Anasayfa / Genel / Asfalt ve Yol Makinalarının Kullanımına İlişkin Bilgiler

Asfalt ve Yol Makinalarının Kullanımına İlişkin Bilgiler

Asfalt, yapışkan özelliğe sahip bir bitümlü bağlayıcı karışımdır. Yol ve uçak pisti yapımlarında asfalt kullanılmaktadır. Siyah bir renge sahip olan asfalt çeşitli iş makinaları ile dökülüp yol haline getirilmektedir. Yol kaplamasının dışında izolasyon ve çatı işlerinde de su geçirmez özelliğinden dolayı kullanılmaktadır. Yola dökülmesi gereken oranda belirlenen asfalt presli iş makinaları ile istenilen yere dökülmektedir. Silindir, finişer, asfalt plenti, freze, asfalt püskürtme aracı ve su tankeri asfalt ve yol işlemlerinde kullanılan iş makinaları olarak bilinmektedir. Yol ve asfalt makinesi belirli görevlere sahiptir. Kendi fonksiyonlarına göre birbirinden ayrılan makinalar asfalt ve yol yapımlarında farklı amaçlar için kullanılmaktadır.

Asfalt ve Yol Makinaları Nelerdir?

Asfalt yol yapımları için kullanılan bilindik bir malzemedir. Siyah renge sahip olan asfalt yalnızca yol değil uçak pistlerinin yapımı gibi farklı alanlarda da tercih edilmektedir. Asfalt trafik altında meydana gelen hasarları kendiliğinden kapatabilmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı maliyet ve hizmet ömrü açısından da memnuniyet vermektedir. En iyi bilinen yol kaplaması asfalttır. Asfalt ve yol yapımı için tasarlanan birçok iş makinası bulunmaktadır. Silindir bunlardan biridir. Yol ve asfalt sıkıştırma işlemleri için kullanılmaktadır. Yol yapımının dışında baraj ve inşaat işlerinde de silindirden yardım alınmaktadır. Silindir farklı gruplar halinde sınıflandırılmaktadır. Bunlar arasından yol silindir makinası tercih edebilirsiniz. Bir diğer iş makinası finişerdir. Karayolu ve uçuş pisti gibi yol yapımlarında alt temel malzemenin seriminde, asfalt ve beton seriminde finişer kullanılmaktadır. Finişerde yer alan pistonlar yukarı aşağı doğru hareket edebilmektedir. İhtiyaç duyulan temel malzeme konulduktan sonra finişerde yer alan pistonlar ile düzgün zemin elde edilmektedir. Finişerler %80’e kadar varan oranlarda eğim verebilmektedir. Serme genişliği 15 metreye kadar olan çeşitleri de bulunmaktadır. Serme genişliğinin artma oranı ile serme kapasitesi artma oranı doğru orantılıdır. Modellere göre bu oranlarda ve miktarlarda değişiklik olmaktadır. İki çeşit finişer bulunmaktadır. Lastik tekerlekli ve paletli finişerler vardır.

Finişer iş makinasında bir hazne yer almaktadır. Finişer haznesinde yer alan malzemeyi zemine belirli bir kalınlıkta sermekte ve düzeltmektedir. Böylelikle düz bir zemin elde edilmektedir. Finişer bir çeşit asfalt serme makinesi olmaktadır. Asfalt plenti asfalt üretmek için tasarlanmaktadır. Asfalt sıcak bir karışım olarak hazırlandıktan sonra dökülmektedir. Agraga, bitüm ve iller malzemeleri asfalt karışımını üretmek için bir araya getirilmektedir. Asfalt plenti belirli oranlarda bir araya getirilen bu malzemeleri karıştırmak için kullanılmaktadır. Batch tipi asfalt plenti yüksek kaliteye sahip asfalt üretmek için tasarlanırken Drum Mix tipi asfalt plenti hızlı üretim ve kolay bakım sağlamak için tasarlanmaktadır. İhtiyaca göre hangi asfalt plenti tercih edileceğine karar verilmektedir. Yol yapım makineleri birbirinden farklı kullanım amacına sahiptir. Asfalt ve yol yapımı için ihtiyaç duyulan her iş makinasını kiralayabilirsiniz.

Çeşitli Asfalt ve Yol Makinalarının Kullanımları

Asfaltın içerisinde agraga ve yapışkan özellikli bitümlü bağlayıcı malzemesi bulunmaktadır. Asfalt plenti ile sıcak bir karışım haline getirilen asfalt karayolu yapımlarında kullanılmaktadır. Plentte karışım haline getirilen asfalt serim yerine taşınmaktadır. Serim makinasının haznesine yerleştirildikten sonra yola dağıtılmaktadır. Sonrasında asfaltın sert bir hale gelmesi beklenmektedir. Yol yapımlarında asfalt sıklıkla kullanılmaktadır. Bu sebeple yol makinaları çeşitli şekillerde üretilmektedir. Asfalt plenti, silindir ve finişerin yanı sıra frezeler de asfalt iş makinaları arasında yer almaktadır. Freze endüstriyel sektörde kullanılan bir çeşit takım tezgâhıdır. Kendi ekseni etrafında dönen bir kesici takımı bulunan freze belirlenen malzeme üzerinde şekillendirme yapmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte frezeler bilgisayar ve bilgisayar programları ile otomatik olarak çalışabilmektedir. Asfalt ve beton yapımlarında freze kazıma makinası olarak kullanılmaktadır. Soğuk kazıma makinası freze ile hızlı ve verimli sonuçlar elde edilmektedir. Asfalttan oluşturulan tabakayı kazarak tamamen ortadan kaldırılmasını sağlayan freze aynı zamanda kazıdığı asfaltı kamyona aktarmaktadır. Yol çalışmalarında bazen yer altına girilmesi gerekmektedir. Asfalt ve betondan üretilen bir zemini ya da yolu kaldırmak için frezelerden yardım alınmaktadır. Sonrasında tekrardan beton ya da asfalt dökme işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Frezeler farklı çeşitlere sahiptir. Kiraladığınız frezeyi verimli bir şekilde kullanabilmek için makinanın çalışma prensibine uygun derinlik belirlenmelidir. Bunun yanı sıra kiraladığınız makinanın periyodik bakımının düzgün ve planlı bir şekilde gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir. Böylelikle tehlike ve istenmeyen durumları önleyebilirsiniz. Ayrıca makinadan maksimum performansı sağlayarak yapılan işten memnun kalabilirsiniz. Freze ile kazınan asfaltı, asfalt dökme makinesi olan finişer ile tekrardan oluşturmak mümkündür. İhtiyacı karşılayacak kapasitede bir finişer kiralandığında olumlu ve verimli sonuçlar elde edilmektedir. Asfalt ve yol yapımında kullanılan iş makinalarını kullanmak konusunda profesyonel olan sürücüler ile çalışmak bu işlerin önemli bir parçasıdır. Online iş makinası kiralama yeni nesil bir hizmettir. Ağır iş yüklerini en kolay şekilde halledebilmek adına ortaya çıkan kiralama hizmetleri asfalt ve yol yapımlarında da kullanışlı olmaktadır. Firma ve şirketlerin büyük projelerini gerçekleştirmek adına kullandığı bir sistemdir.

Kolay ve Hızlı Bir Şekilde Asfalt ve Yol Makinaları Kiralayın

Firma ve şirketler yol yapımı projelerine belirli bir bütçe ayırmaktadır. Kısıtlı olan bütçeyi en iyi ve en etkili şekilde değerlendirmek için bulunan çözümlerden biri iş makinalarını kiralamaktır. Günümüzde yeni nesil bir çözüm olan online iş makinası kiralama hizmeti herkesin işine yaramaktadır. Hesaplı ve pratik olan bu yöntem sayesinde siz de asfalt ve yol yapımı için gerekli olan çeşitli iş makinalarını kiralayabilirsiniz. Bu sayede yüksek maliyetli çözümler yerine tasarruflu çözümler elde edilmektedir. Profesyonel ve uygun fiyatlı bu sistemde asfalt ve yol yapımı için kullanılmakta olan silindir, asfalt plenti, freze, su tankeri gibi birçok iş makinası bulunmaktadır. Silindir inşaat, yapı ve tarım gibi farklı işlerde de kullanılan çok amaçlı bir iş makinasıdır. Sahip olduğu çeşitlilik sayesinde firma ve şirketlere birçok kolaylık sağlamaktadır. Asfalt ve yol yapımı gelişen teknoloji ile birlikte çok daha kolay hale getirilmiştir. İş makinaları ağır iş yüklerini işçilerin ve çalışanların üzerinden almaktadır. Güvenli olması ve pratik çözümler sağlaması iş makinalarının en büyük avantajlarından biridir. Asfalt ve yol yapımına başlarken öncelikle asfalt plenti kullanılmaktadır. Plentin içerisine gerekli malzemeler belirli oranlarda koyularak karıştırılmaktadır. Sonrasında asfalt dökme makinaları devreye girip belirlenen zemine asfaltı dökmektedir. Silindir ve finişer gibi iş makinaları asfalt ve beton gibi yol yapımı malzemelerinin preslenmesini ve düzgün hale getirilmesini sağlamaktadır. Asfaltlar zaman içerisinde yıpranabilmekte ve hasara uğrayabilmektedir. Bu gibi durumlar için asfalt düzeltme makinesi büyük bir yardım kaynağı olmaktadır. Makine zemin üzerinden geçerken asfaltı sert ve iyi bir şekilde sıkıştırarak düz hale getirmektedir. Güçlü performans sağlayan düzeltme makinası zemini istenilen düzlüğe kavuşturabilmektedir.

Asfalt makinası fiyatları her bütçeye uygun olabilecek kiralık ilanlara sahiptir. İlanlar arasında en uygun maliyetli iş makinalarını seçebilirsiniz. Yol yapım makineleri fiyatları iş makinasının çeşidine, modeline ve özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Bütçenize ve ihtiyacınıza uygun olan düşük maliyetli iş makinaları kiralayarak tasarruf edebilmek mümkündür. Teknolojik gelişmeler ile birlikte iş makinası kiralama çok daha kolay hale gelmiştir. Asfalt ve yol yapımında kullanılan iş makinalarını makinagetir.com’dan kolaylıkla bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir