış gereksinimi olan ataşmanlar, uygulamaya bağlı olarak bir compact yükleyicide kullanım için ideal olmayabilir. Müteahhitler her gün ne tür bir ortamda çalıştıklarını biliyorlar. Skid steer loderler, makinenin engeller etrafında dönme ve manevra yapma yeteneğine sahip olması ve engeller altında çalışmak için daha düşük kabin yüksekliğine sahip olması nedeniyle sıkı uygulamalarda iyi çalışır. Compact yükleyiciler benzersiz uygulamalarda da çalışabilir ve tasarım ve yapılandırma, endüstriyel alanlar veya araç trafiği olan alanlarda çalışırken makinelere en uygun seçim olmasını sağlar.

İki makine göz önüne alındığında, zemin koşulları bir diğer husustur. Skid steer loderler sert zeminlerle sınırlıdır ve operatör dikkatli olmazsa hassas yüzeylere zarar verebilir. Yerden yükseklik, operatör ve taşınan malzeme için daha kaba bir sürüş sağlayan compact yükleyici ile karşılaştırıldığında sınırlıdır. Compact yükleyiciler, sert (bitmiş beton, sokaklar) veya yumuşak (çim, dereceli alanlar) olsun hassas yüzeylerdeki hasar değişimini azaltır. Bu, lastiği bir skid steer loder gibi yüzey boyunca kaydırmak yerine mafsallı direksiyonlarıyla gerçekleştirilir.

Treyler için bir skid steer loder ile taşıma çok daha kolaydır. Compact yükleyiciler daha uzundur ve yapılandırmaya bağlı olarak daha ağır olabilir. Bununla birlikte, compact yükleyicinin belirgin bir avantajı, operatörün her bölgeye daha hızlı gitmesine izin veren daha yüksek taşıma hızıdır. Diğer bir önemli faktör, yüklenicinin gün boyunca ne kadar malzeme yüklediğidir. Görevleri öncelikle günlük olarak yükleniyorsa, compact yükleyiciler, verimlilik ve saat başına maliyet / taşınan malzeme başına maliyetten en iyi bahistir. Compact yükleyiciler ler tekrarlayan bir görevde sürekli kullanım için daha iyi adapte edilir. Tekrarlamak gerekirse, bir skid steer loder kullanmanın faydaları daha düşük maliyet, daha yüksek beygir gücü, daha yüksek hidrolik beygir gücü, daha fazla bağlantı çok yönlülüğü, nakliye kolaylığıdır ve daha yaygındır. compact yükleyiciler kullanmanın avantajları; görünürlük, verimlilik, yakıt tüketimi, daha uzun lastik ömrü,

İkisi arasında bir satın alma kararı vermeden önce, bir yüklenici tüm değişkenleri göz önünde bulundurmalıdır. Bu hususları karar alma süreciyle birleştirmek, yüklenicinin iş için doğru birimi doğru seçmesine olanak tanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir