Anasayfa / Genel / Çift Kırmalı Vinç Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Çift Kırmalı Vinç Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Piyasada çok farklı çeşitlerde vinç türleri bulunur. Vinçler kullanılacak alana ve yapılacak işe göre farklı şekillerde bulunmaktadır. Hiab markası tarafından üretilen, mobil olarak taşınabilme özelliğine sahip vinç türlerine hiyap vinç diğer bir adıyla da araç üstü vinç adı verilir. Araç üstü vinçler, taşıtların arkasında kullanılabilen vinç türlerinden biridir. Bu sayede çok fonksiyonlu işlerde zaman kaybına neden olmadan çalışabilir. Hiyap vinçleri tek kırmalı ve çift kırmalı olarak iki türe sahiptir. Çift kırmalı vinç genel olarak 25 tona ve daha yüksek tonaja sahip olan makinalardır. 25 tondan daha aşağıda olan ağırlıktaki makinalara çift kırma grubu takılmaz. Aynı zamanda takılması da uygun değildir. Çift kırmalı olduğu gibi tek kırmalı vinç çeşidi de bulunur. Ancak çift kırmalı olan vinçler tek kırmalı vinçlere göre daha fazla yük taşıyabilme kapasitesine sahiptir. Bununla birlikte bu makinalar tek kırmalı vince göre daha esnek manevralar yapabilmektedir. Hidrolik olan yapısı sayesinde birçok farklı tondaki ağırlığa sahip yükleri kaldırabilir ve bu yükleri rahatlıkla taşıyabilir. Taşınabilir olması sayesinde kolaylıkla taşınabilir ve işlem yapılacak alana ulaşabilir. İnşaat sektörlerinde çok fazla kullanılan vinç çeşitlerinden biri olmaktadır. Malzeme, ağır yük gibi ekipmanların taşınmasında, taşımacılık alanında, sevkiyat alanında çok fazla kullanılır.

Çift Kırma Vinç Nedir?

Hiyap vinç adı ile bilinen araç üstü vinç, kamyon gibi taşıtların üzerinde kullanılabilen hidrolik olma özelliğine sahip bir vinç çeşididir. Taşıtların arkasında kullanılabilme özelliği ile bu vinç ve çeşitleri mobil olarak istenilen yere taşınabilir. Hiyap vinçleri çeşitleri arasında yer alan çift kırmalı vinç modelleri birçok farklı fonksiyona sahiptir. Vinç piyasasında 25 ton ve üzerindeki ağırlığa sahip olan vinçler çift kırma olarak imal edilir. Oldukça verimli bir iş süreci sağlar ve tek kırmalı vinç çeşidine göre esnekliği epey yüksektir. Hızlı hareket edebilme özelliği bulunur, manevraları güçlüdür. Çok farklı tonlardaki ağırlıkları kaldırabilme gücüne sahiptir. Uzanabilme yönü açısından tek kırma vinçlere göre çok daha yüksek alanlara uzanabilir ve yüksek alanlarda taşıma ve kaldırma işlemini gerçekleştirebilir. Aynı zamanda yatay çalışma alanlarında diğer makinaların ve tek kırma vincinin ulaşamadığı yerlerde çok rahat bir şekilde kullanılır ve malzeme taşıması yapılır. Tek kırma ve çift kırma modellerinde makinalar da taşınabilir. Ancak çift kırma vinçleri çok daha ağır olan makinaları taşıyabilir ve yürütebilir. Tek kırma vinçleri daha çok kısa mesafeli iş alanlarında yüksek verim sağlar. Ancak çift kırma vinçleri daha uzak mesafeli çalışma alanlarında yüksek verim ile çalışabilmektedir. Çift kırma vinçleri yol çalışmlarında, inşaat alanlarında, şantiye gibi alanlarda, yüksek katlı ve tavanlı binalarda, çatı işlemi alanlarında, hastane ve fabrika gibi büyük şantiye alanlarında çok sık tercih edilen bir makina olmaktadır. Bu özellikleri sayesinde çift kırmalı vinçler tek kırma ve diğer vinç türlerine göre çok daha fazla tercih edilmektedir. Her türlü taşıtta olduğu gibi vinç makinalarında da bakım oldukça önemlidir. Vinç operatörü tarafından yapılacak günlük ve haftalık rutin bakımlar mutlaka gerçekleştirilmelidir. Kullanımı sırasında önem arz eden makina parçaları mutlaka kontrol edilmeli, çift kırma vinç bu şekilde kullanıma başlamalıdır. Ancak teknik bir bakım isteyen, önem ve aciliyeti bulunan durumlarda bakım mutlaka bir uzman tarafından yapılmalıdır.

Çift Kırma Vinç Özellikleri ve Kullanım Alanları

Çift kırmalı vinç çeşitleri vinç makinaları arasında en yaygın olarak kullanılan bir makinadır. Birçok farklı özelliklere sahip olmaktadır. Aynı zamanda kullanılan alanda çok yüksek kullanım performansı sağlar. Bu sayede birçok farklı alanda kullanılması mümkündür.

  • Çift kırmalı vinçler mobil olarak taşınabilir.
  • Özellikle inşaat alanlarında kat çıkılan yerlerde katlara ytong verme ya da tuğla verme işini gerçekleştirir. Bu sayede zaman ve iş gücü açısından avantaj sağlar.
  • Gerçekleşen işlerin güvenli olarak yapılmasına destek olur.
  • İhtiyaç duyulan ve gerektiği şekilde kullanıldığında çok güvenli bir makina olmaktadır. Yeni nesil çift kırmalı vinçlerde moment kontrol sistemi bulunur.
  • Moment kontrol sistemi sayesinde kaldırılan yükün tonajına göre makina uygun olacak şekilde bir tepki verir.
  • Çok ağır yükleri taşıma ve kaldırma özelliğine sahiptir. Ağır tonaja sahip yüklerde çift kırma vincinin parçaları sökülüp tekrar takılabilir.
  • Sökme ve takma işlemleri oldukça pratiktir. Kolay bir kullanımı bulunur. Bu özelliği sayesinde  çok kısa bir sürede maksimum fayda sağlayabilmektedir.

Çift kırmalı vinç makinaları daha çok inşaat alanlarında kullanılır. Aynı zamanda çatı işlerinde çatılara malzeme taşınmasında, yüksek katlı inşaatlarda katlara malzeme verilmesinde çok sık tercih edilen bir vinç çeşididir. Bununla birlikte tek kırma vinçlerinin yetişemediği alanlarda da yine çift kırma vinç kullanılmaktadır. Nakliye, deniz, kara gibi taşımacılık sektörlerinde, cankurtaran hizmeti veren sektörlerde yine çift kırma vinçleri tercih edilmektedir. Çift kırmalı vinç fiyatları özelliklerine, kullanım alanlarına ve ağırlığına göre farklı fiyatlarda olabilir. Bu tür vinçler, kiralama yolu ile de kullanılmaktadır. Vincin kullanılacağı ve yapılacak iş, makinanın ne kadar sürede kullanacağı vincin fiyatının değişmesini etkileyen faktörler arasındadır. Kiralanacak çift kırmalı vincin ağırlığı, monte edileceği araç ve çift kırma vincin ton bakımından kaldırma gücü de fiyatı belirler.

Çift Kırmalı Vinç Kullanımı Nasıldır?

Çift kırmalı vinç kullanımı öncesinde yapılacak işin ne olduğu dikkatle belirlenmelidir. Güvenli ve doğru bir kullanımda çift kırma vinçleri yüksek performans göstermekte ve işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirmektedir. Taşınabilir olma özelliği ile birlikte el gücünün taşımasının mümkün olmadığı fazla tondaki yükleri taşımanın mümkün olduğu bu vinçler sayesinde iş gücünü azaltabilir ve zaman kaybını minimize ederek çalışmalarınızı güvenle gerçekleştirebilirsiniz. Kırma vinç makinasını kullanıma başlamadan önce öncelikli olarak makinanın kullanılacağı alan belirlenmeli ve taşınacak yük miktarı bilinmelidir. Bu sayede iş alanına uygun olacak tonajda bir vinç makinası getirilmiş olur ve taşınacak yükler güvenle taşınabilir. Yüke uygun vinç seçilirken vincin ağırlığına ve taşıyacağı yüke uygun da bir araç seçilmelidir. Vinci dengeli ve doğru bir şekilde taşıyacak araç seçimi oldukça önem taşır. Çift kırma vinçleri kamyon dışında tır, traktör gibi karayolları taşıtları ile taşınabilir. Aynı zamanda gemi üzerinde de mobil olarak taşınabilir. Tek kırma vinçlerin aksine çift kırma vinçleri çok yüksek yerlerde bile erişim sağlar ve yük taşıma işlemi yapar. Çift kırma vinçlerinde üç yönlü hareket entegrasyonu sağlandığında bu vinçler çok hızlı bir şekilde hareket edebilir ve hatta 360 derece ekstra dönüş özelliği sağlayabilir. Bazı durumlarda tek kırma vince ihtiyaç duyulabilir. Çift kırma vinçlerinin ikinci kırma bölümü bu gibi istenilen durumlarda çıkarılabilir ve devre dışı bırakılabilir. Uzun yol durumunda araç içerisinde yeterli alan sağlanması isteniyorsa da devre dışı bırakma yöntemi uygulanabilir. Kamyonun arkasında taşınabilen bu vinç türünün kırma parçaları tam olacak şekilde katlanıp kapatılabilir. Bu sayede daha fazla alan imkanı sağlanmış olur. Araca ergonomik olma olanağı sağlaması sayesinde karayollarında da güvenle başka bir yere taşınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir