Anasayfa / 2. El İş Makinaları / 2. El İş Makinası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2. El İş Makinası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şehirlerin gelişimi ile düzenlemeler, yapım ve yıkımlar insan eline dayanamaz hale geldi. İnsan gücünün yetmediği işler için iş makinaları hem pratik hem de hızlı çözümler sunar. Firmalar veya çeşitli sektörlerde çalışanlar iş makinaları ile birçok farklı iş hallederler. Bu noktada iş makinaları birinci el veya ikinci el olarak satın alınır. İkinci el iş makinaları, piyasada oldukça popüler olan ağır makinalardandır. Bu makinaların ikinci el olması, fiyatlarının daha uygun olmasını sağlar. Zamanla kullanılmış olan bu araçları alırken belirli özelliklere ve faktörlere dikkat edilmesi gerekir. Aksi takdirde yapılan iş olumsuz bir şekilde etkilenecektir. 2. el iş makinaları hem firmalar hem de işverenler tarafından sıklıkla alınır. İnsan gücünün yetmediği işler veya tasarruf gerektiği zamanlarda bu iş makinalarından yararlanılır. İş makinalarının kullanım alanları oldukça geniştir. Alınan bir iş makinası birçok alanda kullanılabildiği gibi kiralanarak da kullanılabilir. Fakat burada iş için en doğru iş makinasının seçilmesi gerekir. İş makinaları, ağır makinalar oldukları için fiyatları da normal araçlara göre daha yüksektir. Hem özellikleri hem de işlevleri bakımından gelişmiş olan bu araçlar, markaya göre de değişiklik gösterir. 2. el iş makinaları alınırken dikkat edilmesi gereken ilk nokta makinanın performansıdır. İkinci el demek makinanın bir süre çalıştırıldığı anlamına gelir. İş makinaları, şantiyelerde veya düzenleme alanlarında ağır işlerde kullanılan araçlardandır. Bundan dolayı bu işler, iş makinası üzerinde çeşitli hasarlar bırakmış olabilir. Bu hasarlar 2. el iş makinasının performansının düşmesine neden olabilir. 2. el iş makinası parçaları, ağır işlerden etkilenerek maksimum performansa ulaşmama gibi bir duruma sahip olabilir. Bu durumda ikinci el bir iş makinası tercih edilirken performansının kontrolü yapılmalıdır.

İş Makinaları Üzerinde KDV Oranları

Belirli dönemlerde birçok ürünün üzerine KDV oranı belirlenir. Bu oran zamanla artabilir veya azalabilir. İş makinalarının satış değeri üzerine de belirli bir oranda KDV uygulanır. Katma değer vergisi, teslim alanın sorumluluğu üzerinde olan ve ödenmesi gereken bir vergi türüdür. Bu nedenle iş makinası satın alırken KDV oranı da bu fiyatlar üzerine eklenir. 2. el iş makinası KDV oranı artan KDV oranlarından biridir. Firma veya kişi bazlı olarak satın alınan bu araçlar, yüksek bir fiyata sahip oluyor. Bunun nedeni KDV oranın yüksek olmasıdır. 2. el bir iş makinası alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta KDV oranlarıdır. Bu oranın incelenerek bir tercih yapılması gereklidir. İş makinaları sadece satın alınan araçlar değillerdir. Ayrıca kiralama işlemiyle de bu iş makinaları tercih edilebilir. Çeşitli inşaat, düzenleme, yapım firmaları iş makinalarına oldukça ihtiyaç duyar. 2. el iş makinaları alınırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta motor gücüdür. Motor, makinalar için merkezi bir yer tutar. Motorun hasarlı olmaması, eski potansiyelini koruyabilmesi oldukça önemlidir. Bu noktada iş makinası tercihi yapılırken ikinci el iş makinası motorları da incelenebilir. Bu motorlar içerisinden makinaya uygun bir seçim yapılabilir. Makinanın motor değişimi, bakımı gibi noktalara yoğunlaşarak iş makinasının eski potansiyele gelmesi sağlanabilir. 2. el araçlar, belirli bir süre kullanılmış araçlardandır. Ağır işlerde kullanıldıkları için motor güçleri bazı durumlarda zedelenebilir. Ayrıca motor bakımının zamanla yapılmaması da eski potansiyeli kaybettiren unsurlardandır. 2. el iş makinası alırken dikkat edilmesi gerekenler içerisinde motor gücü ve fiyatların üzerine eklenen KDV oranları önemli bir yer tutar. Sizler de bu özelliklere dikkat ederek firmanız veya kendiniz için uygun 2. el iş makinası tercihi yapabilirsiniz.

İş Makinası Özelliklerine Dikkat Etmelisiniz

Birçok iş ağır makinalar yardımıyla halledilir. Şehir yapıları, yol düzenlemeleri, madencilik faaliyetleri, şantiyeler gibi birçok alan içerisinde iş makinaları bulunur. Bu sektörlerin iş makinaları tercihi titiz olmalıdır. 2. el bir iş makinası alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise makinanın özellikleridir. Bu özellikler makinadan alınabilecek verimi belirler. İş makinasının yağ ve soğutucu özelliğinin incelenmesi gerekir. Yağ bakımı yapılmış olan makina motor gücünü arttıracaktır. Aynı şekilde soğutucusu düzgün çalışmayan bir iş makinası ağır işler için uygun değildir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken özellik ise elektrik aksamıdır. Makinanın elektrik aksamında problem olursa araç tutukluk yapabilir, ağır işlerde yeterli verimi vermez. Bu nedenle 2. el bir iş makinası alınırken aracın düzgün bir şekilde çalıştığını deneyimlemelisiniz. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise aracın lastikleridir. Lastikler, çok yıpranmış olursa ikinci el iş makinası lastikleri değiştirilebilir. Fakat bu, ayrı bir masraf kalemine girecektir. Aynı şekilde aracın iç tasarımında yer alan koltuğu da makine operatörünün aracı rahat kullanabilmesi adına önemlidir. Bu koltuk bir başka ikinci el iş makinası koltuğu ile değiştirilebilir. 2. el bir iş makinası alınırken bütün özellikleri titiz bir şekilde incelemek bütçeniz için ekonomik bir seçim yapmanızı sağlar. Bu özelliklerden bir diğeri ise frenlerin durumudur. Frenlerin arızalı olması aracın verimliliğini büyük oranda düşürecektir. Bu nedenle ikinci el bir iş makinası satın alırken frenlerin tutukluk yapmadığından emin olmalısınız. Bu özellikler genel ve ana özellikler olarak insanların karşısına çıkar. Ayrıca birçok marka, iş makinalarının üretiminde farklı özellikler ekler. Sizler de markaları ve özellikleri detaylı bir şekilde inceleyerek uygun bir seçim yapabilirsiniz.

2. El İş Makinası Alma Problemleri, İş Makinası Kiralama

Firmalar, birçok iş makinasını ihtiyaç duyar. Her işe uygun bir iş makinası gereklidir. İnsan emeğinin yetmediği çoğu işte bu iş makinalarından yardım alınır. Çeşitli iş makinalarının her birini satın almak oldukça zahmetli ve masraflı olacaktır. Bunun yanı sıra iş makinelerinin kiralanması daha pratik bir çözüm olacaktır. Örneğin ikinci el mini iş makinası, bazı işler için oldukça gerekli bir makinadır. Bu işler için mini bir iş makinası almak yerine kiralamak da mantıklı bir seçim olabilir.  Çeşitli sektörlere çalışanlar için 2. el iş makinası alınır mı sorusu oldukça yaygındır. Makinalardan yararlanacak kişinin bütçesi, dikkat ettikleri gibi faktörler etkilidir. Ayrıca bazı ikinci el iş makinaları eski performanslarında büyük bir kayba sahip olabiliyorlar. Bu nedenle akıllara 2. el iş makinası problem çıkartır mı sorusu geliyor. İş makinalarının tercihi önemli bir noktadır. Hangi tür iş makinası tercih ettiğiniz ve incelemeleriniz bu problemi ortadan kaldıracaktır. Fakat birçok iş makinasına gereksinim duyan bir iş alanı için her birinin satın alınması ekonomik bir seçim değildir. Ek olarak 2. el iş makinaları fiyatları da oldukçadeğişken olmaktadır. Hem bütçeyi hem de işlevselliği düşünen firmalar için iş makinası kiralama durumu daha ekonomik bir seçim olabilir. Bu kiralamayı günlük yapabileceğiniz gibi aylık olarak da gerçekleştirebilirsiniz. İşiniz bittiği zaman teslim edeceğiniz bu araçların sorumluluğunu almamış olursunuz. İkinci el iş makinası satın alma işleminin oldukça dikkatli ve detaylı bir araştırma sonrasında yapılması gerekir. Yapacağınız işe ve makinadan beklediğiniz özelliklere göre arama yaparak tam olarak istediğiniz özellikte bir iş makinası satın alabilir veya kiralayabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir